אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכרז להחלפת מערכות קשר: אלתא נגד כוונת המשטרה להגדיר את מוטורולה ספק יחיד מכשיר קשר של מוטורלה בשירות המשטרה | צילום: Jose HERNANDEZ Camera 51/Shutterstock

מכרז להחלפת מערכות קשר: אלתא נגד כוונת המשטרה להגדיר את מוטורולה ספק יחיד

לטענת אלתא, היא יכולה לספק את הדרישות של המשטרה, כך שאין סיבה להגדיר את מוטורולה כספק יחיד. "אנו עדים לניסיונות להוציא פרויקטים אלה, חלקם או כולם, במסגרת של ספק יחיד לחברת מוטורולה", נכתב במכתב ששלח מ"מ מנכ"ל אלתא לבכירים באוצר, המשטרה ומשרד הביטחון

23.01.2024, 18:58 | עדיאל איתן מוסטקי

חברת התעשייה הביטחונית אלתא (חברה בת של התעשייה האווירית) פנתה למשרד האוצר ולמשטרה נגד כוונת המשטרה להגדיר את חברת מוטורולה כספק יחיד במכרז להחלפה והרחבה של מערכות הקשר. במכתב ששלח ישראל לופה, מ"מ מנכ"ל אלתא מערכות לבכירים באוצר, משטרת ישראל ומשרד הבטחון, טען "אנו עדים בתקופה האחרונה לניסיונות להוציא פרויקטים אלה, חלקם או כולם, במסגרת של ספק יחיד לחברת מוטורולה".

המשמעות של קביעת ספק יחיד במכרזים ממשלתיים הוא ביטול ההליך התחרותי בין מספר חברות שיכולות להתחרות על המחיר ובכך להוזיל את העלויות לציבור. ההגדרה של ספק יחיד נובעת ממקרים בהם יש רק ספק אחד שיכול לעמוד בתנאי המכרז ולספק את השירות או הסחורה. במשך שנים הגדירה המשטרה את מוטורולה כספק יחיד למערכות הקשר שלה, וזאת על אף שבשנים האחרונות החלו יותר חברות להיכנס לתחום.

אחת מחברות אלו היא אלתא, שמובילה קונסורציום של חברות שיכול, לטענתה, לספק את הדרישות של המשטרה, כך שאין סיבה להגדיר את מוטורולה כספק יחיד. על פי המכתב, הקונסורציום של אלתא כולל בין היתר את סלקום, L3/HARRIS, נוקיה, YTCOM והוט מובייל. על פי המכתב אלתא תוכל לבנות את רשתות הקשר החדשות של המשטרה כולל מערכת סלולרית של דור 4 ודור 5, בפרק זמן של פחות משנה. המכתב נשלח על רקע הרצון לצאת למכרז בשנים הקרובות לשדרוג רשתות התקשורת של המשטרה, יחד עם פיקוד העורף, להחלפת כל מערכות הקשר.

באוגוסט, פורסם בכלכליסט על כוונת המשטרה לצאת למכרז לרכישה של מערכות הקשר חדשות בסכום של 20 מיליון שקל, ולהגדיר את חברת מוטורולה סולושנס כספק יחיד. באוצר ובשוק התקשורת היו רבים שהתנגדו למהלך, שכן לטענתן יש מספיק מתחרות בשביל לאפשר מכרז תחרותי. חשש נוסף שהביעו היה שמכרז מערכות הקשר החדשות, בגובה של 20 מיליון שקל, יהווה תקדים למכרז גדול יותר שאמור לצאת בשנים הקרובות. כלומר, שבחירתה של מוטורולה כספק יחיד במכרז הקטן, יוביל לכך שהחברה תוכרז כספק יחיד גם במכרז הממשלתי הגדול יותר המוערך במאות מיליוני שקלים.

באוגוסט ביטלו במשטרה את הקשר שבין שני המכרזים. במכתב ששלחה ניצב לימור נח, ראש אגף הטכנולוגיה והתקשוב במשטרה, טענה כי אין קשר בין שני המכרזים. עם זאת, על פי המכתב ששלח לופה עולה כי באלתא חוששים מכך שגם במכרז המשמעותי תוגדר מוטורולה כספק יחיד.


תגיות