אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליברמן: "קיצור תורנויות? אין מה להעביר כסף למתווה עד ספטמבר 2023" שר האוצר אביגדור ליברמן. "הכל נעשה משיקולים פוליטיים. זו פגיעה קשה בשירותי הבריאות בפריפריה" | צילום: קובי קואנקס

ליברמן: "קיצור תורנויות? אין מה להעביר כסף למתווה עד ספטמבר 2023"

שר האוצר תקף את ראש הממשלה לפיד ואת שרת הכלכלה ברביבאי על תוכניתם ליישום מידי של מתווה קיצור תורנויות המתמחים; לדבריו, יש להעביר את התקציב לשם כך בהתאם להוראת היועמ"שית גלי בהרב מיארה: "זו פגיעה קשה במהלך שנועד ליצור תמריץ לרופאים בפריפריה - והכל משיקולים פוליטיים"

13.09.2022, 19:05 | אדריאן פילוט

שר האוצר אביגדור ליברמן יצא בשעות האחרונות במתקפה חריפה נגד ראש הממשלה יאיר לפיד, שרת הכלכלה אורנה ברביבאי ושר הבריאות ניצן הורוביץ סביב עקרונות המתווה לקיצור תורנויות המתמחים שאישר לפיד ויישומו באופן מידי. בשיחה עם "כלכליסט" הוא הבהיר כי עד ספטמבר 2023 לא ייצא כל תקציב למימונו. ליברמן הודה גם כי המהלך נעשה מאחורי גבו, הוא לא עודכן לגביו וקרא עליו בתקשורת.

לדברי ליברמן, "היועמ"שית עו''ד גלי בהרב מיארה הוציאה הנחיה ברורה שהמתווה יחול ב-1 בספטמבר 2023. כששמעתי את ההצהרה של שלושת השרים, פניתי מיד ליועמ"ש של משרד האוצר, עו"ד אסי מסינג, בבקשה שיבדוק מול היועמ"שית אם יש שינוי בעמדתה. התשובה שלו היתה ברורה: אין שינוי בעמדה המקורית שלה ואין מה להקדים את הכסף שכן מדובר בתהליך שיתחיל בספטמבר 2023, ואנו בתחילת אוקטובר 2022. אז אין מה להעביר את הכסף חודש וחצי לפני בחירות, כאשר יישום המתווה יתחיל בעוד שנה כמעט. לכן מבחינתנו המתווה יתחיל ב-2023, וברור שאם הכסף יוקצה היום הוא יבוזבז על דברים אחרים".

אלא שלא רק על זה מלין שר האוצר, אלא גם על ההחלטה של ברביבאי לאפשר גם לבתי חולים במרכז להקדים את יישום המתווה: "מתברר בנוסף כי בניגוד מוחלט לסיכום המקורי – שהמתווה יחול ב-10 בתי חולים בפריפריה – ברביבאי הוציאה מכתב שאין מניעה להקדים את יישום המתווה, לרבות במרכז. כאשר כל מתמחה יקבל אופציה לקיצור תורנות בתל אביב או ברמת גן, הוא בטח לא יגיע לצפת או לנגב. זו פגיעה קשה בשירותי הבריאות בפריפריה. המהלך היה מיועד לחזק את הפריפריה וליצור תמריץ חיובי לרופאים צעירים לשרת בפריפריה.

"צריכים להיות ברורים: אני מבין שכולם לחוצים כי עוד חודש וחצי יש בחירות, אבל אפילו חודש וחצי לפני בחירות אני לא מתכוון להתחיל לנהל כאן כלכלת בחירות. ברור לי שכל השיקולים שהיו כאן היו אלקטורליים, גם של לפיד וגם של מרצ. אין כאן שום שיקול לטובת הציבור ולטובת השירות הרפואי הציבורי".

תגיות