אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הריבית על משכנתאות בשיא, האמריקאים עוברים לשכירות בית למכירה בארה"ב | צילום: שאטרסטוק

הריבית על משכנתאות בשיא, האמריקאים עוברים לשכירות

למרות ששכר הדירה התייקר מאז הקורונה, ברוב הערים ההוצאה על שכירות חודשית נמוכה משמעותית לעומת תשלומי המשכנתא. ברבעון ה־3 זינק מספר יחידות הדיור המושכרות לשיא של כל הזמנים ומכירות הבתים ירדו לשפל של 13 שנה

02.12.2023, 21:54 | חדשות חוץ

שיעורי הריבית הגבוהים החלים על משכנתאות בארצות הברית מוסיפים להרחיק את האמריקאים מחלום רכישת הבית. למרות שנרשמה ירידה קלה בשבועות האחרונים, הריבית על משכנתא ל־30 שנה עדיין בשיא של שני עשורים, מגמה שמכניסה יותר ויותר אנשים לשוק השכירות.

בהתאם, מספר יחידות הדיור המושכרות מטפס בהדרגה. לעומת 43.6 מיליון יחידות שהושכרו ברבעון ה־3 של 2022, נכון לרבעון ה־3 של 2023 עמד נתון זה על 44.3 מיליון — שיא של כל הזמנים.

נתוני דו"ח של בנק אוף אמריקה, שפורסמו במגזין "פורצ'ן", מגלים כי ברוב האזורים העירוניים זול יותר לשלם שכר דירה מאשר משכנתא. הדו"ח, שהתייחס לנתוני אוקטובר, בדק 97 ערים גדולות, ומתוכן, בשתיים בלבד, אפשרות השכירות היתה יקרה יותר מרכישה. המגמה הזו מתרחשת חרף התייקרות דמי השכירות מאז מגיפת הקורונה. "למרות שעלויות השכירות והבעלות על בתים עלו שתיהן, השכירות משתלמת יותר מקנייה", נכתב בדו"ח. ברמה הארצית, השכירות עלתה משיעור של 23% מההכנסה החציונית למשק בית לשיעור של 26%, זאת בעוד היחס בין תשלומי המשכנתאות להכנסה צמח מ־19% ל־32%.

מידת הכדאיות של השכירות משתנה בערים השונות. כך למשל, האנליסטים בבנק מצאו כי בחוף המערבי יקר יותר משמעותית לשאת בעלויות המשכנתא החודשיות, זאת בהובלת לוס אנג'לס, שם תשלומי המשכנתאות והמסים הנלווים מייצגים 83% מההכנסה החציונית, בעוד השכירות מהווה 41% בלבד. שתי הערים היחידות שבהן נרשמה מגמה הפוכה הן ניו אורלינס, לואיזיאנה, וג'קסון, מיסיסיפי, שם השכירות יקרה יותר מאשר החזרי המשכנתא. הנתונים מצביעים על כך שהנטל של רכישת בית למגורים גדל לעומת התקופה שקדמה למגפה, וכי יחלוף זמן בטרם יתאזן ההיצע מול הביקוש. ההערכה בקרב האנליסטים היא שהבנק הפדרלי המרכזי יחל בהורדות ריבית בשנה הבאה, וכי לאחר מכן הפעילות בשוק הדיור תתחיל לצבור תאוצה. בהתאם, התחזית היא לשיפור במכירות בתים קיימים וחדשים רק החל מהמחצית השנייה של 2024.

בשבוע שעבר דווח כי המכירות של בתים חדשים נפלו באוקטובר בשיעור גבוה מהמצופה. על פי דו"ח משרד המסחר האמריקאי, המכירות ירדו בשיעור מותאם עונתית של 5.6% ל־679 אלף יחידות. לפי דו"ח האיגוד הארצי לסוכני נדל"ן, המחיר החציוני היה הגבוה ביותר אי פעם באוקטובר. מכירות הבתים הקיימים ירדו ב־4.1% באוקטובר לשיעור שנתי מותאם עונתית של 3.79 מיליון יחידות, הנמוך ביותר מאז אוגוסט 2010. "השילוב בין המחירים הגבוהים, המשכנתאות הגבוהות ומיליוני בעלי הבתים שלא מתכננים לעבור דירה כי השיגו ריביות נמוכות, הקפיאו את השוק", אמר לרויטרס רוברט פריק, כלכלן ב־Navy Federal Credit Union .

הנתונים של בנק אוף אמריקה מקבלים חיזוק מדו"ח אתר הנדל"ן Realtor.com, לפיו באוקטובר ירדו דמי השכירות, זה החודש החמישי ברציפות. "ברוב השווקים הגדולים זה הפך להיות כלכלי יותר לשכור מאשר לקנות", ציינה דניאל הייל, הכלכלנית הראשית של האתר.

תגיות