אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השירה שנטרפה במצולות הים רוני מזרחי 2022 | צילום: מנחם עוז

השירה שנטרפה במצולות הים

20.08.2023, 10:50 | רוני מזרחי, בשיתוף duns 100

צריך לשפשף את העיניים בשביל להאמין. במהלך השבועות האחרונים מככב בכל ערוצי הטלוויזיה קמפיין ענק בתקציב של מאות אלפי שקלים, אולי אף יותר.

הקמפיין, שנראה לכאורה מקודם בשם חברה קבלנית פרטית, מציג פרויקט בשם "שירת הים" על רקע החולות הזהובים, בתי המלון והטיילת של נתניה. מיקום ללא ספק אטרקטיבי ביותר, בקדמת שכונת רמת פולג ושמורת האירוסים.

מדובר בפרויקט משמעותי ביותר, ויכלול בין היתר כ-850 דירות וכ-1100 חדרי מלון, על פני מתחם שגודלו כ-750 דונם, ללא ספק תוספת משמעותית, הן של יחידות דיור והן של בתי מלון.

אולם, וזה אולם גדול, יש רק בעיה אחת קטנה עם קמפיין זה. הוא אינו, רחמנא, ליצלן, בשם אחת החברות הקבלניות היודעות והמוכרות, אלא, אנא הסכיתו ושמעו, בשם רמ"י, הלא היא רשות מקרקעי ישראל.

מעבר לעובדה שמדובר כאן, לכאורה, באחיזת עיניים אל מול הצופה ההדיוט, ומעבר לעובדה שמדובר בתקציב שבא במישרין על חשבון משלם המיסים, מה קרה שרמ"י החליטה לפתע ליחצ"ן מכרז שלה המיועד לקבלנים, לא לרוכשי קצה?

הסיבה לכך טמונה ככל הנראה במה שקרה למכרזי רמ"י במהלך החודשים האחרונים, בזה אחר זה, כשקבלנים נמנעו מלגשת אליהם, מה שגרם כמובן לרמ"י, כזרוע של מדינת ישראל המשווקת קרקע, הפסדי עתק.

ומה שמעניינת לא פחות הינה העובדה שברמ"י מן הסתם חוששים שגם במיקום הנחשק והמשובח ביותר, ה"הארד קור" של חופי נתניה, בלב ליבו אל אזור הביקוש, ההיענות למכרז תהיה דלה ואולי אף אפסית.

לא. אין מדובר כאן בקוריוז נישתי. הסיפור של "שירת הים" ממחיש את האבסורד הגדול לפיו רשות מקרקעי ישראל, במקום לדאוג לאזרחי המדינה ולשווק את הקרקע במחירים סבירים, הפכה שלא בטובתה לספסר הקרקעות של המדינה ושיטת המכרזים הנואלת שלה הייתה הסיבה המרכזית לתדלוק רמות מחירי הדיור.

רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים , צילום: מנחם עוז רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים | צילום: מנחם עוז רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים , צילום: מנחם עוז

ואכן אשתקד הרווחים משיווק קרקע היו רווחי עתק, כ-70 מיליארד שקלים, אולי אף יותר, מחלבת מיסים אפקטיבית ביותר ממאות רבות של קבלנים ובדיעבד מאות אלפי ישראלים שבקושי גורמים את החודש ונאנקים יותר ויותר תחת עול המשכנתא.

ועל כן, ובמקום לחפש דרכים עוקפות על מנת להתגבר על הבעיה הלא צפויה, היה לא רק על ראשי רמ"י, אלא גם על שר הבינוי והשיכון, שהינו כידוע יו"ר רמ"י ועל משרדי הממשלה האחרים הקשורים לשוק הדיור, ובמיוחד משרדי הפנים והאוצר, להתמודד בדרכים אחרות על הבעיה, בוודאי לא עם ניסיון נואש של קמפיין טלוויזיוני יקר.

כל עוד לא תשונה לאלתר שיטת מכרזי רמ"י, כולם יפסידו. תפסיד המדינה סכומי עתק, יפסידו הקבלנים ובמיוחד יפסידו רוכשי הדירות. אין זה מקרה שהשנה הנוכחית, 2023, תסתיים במקרה הטוב בכ-40 אלף התחלות בנייה, מספר מגוחך לעומת הצפי המוקדם ל-80 אלף לפחות.

ועל מנת ש"שירת הים" לא תיטרף חלילה בין הגלים הסוערים שמול חופי נתניה, מוטב שמי שהגה את הרעיון, יאפסן אותו בחזרה במרתפים המאובקים של רמ"י, ולחלופין יפשיל שרוולים ויחשוב איך באמת צריך להציל את שוק הדיור. כאן ועכשיו!

כותב המאמר רוני מזרחי הוא נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"

d&b – לדעת להחליט


תגיות