אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי הטלת המס: מכירות הכלים החד פעמיים צנחו ב-10% חנות לכלים חד פעמיים | צילום: צביקה טישלר

אחרי הטלת המס: מכירות הכלים החד פעמיים צנחו ב-10%

הצניחה נרשמה לפי נתוני סטורנקרסט לעומת נובמבר המקביל, בשל המס על כלים חד פעמיים בגובה 11 שקל לק"ג שנכנס לתוקף לפני חודש. נרשם גם זינוק של 92% במחיר המוצרים; פטור ממס על כלים חד-פעמיים מיובאים יוענק למשך חודשיים

15.12.2021, 16:49 | נורית קדוש

חודש בלבד לאחר הטלת מס קנייה על כלים חד־פעמיים, בגובה של 11 שקל לק”ג, נרשמו ירידה חדה בקניות מוצרים ונטישת צרכנים את הקטגוריה וזינוק במחירים.


קראו עוד בכלכליסט:


מנתוני סטורנקסט לסיכום שוק מוצרי הצריכה בחודש נובמבר, בו נכנס לתוקף השינוי הרגולטורי שנועד לצמצם צריכת פלסטיק, נרשמה ירידה של38.3% במכירות הכלים החד־פעמיים. 


צלחות חד פעמיות, צילום: shutterstock צלחות חד פעמיות | צילום: shutterstock צלחות חד פעמיות, צילום: shutterstock


מכירות הקטגוריה עמדו על 36.5 מיליון שקל, לעומת 59.1 מיליון שקל בחודש אוקטובר. הירידה הכמותית היתה חדה יותר מהירידה הכספית, ועמדה על 65.6% ביחס לחודש אוקטובר. 

הירידה נרשמה לאחר זינוק חד בחודש אוקטובר, בעקבות הצטיידות צרכנים במלאי ביתי, לפני שצו המיסוי נכנס לתוקף. ניתן להעריך כי בחודשים הקרובים תימשך הירידה במכירות הכלים החד־פעמיים, אך היא עשויה להתמתן ככל שיחלוף הזמן והמלאי הביתי יצטמצם. 

ביחס לנובמבר 2020, עמדה הירידה הכספית במכירות החד־פעמי על 10.7% ואילו המכירות הכמותיות ירדו ב־53.5%. המחיר הממוצע לפריט זינק ב־92.1% ביחס לנובמבר הקודם. 

בתוך כך, אתמול לדרישת ועדת הכספים הוחלט כי כלים חד־פעמיים מיובאים שמחיר המיסוי עליהם הופחת, במסגרת המס החדש, יזכו לפטור ממס קנייה לחודשיים. 

הפטור הוענק לאחר שעלה כי נוצרו פערים בשוק בתקופה שבין כניסת המס לתוקף ועד לתיקון המס על ידי ועדת הכספים. אם בהתחלה כוונת הרגולטור היתה להחיל מס זהה על כל מוצר פלסטיק, לאחר ביקורת ציבורית הוחלט כי נוכח העובדה שכלים חד־פעמיים מנייר שמצופים בפלסטיק שוקלים יותר מאלה המכילים מפלסטיק בלבד, ועל מנת לייצר מיסוי דומה לשני סוגי הכלים (בעיקר כוסות), נקבעה הפחתה במס הקנייה על כלי נייר בעלי שכבת פלסטיק, כך שמס הקנייה לכלים אלה יעמוד על 3.30 שקל לקילו במקום 11 שקל.

תגיות