אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מניו יורק ועד קליפורניה: ג'ול תשלם 462 מיליון דולר לשש מדינות בארה"ב צעיר משתמש בסיגריה אלקטרונית של ג'ול | צילום: טי.אן.אס

מניו יורק ועד קליפורניה: ג'ול תשלם 462 מיליון דולר לשש מדינות בארה"ב

החברה שהואשמה בשיווק של סיגריות אלקטרוניות לבני נוער הגיעה להסדר פשרה משמעותי נוסף לאחר שורה של הסדרים, האחרון שבהם השבוע. ההסדר כולל לא רק פיצוי כספי, אלא מחייב קמעונאים לאמת את הגיל של לקוחות ג'ול ולהימנע משימוש בצעירים בפרסומי ג'ול

12.04.2023, 20:57 | חדשות חוץ

יצרנית הסיגריות האלקטרוניות ג'ול (Juul Labs), שהואשמה בשיווק לבני נוער, תשלם 462 מיליון דולר לשש מדינות בארה"ב - כך עולה מהסדר פשרה נוסף שעליו חתמה החברה.

על פי הדיווח באתר CNN, ההסדר, שהובל על ידי התובעת הכללית של ניו יורק לטישה ג'יימס והתובע הכללי של קליפורניה רוב בונטה, ייאלץ קמעונאים, בין היתר, לאבטח את מוצרי ג'ול מאחורי הדלפק ולאמת את גיל הרוכשים. כמו כן התחייבה ג'ול להפסיק להשתמש באנשים מתחת לגיל 35 בפרסומים השיווקיים שלה.

הסדר הפשרה "מציב את המגבלות המחמירות ביותר על נוהלי השיווק, המכירות וההפצה של ג'ול כדי להגן על קטינים מפני עישון", נמסר ל-CNN ממשרדה של התובעת הכללית בניו יורק.

"ג'ול הציתה משבר בריאות ציבורי ארצי בכך שהחדירה מוצרים ממכרים לקטינים ושכנעה אותם שזה לא מזיק. היום היא משלמת את המחיר על הנזק שהיא גרמה", אמרה ג'יימס בהצהרתה. ניו יורק תקבל במסגרת ההסדר כ-113 מיליון דולר ותשתמש בכסף למימון תוכניות למניעת עישון בקרב קטינים.

התביעה הכללית במדינה האשימה את ג'ול בשיווק ישיר של מוצריה לתלמידי תיכון, כולל מקרה אחד שבו נציג ג'ול "אמר בטעות לתלמידי תיכון כי המוצרים שלה בטוחים יותר מסיגריות". עוד נאמר כי מסע הפרסום של החברה הגיע לבני נוער ברחבי ארה"ב, שסיפרו לחבריהם על ג'ול, מה שהקפיץ את השימוש במוצר במהירות.

ג'ול מסרה שבעקבות ההסדר היא "מתקרבת לפתרון מוחלט" של "האתגרים המשפטיים ההיסטוריים שלה והבטחת הוודאות לעתידה". ההסדרים המשפטיים שעליהם חתמה ג'ול מסתכמים עד כה ביותר ממיליארד דולר.

גם מדינות אחרות יקבלו סכומי כסף נכבדים בעקבות ההסדר, והם ישולמו על פני שמונה שנים. קליפורניה תקבל 175.8 מיליון דולר, אילינוי 67.6 מיליון דולר, מסצ'וסטס תקבל 41.7 מיליון דולר, קולורדו 31.7 מיליון דולר, ניו מקסיקו 17 מיליון דולר, ומחוז קולומביה 15 מיליון דולר.

תביעה זו היא השנייה השבוע שבה מתפשרת ג'ול. מערב וירג'יניה הודיעה שלשום (ב') שג'ול תשלם לה 7.9 מיליון דולר עקב האשמות דומות על כך ששיווקה את הסיגריות האלקטרוניות שלה לבני נוער.

בדצמבר האחרון הודיעה ג'ול כי הגיעה להסדרים משפטיים ביותר מ-5,000 תביעות שהוגשו על ידי כ-10,000 תובעים בארה"ב. החברה לא חשפה את סכומי הפשרה ששולמו במסגרת הסדרים אלה, אך ב"וול סטריט ג'ורנל" דווח כי היקף הפיצוי מסתכם ב-1.7 מיליארד דולר.

בספטמבר הודיעה ג'ול כי תשלם 438.5 מיליון דולר ל-34 מדינות וטריטוריות לאחר חקירה של שנתיים על נוהלי השיווק והמכירות שלה. כמו במערב וירג'יניה, ג'ול הואשמה בשיווק מכוון של מוצריה לצעירים.

בקיץ שעבר הורה ה-FDA להסיר את מוצרי ג'ול מהשוק האמריקאי. בית המשפט חסם זמנית את האיסור של ה-FDA, כך שהמוצרים עדיין ניתנים למכירה במדינה.

תגיות