אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כרטיסי המזון של דרעי: קצבה שהיא קמפיין בחירות יו"ר ש"ס אריה דרעי. עושה סיבוב על גבו של משלם המסים | צילום: עמית שאבי

פרשנות

כרטיסי המזון של דרעי: קצבה שהיא קמפיין בחירות

המשנה ליועמ"שית איפשרה את חלוקת כרטיסי המזון על פי קריטריונים שתפורים לחרדים ובכך נתנה לש"ס קמפיין במתנה - בדיוק בזמן לבחירות לרשויות המקומיות באוקטובר

22.08.2023, 19:41 | שחר אילן

יו"ר ש"ס אריה דרעי, שמשקיע כל כך הרבה בבחירות לרשויות המקומיות, לא יכול היה לצפות למתנה טובה יותר מהחלטת המשנה ליועמ"שית עו"ד אביטל סומפולינסקי להתיר את החלוקה הלא שוויונית של כרטיסי המזון. משמעות ההחלטה שהכרטיסים, שהם בשביל ש"ס תעמולת בחירות, יגיעו למשפחות בדיוק בזמן לפני הבחירות לרשויות המקומיות בסוף אוקטובר. משפחות חרדיות גדולות צפויות לקבל מהמדינה עד 2,400 שקל.

ספק אם היתה מעולם קצבה שהיתה כל כך מזוהה עם פוליטיקאי כמו כרטיסי המזון של דרעי. בעבר ש"ס פרסמה מודעות תחת הכותרת "אריה הוא המשביר" - כלומר, המפרנס. בפועל, משלם המסים הוא המשביר וש"ס רק עושה על גבו סיבוב נוסף.

המבחן הבא של ש"ס יהיה העתירות הצפויות לבג"ץ; אחת מהן הגישה אתמול התנועה לאיכות השלטון. מתנה נוספת קיבלה ש"ס אתמול משופט בית המשפט העליון אלכס שטיין שלא הוציא צו ביניים נגד חלוקת הכרטיסים וקבע דיון ל־21 בספטמבר. במצב הזה גם לעותרים הבאים לא יהיה קל לקבל צו ביניים.

כרטיסי המזון מיועדים לכאורה למטרה טובה - סיוע למשפחות רעבות או לפחות עניות - אבל הכל מתבצע בדרך עקומה. זה מתחיל בכך שהם מחולקים באמצעות משרד הפנים ולא דרך משרד הרווחה, שמתמחה בסיוע לאוכלוסיות נזקקות. החלוקה דרך משרד הפנים מיועדת, בין היתר, לאפשר את השימוש בקריטריון המרכזי לקביעת זכאות: קבלת הנחה של 70% בארנונה. לפי נתוני אגף התקציבים, הקריטריון הזה גורם לכך ש־32% מהחרדים היו זכאים לכרטיסי המזון אף שרק 5% נמצאים במצב של חוסר ביטחון תזונתי חמור (רעב). לעומת זאת, רק 14% מהמשפחות הרעבות היו זכאיות לכרטיסים. משרד הרווחה מפעיל את מיזם הביטחון התזונתי לסיוע למשפחות רעבות, שכל תקציבו 90 מיליון שקל. התקציב מספיק לסייע ל־26 אלף מתוך 265 אלף משפחות רעבות בישראל. בעזרת עוד 400 מיליון שקל אפשר היה לבצע שינוי אמיתי.

כתיקון חלקי לקריטריון העקום נוספו לרשימה קשישים מקבלי השלמת הכנסה, חלק מהנכים ניצולי השואה, נשים מקבלות מזונות מביטוח לאומי ומשפחות מקבלות הבטחת הכנסה.

שיא האבסורד הוא שמשרד הפנים ניסה לקבוע שמשפחות שמקבלות מזונות מביטוח לאומי או הבטחת הכנסה לא יקבלו תשלום עבור הילדים שלהן, ובכך מנעו מזון מלמעלה מ־50 אלף ילדים. זאת בזמן שהמשפחות החרדיות שמקבלות לפי הנחה בארנונה יוכלו לקבל עבור עד 8 ילדים. סומפולינסקי קבעה שגם מקבלי קצבאות ביטוח לאומי יקבלו עבור הילדים אבל רק עד שני ילדים. אבסורד שלא תוקן הוא ההחלטה שמשפחות שמקבלות מביטוח לאומי הבטחת הכנסה - מהמשפחות העניות ביותר בישראל - יקבלו רק 50% מהקצבה. העיקר לא לפגוע בכרטיסי האברכים.

תגיות