אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכלכלה אישרה: על מוצרי עישון תוצג תמונה שממחישה את נזקיהם בכל שנה מתים בישראל כ-8,000 בני אדם כתוצאה מעישון | צילום: אבי רוקח

ועדת הכלכלה אישרה: על מוצרי עישון תוצג תמונה שממחישה את נזקיהם

ההצעה אושרה פה אחד על ידי חברי הוועדה ותועבר להצבעה במליאת הכנסת. לפי נתונים שהציג מגיש ההצעה, ח"כ אושר שקלים, ב-126 מדינות בעולם קיים חוק דומה, ומחקרים מראים כי הדבר מוריד את כמות המעשנים. שר הבריאות יוכל לקבוע כי ההצעה תחול גם על סיגריות אלקטרוניות

19.03.2024, 13:16 | אורנה יפת

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ דוד ביטן, אישרה היום (ג') לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שתחייב את יצרני מוצרי העישון להציג על כל אריזות סיגריות ומוצרי עישון תמונה שממחישה את נזקי העישון. שר הבריאות, באישור ועדת הכלכלה, יקבע בתקנות הוראות ליישום החוק. ההצעה אושרה פה אחד על ידי חברי הוועדה ותועבר להצבעה במליאת הכנסת.

יוזם ההצעה הוא ח"כ אושר שקלים (הליכוד), שבדיון הקודם שנערך בפברואר ציין כי 126 מדינות ברחבי העולם מחייבות פרסום תמונות גרפיות על חפיסות העישון, ומחקרים הראו כי זה מוריד את כמות המעשנים. עוד הוא אמר כי התמונות הגרפיות דוחות בני נוער וילדים מעישון, וציין כי בכל שנה מתים בישראל כ-8,000 בני אדם כתוצאה מעישון, 10% מהם מעישון פסיבי. הצעת החוק הנוכחית היא צעד משלים לחוק שאושר בסוף 2018 ומגביל את הפרסום והשיווק של מוצרי טבק, במטרה להוריד את מספר המעשנים.

עומר סלע מאיגוד יבואני הסיגריות טען בדיון בוועדה שאכיפת התקנות עלולה לגרום לצריכה מוגברת של סיגריות לא חוקיות, ואמר כי הסחר הלא חוקי מוערך היום בכ-20%. עו"ד עמוס האוזנר, יו"ר המועצה למניעת עישון, ביקש שההדפס של תמונות נזקי העישון יופיע גם על המארזים (חבילות הסיגריות) ולא רק על חפיסה בודדת.

בארגון הנוער הארצי ביקשו שהאזהרה תוצג גם על אריזת סיגריות אלקטרוניות. יבואן סיגריות אלקטרוניות שהשתתף בדיון טען כי אף מדינה בעולם לא מחייבת הצגת תמונות על אריזות של סיגריות אלקטרוניות. לבסוף הוחלט כי שר הבריאות יוכל לקבוע בתקנות כי החוק יחול גם על סיגריות אלקטרוניות.

תגיות