אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אולה גונאר סולשייאר פוטר, אבל כלום לא ישתנה במנצ'סטר יונייטד צילום: אי.פי.אי

אולה גונאר סולשייאר פוטר, אבל כלום לא ישתנה במנצ'סטר יונייטד

מאוד קשה למועדון לחזור לגדולתו, כשהוא מנוהל על ידי בנקאי שמטרתו להחזיר חובות - במקום להביא את הקבוצה לצמרת העולמית

21.11.2021, 16:08 | אוריאל דסקל

את אולה גונאר סולשייאר חלק מאוהדי מנצ'סטר יונייטד כינו "טד לאסו הנורבגי".

טד לאסו הוא דמות מסדרה באפל טי.וי על מאמן של קבוצת כדורגל פיקטיבית באנגליה. לאסו, יש לומר, הוא מאמן פוטבול אמריקאי שלא יודע דבר על כדורגל אבל כן מבין באנשים ויודע להנהיג אותם כמאמן של קבוצת כדורגל. 


אולה גונאר סולשייאר, מאמן מנצ אולה גונאר סולשייאר, מאמן מנצ'סטר יונייטד | צילום: EPA אולה גונאר סולשייאר, מאמן מנצ


אז לכנות את סולשייאר "טד לאסו" זה קצת מעליב - במיוחד את הידע המקצועי שלו - אבל התיאור, בסך הכל, מדויק. סולשייאר הגיע לאמן מנצ'סטר יונייטד ב-2018 כדי לשקם חדר הלבשה שבור מסערת ז'וזה מוריניו. בזה הוא הצליח.

ליקויים טכנים שקשה להתעלם מהם

סולשייאר שיקם את הרוח של מנצ'סטר יונייטד אותה הוא מכיר היטב כשחקן וכמאמן במילואי המועדון. תחתיו הקבוצה נראתה טוב יותר. הרמוניה יחסית חזרה לחדר ההלבשה והשחקנים שהובאו התאימו יותר למועדון ואופיו. ואולם, גם לאחר ניצחונות גדולים, נראה היה שסולשייאר - שעל קורות החיים שלו יש בעיקר הצלחות בליגה המקומית בנורבגיה - יש כמה ליקויים טכניים שקשה היה להתעלם מהם. הקבוצה התקשתה בהרבה מהמבחנים הגדולים שלה. היא נראתה חסרת סדר והיררכיה ורשמה הצלחות ספציפיות בעיקר במשחקים אליהם הגיעה למשחק בעמדת נחיתות. זה לא קורה הרבה שמנצ'סטר יונייטד מגיעה למשחק בעמדת נחיתות.

למרות שסימני האזהרה היו שם, הנהלת מנצ'סטר יונייטד החלטה שאולה גונאר סולשייאר הוא האיש המתאים להוביל את הקבוצה והאריכו לו את החוזה באוגוסט 2021 עד לאוגוסט 2024. השדרוג בשכר היה משמעותי - 25 מיליון ליש"ט בשלוש שנים. וכשהקבוצה התחילה לקרטע בתחילת העונה זה גם מה שמנע מההנהלה לפטרו ולהביא מחליף מוכח שרצה לאמן אותה: אנטוניו קונטה. 


ג ג'סי לינגארד, מנצ'סטר יונייטד משתלט על כדור בפרמיירליג | צילום: איי אף פי ג


קונטה עכשיו מאמן טוטנהאם, תפקיד שקיבל אחרי שהספרס הפסידו למנצ'סטר יונייטד בסוף אוקטובר. יונייטד ללא מאמן אחרי שפיטרו את סולשייאר - כחודש בדיוק אחרי שהודיעו שהוא לא יפוטר. זה ממש רשלנות מצד ההנהלה. 

יש לומר שאולה גונאר סולשייאר קיבל את הכלים להצליח. הקבוצה הוציאה כ-360 מיליון ליש"ט על רכש בשלוש העונות שלו כמאמן (הכי הרבה בעולם). ואולם, גם הוצאה גדולה לא שווה הרבה אם שחקני הרכש לא מתאימים זה לזה, או שהסיבה להבאתם היא לייקים באינסטגרם ונוסטלגיה ולא בניית קבוצה מנצחת. וקבוצת מנצחת זה בדיוק מה שלא הצליחו לבנות ביונייטד מאז שאלכס פרגוסון עזב את המועדון ב-2013.

לא בנו מערכת מקצועית מנצחת ולא בנו צוות מקצועי מנצח.


ג ג'ואל גלייזר, הבעלים של מנצ'סטר יונייטד | צילום: אי פי איי ג


סולשייאר, כמו מוריניו, לואי ואן חאל ודיוויד מויס, לא עבד עם מנהל מקצועי, שאמור לעזור  במציאת השחקנים המתאימים ולקבל החלטות מתוך היגיון מקצועי. סולשייאר, כמו קודמיו, עבד עם אד וודוורד, בנקאי, שלא יודע הרבה על עולם הכדורגל והקיף את עצמו בהנהלה עם חברים מהעולם הפיננסי. וודוורד, שאמור לעזוב את התפקיד בקרוב לאחר שהתפטר בעקבות פארסת הסופרליג, הוא מקבל ההחלטות העיקרי במועדון. איש הניהול הקרוב ביותר למשפחת גלייזר, הבעלים.

וודוורד הוא אחראי על כך שההנהלה עושה את אותן טעויות מאמן אחר מאמן, רכש אחרי רכש. הוא האחראי על כך שלא הביאו מנהל ספורטיבי שיבנה את המועדון כדי שיתאים לכדורגל המודרני. וודוורד אמנם הצליח ברמה הפיננסית, והשאיר את יונייטד כעסק מניב אבל הקבוצה איבדה את מקומה בצמרת הכדורגל העולמי.

את וודוורד מתארים חלק מאוהדי מנצ'סטר יונייטד כבובה של משפחת גלייזר - אותה משפחה שרכשה את הקבוצה בעסקת מינוף עצומה והכניסה אותה לחובות של מאות מיליוני ליש"ט, חובות שהמועדון עדיין משלם חזרה מההכנסות שטיפסו במאות אחוזים. את השנים הראשונות והמוצלחות שלהם במועדון, הגלייזרים עשו כשמי שמנהל את הצד המקצועי הוא גדול המנג'רים בכל הזמנים - אלכס פרגוסון. כמו ששיקגו בולס או נאפולי גילו, זה כמעט בלתי אפשרי להחליף מישהו שהוא הגדול בכל הזמנים. זה עוד יותר קשה לעשות זאת כשאתה מנוהל על ידי בנקאי שמטרתו להחזיר את החובות ולא להחזיר את הקבוצה לגדולתה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות