אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העמלות בדרך להיחתך: פסיקת אפל־אפיק תייצר תחרות לאפסטור

FT

העמלות בדרך להיחתך: פסיקת אפל־אפיק תייצר תחרות לאפסטור

המשפט המתוקשר שניהלה יצרנית פורטנייט נגד אפל לא הסתיים כפי שקיוותה בהכרזת אפל כמונופול בלתי חוקי, אבל הכרעתו תאפשר לעקוף את מערך התשלומים שלה. אנליסט: "חברות תוכנה יוכלו למכור ב־iOS מבלי להעביר לאפל 30%"

11.09.2021, 18:07 | פטריק מק'גי, פייננשל טיימס

השופטת האמריקאית שניהלה את תביעת אפיק גיימס נגד אפל סירבה להעניק ניצחון מוחץ לאף אחד מהצדדים.

קראו עוד בכלכליסט:

קייט אדמס, הפרקליטה הראשית בצוות אפל הגדירה את ההכרעה "ניצחון עצום" בהצביעה על פסיקת בית המשפט כי אפל אינה מהווה מונופול תחת חוקי ההגבלים הפדרליים או המדינתיים.

מנכ"ל אפל טים קוק. "אפל צריכה לחזור ולהתחבב על קהילת המפתחים", צילום: בלומברג מנכ"ל אפל טים קוק. "אפל צריכה לחזור ולהתחבב על קהילת המפתחים" | צילום: בלומברג מנכ"ל אפל טים קוק. "אפל צריכה לחזור ולהתחבב על קהילת המפתחים", צילום: בלומברג

בה בעת, יצרנית האייפונים תיאלץ לאפשר למפתחים בארה"ב לעקוף את פיצ'ר התשלומים בחנות האפליקציות שלה באמצעות קישורים או הנחיות ל"אפשרויות רכישה" מחוץ לפלטפורמה.

אפל לא החליטה בשלב זה אם להגיש ערעור. אבל אם הפסיקה תאושרר, פירושו של דבר כי עסקאות בהיקף של למעלה מ־60 מיליארד דולר בשנה שמתבצעות בחנות האפליקציות של אפל ייפתחו בקרוב לתחרות — מה שבאופן פוטנציאלי ימנע ממנה מיליארדי דולרים בהכנסות עם שוליים תפעוליים גבוהים, זאת בזכות עמלה של 30% שמבקרי השיטה מגדירים כ"מס אפל".

ועדיין, אפיק, שמייצרת את משחק המחשב הפופולרי פורטנייט, לא היתה מרוצה מהפסיקה ואישרה כי תערער על ההחלטה. מה שהיא רצתה באמת זו שיטת תשלומים ללא קשר לאפל שתמנע ממנה את הנתח שלה, במקום את האפשרות להתחבר דרך אפל לאתר חיצוני. 

אפיק גם רצתה לעקוף את האפסטור לחלוטין ולאפשר לאנשים להוריד את המשחק שלה במכשירים שלהם, כפי שהם עושים במחשב האישי. והיא רצתה שהשופטת תכריז על אפל כעל מונופול בלתי חוקי. היא הפסידה בשני הטיעונים הללו.

אלה הם ארבעת ציטוטי המפתח שיצאו מהמשפט ביום שישי האחרון:

1. "בית המשפט הגיע למסקנה כי אפל מסתירה מידע חיוני מהלקוחות ובאופן בלתי חוקי פוגעת בחופש הבחירה שלהם. בשילוב הפרות ההגבלים המתהוות של אפל, הפיצ'רים הללו שמגבילים חופש תנועה אינם תחרותיים ונדרש פתרון ברמה הארצית כדי לבטלם". השופטת איבון גונזלס רוג'רס.

פורטנייט. "אפיק נלחמת על תחרות הוגנת עבור מיליארד לקוחות"
,  פורטנייט. "אפיק נלחמת על תחרות הוגנת עבור מיליארד לקוחות" פורטנייט. "אפיק נלחמת על תחרות הוגנת עבור מיליארד לקוחות"
,

בעוד בית המשפט נמנע מלהצהיר על אפל כעל מונופול לא חוקי, ברור כי אפל מעורבת בהתנהלות שאינה תחרותית שאותה יש לפתור. מפתחי אפליקציות חזרו והתלוננו על התנהלות מעין זו. שחקני פורטנייט, שפותח על ידי אפיק, יכלו לרכוש באופן מקוון מטבע פנימי של המשחק הידוע כ"Bucks־V" אבל נקודות הזכות הללו אינן נראות כאשר משחקים באמצעות האייפון.

הפיתרון של גונזלס רוג'רס ישנה זאת — ניצחון ראוי לציון, גם אם הוא לא לחלוטין משמח את אפיק.

