אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך צעירים יוכלו לרכוש דירה בתל אביב? רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים | צילום: עזרא לוי

איך צעירים יוכלו לרכוש דירה בתל אביב?

03.07.2023, 14:01 | רוני מזרחי, בשיתוף duns 100

אחת הבעיות המעיקות על ערי עולם הינה הפרדוקס שבין הרצון העז שלהן שאוכלוסייה צעירה וחזקה תישאר להתגורר בהן לבין העובדה שמחירי הדיור באותן ערים מרקיעים לשמיים.

ניו יורק, לדוגמא, פתרה את הבעיה כשלאחר מלחמת העולם השנייה קידמה לא מעט דירות קטנות וקומפקטיות שהיו מיועדות לצעירים וסטודנטים וכך בעצם נוצר ה"וייב" של שכונות דוגמת הגריניץ' ווילג', הסוהו וצ'לסי.

ואילו אצלנו הפכה תל אביב לעיר עולם שוקקת, אבל עם רמות מחירים בלתי אפשריות לרוב הגדול של הצעירים שמעוניינים להקים בה את ביתם. במיקומים מסוימים, דוגמת נתחם שדה דוב שהתפנה לאחרונה, הגיעו ל-80 אלף שקלים למ"ר ואף יותר מכך.

אמנם הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב החליטה שבמסגרת 16,500 הדירות שייבנו במתחם שדה דוב, יהיה אחוז נכבד של דירות בהנחה של 20 אחוזים ובשכירות לטווח ארוך המיועדות לזכאים, אולם גם אחרי הנחה, עדיין מדובר ברמות מחירים של יותר מ-60 אלף שקלים למ"ר, כלומר כ-6 מיליון שקלים לדירת 4 חדרים בשטח של 100 מ"ר, מחיר שהוא הרבה מעבר ליכולתם של רוב הזכאים.

על מנת להתגבר על מכשול זה, פיתחנו בלשכת הקבלנים מודל פשוט שיאפשר להם לרכוש דירה במחיר סביר לא רק במתחם שדה דוב, אלא בכל פרויקט במרכז הארץ שרמות המחירים בו חוצות את ה-40 אלף שקלים למ"ר. זכאים שזו להם דירה ראשונה יהיו להם 2 אלטרנטיבות:

האחת, האלטרנטיבה הקיימת, לרכוש דירה בהנחה של 20 אחוזים ולקבל בעלות עליה כדת וכדין.

השנייה, לרכוש את אותה דירה ב-50 אחוזים הנחה(!), ולקבל בעלות עליה (50%) עם הערת אזהרה בטאבו , לפיה מחד גיסא הדירה תהיה בבעלותם למשך כל ימי חייהם, אולם במידה וירצו למכור אותה, או להוריש אותה יצטרכו לשלם למדינה את ההפרש של 50 אחוזים שווי הדירה העכשווי

יתרה מכך: אותה דירה לא ניתן יהיה להוריש כפי שהיא ובמידה ויורשים ירצו בעתיד לרכוש אותה ייאלצו לשלם את 50 האחוזים הפרש, או לחלופין אם יימכרו אותה, יקבלו רק את מחצית משווי המכירה בשוק וה- 50 אחוזים הנותרים ילכו לקופת המדינה.


רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים , צילום: מנחם עוז רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים | צילום: מנחם עוז רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים , צילום: מנחם עוז

על מנת שמודל זה יהיה טוב גם ליזמים הצעתנו בלשכת הקבלנים הינה שאותם קבלנים שייבנו את הפרויקטים הנ"ל, יקבלו אוטומטית עוד 50 אחוזי בנייה ובמילים אחרות, לדוגמא, במתחם שדה דב יקבלו היזמים זכויות לכ-25 אלף יחידות דיור, זאת במקום 16 וחצי אלף יחידות דיור כיום.

וגם הצלע השלישית, המדינה, תהנה מאוד ממודל זה, זאת משום שהיצע הדיור יגדל אוטומטית באופן משמעותי, ובמיוחד באזורי הביקוש שם ההיצע יצמח תוך תקופה קצרה בעוד אלפי ובהמשך אולי גם ברבבות יחידות דיור נוספות, כך שבעצם המדינה היא בעלים של 50 אחוזים משווי הדירה שנמכרה בהנחה.

אמנם רוב הפרויקטים שבהם המחירים עולים על 40 אלף שקלים למ"ר ממוקמים בתל אביב, רמת השרון וגבעתיים, אולם בקצב עליית המחירים של השנים האחרונות, גם שכונות יוקרה ערים נוספות בגוש דן יצטרפו למעגל.

ובלי קשר להצעה החדשה: הצענו בעבר בלשכת הקבלנים ואנו ממשיכים להציע לקדם באזור הביקוש-ב"מדינת תל אביב", דירות קטנות וקומפקטיות לזכאים רווקים-רווקות, אימהות חד הוריות, להט"בים וכו'. רק כך, ובנוסף למודל 50 אחוזי הנחה, תוכל העיר תל אביב להמשיך להיות עיר עולם ולהמשיך לאפשר לצעירים לרכוש בה דירות במחירים סבירים!

*כותב המאמר רוני מזרחי הוא נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"

d&b – לדעת להחליט

תגיות