אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מדהים שכמה מאות עובדים באוסטרליה גרמו לתנודות של מיליארדי דולרים בשוק" אסדת קידוח גז של שברון | צילום: שאטרסטוק

"מדהים שכמה מאות עובדים באוסטרליה גרמו לתנודות של מיליארדי דולרים בשוק"

ענקית האנרגיה שברון הגיעה להסכמה עם איגודי העובדים באוסטרליה על סיום שביתה בת שבועיים בשני מתקנים גדולים לייצור גז נוזלי טבעי שאחראים ל-5% מהייצור העולמי. מאז פלישת רוסיה לאוקראינה והסנקציות שהושתו עליה, עלה הביקוש למוצר

22.09.2023, 15:01 | חדשות חוץ

ענקית הנפט שברון הגיעה להסכם עם איגודי העובדים באוסטרליה לסיום שביתה בשני מתקנים גדולים לייצור גז נוזלי טבעי (LNG) במדינה.

ב-BBC דיווחו כי העובדים הסכימו להצעה שהעביר רגולטור שוק העבודה האוסטרלי, ועדת העבודה ההוגנת (the Fair Work Commission). בעקבות זאת, הסתיימה השביתה במתקנים וויטסטון וגורגון שהחלה ב-8 בספטמבר על רקע דרישת העובדים להעלאה בשכר ושיפור בתנאים.

"בפגישת עובדים שנערכה מאוחר בלילה, חברי האיגוד תמכו בהצעה האחרונה שכוללת את המלצות ועדת העבודה ההוגנת", מסר דובר האיגוד. הוועדה שימשה כמגשרת בין שני הצדדים. "האיגוד יעבוד עכשיו עם שברון כדי לסכם את הטיוטה של ההסכם והחברים יסיימו בקרוב את המחאה", הוסיף הדובר.

המתקנים ששבתו מייצגים יותר מ-5% מכלל ייצור הגז הנוזלי העולמי. שוקי האנרגיה העולמיים נמצאים תחת לחץ מאז פלישת רוסיה לאוקראינה בפברואר 2022. מחירי הנפט והגז זינקו והובילו לעלייה חדה בחשבונות האנרגיה של משקי בית וחברות. בתגובה לסנקציות שהושתו על רוסיה, צמצמה המדינה את יצוא הגז הטבעי לאירופה, ובעקבות זאת מדינות רבות החלו לחפש מקורות חלופיים של אנרגיה. חלקן נסמכות על LNG כדי להשלים את החסר.

אוסטרליה היא אחת היצואניות הגדולות בעולם של LNG, לצד קטאר וארה"ב. והאספקה ממנה עזרה לצנן את מחירי האנרגיה העולמיים. "זה היה מדהים שכמה מאות עובדים במערב אוסטרליה הצליחו לטלטל את השווקים העולמיים ולגרום לתנודות של מיליארדי דולרים בשוק", אמר מומחה האנרגיה סול קווניץ'. "זה קרה מכיוון שלא נותרה עמידות במערכת הגז העולמית".

תגיות