אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכות: היקף המשכנתאות החדשות באוקטובר - 6 מיליארד שקל בלבד פרויקט בנתניה. | צילום: אוראל כהן

הערכות: היקף המשכנתאות החדשות באוקטובר - 6 מיליארד שקל בלבד

במערכת הבנקאית מעריכים כי מיעוט ימי העבודה בשל החגים והירידה בביקוש בעקבות עליית הריבית הביאו לכך שסך המשכנתאות באוקטובר יהיה נמוך ב-45% לעומת הממוצע בשנה האחרונה

31.10.2022, 16:04 | עירית אבישר

השילוב של ירידה בביקוש ומיעוט ימי עבודה בשל החגים נותן את אותותיו בשוק המשכנתאות באוקטובר. במערכת הבנקאית מעריכים כי היקף המשכנתאות החדשות באוקטובר יעמוד על כ-6 מיליארד שקל, ירידה של 45% לעומת הממוצע החודשי ב-12 החודשים האחרונים.

רוב חגי תשרי חלו השנה באוקטובר, מה שהשפיע על הביצועים הנמוכים, אולם גם אם משווים לספטמבר אשתקד (החודש בו היו חגי תשרי בשנת 2021), מדובר בנתונים חלשים, שכן בספטמבר אשתקד היקף המשכנתאות עמד על 7.2 מיליארד שקל.

הביצועים הושפעו לא רק מתקופת החגים, אלא גם מעליית הריבית במשק לרמה של 2.75%. הריבית במשכנתאות עלתה בחדות בעקבות עליית הריבית במשק. זאת בתוספת מחירי הנדל"ן שעלו ב-19% בשנה האחרונה, והפכו את משימת רכישת הדירה לקשה במיוחד, תוך צינון הביקושים.במערכת הבנקאית מציינים כי ישנה ירידה בהתעניינות בנטילת משכנתאות, כאשר הירידה הזו אמורה לנבא את נתוני המשכנתאות לעוד שלושה חודשים. בחלק מהבנקים מדווחים על ירידה של 15% בקצב הפניות לעומת השגרה, בעוד אחרים מציינים כי הירידה הזו כבר מגיעה ל-30% לעומת חודשי השיא שנרשמו בתחילת השנה.

"מוקדם עוד לומר אם אכן מדובר בירידה אמיתית בביקוש או שזו מגמה של לקוחות ש'יושבים על הגדר'", אומר גורם במערכת הבנקאית. "לקוחות צריכים להתרגל לסביבת הריבית החדשה, להתאים את התוכניות שלהם מבחינת היקף ההלוואה שהם יכולים לקחת. יש גם כאלה שמעדיפים להמתין בציפייה לכך שעליית הריבית גם תביא לירידת מחירים", הוא מוסיף.

עוד מציינים במערכת הבנקאית כי גם תקופת הבחירות משפיעה על הנתונים הנמוכים. "יש גם כאלה שממתינים לראות מה יהיו תוצאות הבחירות, האם תקום ממשלה ומה תהיה המדיניות שלה בתחום הדיור, ורק אז יקבלו החלטה אם לרכוש דירה", אומר גורם בשוק המשכנתאות.


תגיות