מוקדם יותר החודש, אפל הקלה על צרכנים לשלם ישירות לשירותים כמו נטפליקס וספוטיפיי כל עוד זה נעשה מחוץ לאפליקציה. הפסיקה בסוף השבוע בפועל מרחיבה זאת לאפליקציות משחקים, שאחראיות על למעלה מ־70% מהכנסות האפסטור.

2. "אפל מספקת חווית משתמש בטוחה ואמינה במערכת ההפעלה שמעודדת הן את המשתמשים והן את המפתחים לבצע עסקאות באופן חופשי באופן שמיטיב עם שני הצדדים", גונזלס רוג'רס.

כאשר אפל מגדירה הכרעת דין כ"ניצחון אדיר", לזה בדיוק היא מתכוונת.

מערכת היחסים העסקית של אפל עם אלפי מפתחי אפליקציות עמדה למשפט, אבל בית המשפט מצא כי התנהלותה תקינה ומעודדת תחרות. מערכת האבטחה שלה ותהליך הבקרה של האפליקציות, אשר לטענת אפיק הם "משחק" נקבעו כיתרון תחרותי עבור אפל.

קל לדמיין את אפל מצטטת באולמות בתי משפט ברחבי העולם את גונזלס רוג'רס אומרת כי היא והמפתחים "הרוויחו באופן סימביוטי מפיתוחים גדלים והולכים וצמיחה באקוסיסטם של מערכת ההפעלה של האייפונים".

3. "נראה כי רק הליכים משפטיים גורמים לאפל לבחון מחדש תמחור ולהוריד מחירים", גונזלס רוג'רס.

למרות שלא מצאה את התנהלות אפל מונופוליסטית תחת חוקי ההגבלים העסקיים הפדרליים או המדינתיים, גונזלס רוג'רס לא הוציאה אותה נקייה לחלוטין.

היא נזפה בחברה על התנהלות שהיא נגד הצרכנים, הסכימה עם המומחים מטעם אפיק שאמרו כי השוליים התפעוליים של האפסטור הם "גבוהים באופן יוצא דופן" עם יותר מ־72%, ואמרה כי מגזר הגיימינג מסבסד באופן בלתי הוגן את שאר קהילת המפתחים.  

בציטוט המובא כאן, היא יצאה נגד התבטאות של טים קוק מנכ"ל החברה, לפיה אפל הורידה עמלות מסוימות במחצית ל־15% מתוך אהדה לקשיים שיצרה מגפת הקורונה ורצון לעודד תחרותיות. 

4. "הפסיקה היום איננה ניצחון עבור המפתחים או עבור הלקוחות. אפיק נלחמת על תחרות הוגנת בין שיטות התשלומים באפליקציות וחנויות האפליקציות עבור מיליארד לקוחות". טים סוויני, מנכ"ל אפיק גיימס. 

הציוץ של המנכ"ל והאישרור כי אפיק תערער על הפסיקה מעידים כי התוצאה הסופית של הטיעון תתברר בעוד שנה לכל הפחות. 

עם המפסידים נמנו מעריצי פורטנייט, כאשר סוויני אמר כי אפיק לא מתכננת להחזיר את המשחק הפופולרי לאייפונים עד "שתוכל להציע תשלום באפליקציה שיעמוד בתחרות הוגנת עם אפל".

אפל לא השאירה מקום לספק כי לא תציע לצד שלישי אפשרות תשלום באפליקציה, והשופטת גם לא מצאה שיש צורך לכלול זאת בפתרון שהיא מציעה. 

באופן כללי, ולמרות הכרזת אפיק כי תערער, התביעה מביאה עמה את השינוי הכפוי הגדול ביותר לאייפון מאז הושק ב־2007. 

ההכרעה צפויה "להיטיב מאוד עם חברות התוכנה שיכולות למכור את המוצרים שלהן ב־iOS ללא הצורך להעביר לאפל 30% על כל מכירה", אמר כריסטיאן אוונס, מנכ"ל פלטפורמת פאדל העוסקת בתיווך הכנסות. הוא הוסיף כי התמיכה הנלהבת של אפל בהכרעת הדין היא אולי אסטרטגית, בהינתן הלחצים העזים שהיא נחשפה להם מצד מפתחים וגופי הגבלים עסקיים ברחבי העולם.

"כשאתה נמצא במערכה, אתה נלחם, אבל כשזה נראה כאילו העולם כולו מתייצב נגדך, אתה מחבק את השינוי", הוא אמר. "לאפל יש מיליוני מפתחים, ומשום כך גם סיבה הגיונית לחזור ולהתחבב על קהילת המפתחים". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות