אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באיחור של שנה: יפאורה חושפת למשקיעים את ממדי הנזק מהפסקת ההפצה של מי עדן פס ייצור במפעל מי עדן | צילום: באדיבות מי עדן

באיחור של שנה: יפאורה חושפת למשקיעים את ממדי הנזק מהפסקת ההפצה של מי עדן

הפסקת ההפצה של מי עדן, שצפויה באפריל הבא, ידועה כבר שנה, אך רק אתמול מסרה יפאורה כי המהלך עלול לגרוע 27% מהכנסותיה ו־21% מהרווח הגולמי

06.11.2023, 06:02 | נורית קדוש

חשש להרעה מהותית בתוצאות הכספיות של חברת המשקאות יפאורה בעקבות עריקת מי עדן למתחרה טמפו. בשנה האחרונה הצהירה קרור אחזקות, בעלת השליטה ביפאורה, כי החברה עומדת להיפגע מהפסקת פעילות ההפצה של בקבוקי מי עדן באפריל 2024, אלא שרק אתמול, בעקבות דרישת הרשות לני"ע, היא חשפה את סדרי הגודל של הפגיעה האפשרית. בדיווח שמסרה לבורסה חשפה כי פעילות ההפצה של מי עדן היוותה בשלוש השנים האחרונות כ־27% בממוצע מהכנסות יפאורה וכ־21% מהרווח הגולמי שלה. לפני כשנה חשף "כלכליסט" כי מי עדן החליטה להעביר את פעילות ההפצה לחברת טמפו.

מלבד זאת, באיחור של 13 יום, חשפה כי מי עדן הקדימה את מועד ההתנתקות והודיעה לה לפני כשבועיים כי בעוד חודשיים תחל להעביר בהדרגה את ההפצה לטמפו, עד מעבר מוחלט באפריל. בכוונת יפאורה, הרואה בכך הפרה של ההתחייבות להודיע מראש 18 חודשים לפחות, לנקוט צעדים כדי למנוע ממי עדן להתחיל לזלוג לטמפו לפני אפריל 2024.

קרור אחזקות ציינה אתמול כי ככל שלא יימצאו פעילויות חלופיות תהיה לכך השפעה מהותית מאוד לרעה החל מהרבעון השני של השנה הבאה. הפסקת פעילות ההפצה של מי עדן והקושי לצמצם את העלויות הקבועות בטווח הקצר והבינוני מבשרים על עומק הפגיעה הצפויה.

אף שכבר חלפה שנה מאז הודיעה מי עדן על החלטתה, עד כה חתמה יפאורה רק על הסכם הפצה אחד עם חברה אחרת: היא תפיץ חלק ממוצרי קבוצת כרמל (בעלת מניות ביפאורה, נ"ק) בשוק הפרטי. כניסתו לתוקף של הסכם הפצת מוצרי כרמל כפופה לקבלת פטור מהממונה על התחרות, ובכל מקרה מדובר בחלופה חלקית בלבד להפצת מי עדן, שהיקפיה גדולים הרבה יותר. במקביל בוחנת יפאורה חלופות שונות, כולל התאמת מבנה ההוצאות שלה, אלא שחלק לא מבוטל מעלויות ההפצה הן עלויות קבועות שקשה לצמצמן.

יפאורה מוכרת ומפיצה משקאות קלים ממגוון מותגים, ובהם תפוזינה, ספרינג, אר סי קולה, שוופס וקריסטל. היא תמשיך לשווק את מותג המים עין גדי, שבבעלות משותפת שלה ושל קיבוץ עין גדי. מנגד, טמפו, שפעלה עד כה בקטגוריה עם המותגים סן בנדטו ואקווה נובה לצד מותגי הפרימיום סן פלגרינו ופרייה, תתחזק עם הוספת מותג הביניים ישראלי, מי עדן.

מכירות יפאורה בשנת 2022 הסתכמו ב־854 מיליון שקל, והרווח הגולמי עמד על 369 מיליון שקל. מדובר בשנה בה נכנס לתוקף מס הסוכר, שפגע במכירות הענף. ביטול מס הסוכר בתחילת השנה תרם לכך שבמחצית הראשונה השנה רשמה החברה צמיחה של 16.6% במכירות, שהסתכמו ב־462 מיליון שקל, וזינוק של 13.7% ברווח הגולמי, שהסתכם ב־195.5 מיליון שקל.

למעבר הצפוי של מי עדן לטמפו יש השלכות שליליות גם על החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל), שנהנתה עד כה מתחרות מוגבלת בקטגוריית המים,ש בה היא פועלת עם המותג המקומי נביעות. זאת מכיוון שיפאורה פועלת רק ברשתות שיווק, מינימרקטים ומכולות, בעוד טמפו פועלת גם במסעדות, בתי קפה וברים, והיא תרחיב את הפצת מי עדן לשווקים אלו.


תגיות