אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אין לכם: רוב להרס ההייטק. יש לכם: הזדמנות אחרונה לעצור   אורן קניאל, מנכ"ל אפספלייר | צילום: תומי הרפז

TechTalk

אין לכם: רוב להרס ההייטק. יש לכם: הזדמנות אחרונה לעצור

לקואליציה המבקשת לחולל רפורמה משפטית נרחבת אין מנדט לפגיעה בצה"ל, לסתימת פיות, לזלזול, להדרת א.נשים ולצבירת כוח בלתי מוגבל. אורן קניאל, מייסד ומנכ"ל אפספלייר, סבור שהנזק שהממשלה גורמת קרוב מאוד להיות בלתי הפיך

10.07.2023, 16:29 | אורן קניאל

אנחנו קרובים מתמיד לנקודת האל-חזור. הפילוג וההסתה כה חמורים, שרבים מאוד כבר לא רואים את עצמם או את ילדיהם חיים כאן. אוהבי המדינה שמשרתים בצבא ומסכנים את חייהם נקראים היום בוגדים, אנרכיסטים, סרבנים, ו"שילכו לעזאזל!" על ידי נציגי ממשלת ישראל. ההון האנושי הוא משאב טבע חיוני להצלחת המדינה - והמשאב הזה בסכנה, כי הוא נזיל ומבוקש בכל העולם. לראייה, בחודשים האחרונים יש עלייה חדה בבקשות רילוקיישן. מספיק שכמה אלפי אנשים יחליטו לעבור מכאן והנזק יהיה בלתי הפיך.

אין לכם רוב לפגוע בצה"ל. צבא העם, כשמו כן הוא. כל חלקי העם צריכים להרגיש חלק מהעם, עם חזון משותף להילחם עליו, ביחד. לקרוא לטובי בנינו ובנותינו, למלח הארץ - משתמטים?! לדעתם, המדינה בסכנה קיומית והם עושים הכל במסגרת החוק כדי שתקשיבו להם ותבינו אותם. בבקשה, תקשיבו!

אין לכם רוב לסתום פיות. המחאה הנוכחית היא הדבר הכי ציוני, אכפתי, מלוכד ומעורר השראה שקרה כאן בעשורים האחרונים. במקום להקשיב, נבחרי הציבור שלנו מזלזלים, מפלגים, ועסוקים בלחפש השוואות לא רלוונטיות. חובתה של הממשלה להגן על חופש הביטוי של המפגינים ולא לדכא אותם. למדינה שבה אזרחים חוששים להביע דעה, קוראים דיקטטורה.

אין לכם רוב להרוס את הדמוקרטיה. ההסכמים הקואליציונים מחייבים אתכם ב"משמעת" שעשויה להיות בסתירה עם שבועת האמונים שלכם למדינה. אותם הסכמים מציינים את הבהילות והקדימות של חוקי המהפכה המשפטית. לא פיגועים, לא יוקר המחיה, לא האלימות בחברה הישראלית, לא מלחמות. נראה שכלום לא ישנה את סדר היום ואת הדהירה הזו לחקיקה. המשמעת מסרסת את חברי הקואליציה ולא מעודדת דיון אמיתי שכל כך הכרחי בדמוקרטיה ובשעה קריטית זו. "משמעת" שפירושה בעצם שליטה מוחלטת בכנסת ישראל ובמדינה על ידי בודדים. ולמדינה שבה חברי הכנסת מחוייבים להצביע בניגוד למצפונם ומתוך נאמנות למנהיג קוראים דיקטטורה.

אין לכם רוב לקבלת כוח בלתי מוגבל. החוקים שאותם אתם מקדמים הם אמצעי לשינוי מהותי של פני המדינה, צביונה ואופי שלטונה. למה לא להגיד באופן ברור מה אתם מתכוונים לעשות עם הכוח הזה, כדי שנבחרי הציבור עצמם, והציבור יוכלו להביע את דעתם? למדינה שבה יש כוח בלתי מוגבל, קוראים דיקטטורה.

אין לכם רוב להפלות או להדיר א.נשים. "כִּי דִין אֶחָד יִהְיֶה לָכֶם כָּאֶזְרָח וּכְגֵר יִהְיֶה גֵּר כָּכֶם כִּי אֲנִי ה' אֱלֹהֵיכֶם" (ויקרא כ"ד:כ"ב).למדינה שבה זכויות הפרט מופרות בצורה בלתי סבירה קוראים דיקטטורה.

למה כן יש לכם רוב? למשל, לעצור את החקיקה. כשעתיד המדינה מונח על הכף חייבים לעצור ולחשב מסלול מחדש. דפי ההיסטוריה יזכרו. הכתובת על הקיר. יש לכם גם רוב לקיום משאל עם. בתור אומת ההייטק, אנחנו יכולים להוביל את המהפכה הדיגיטלית בשירות הדמוקרטיה. קיום סקר איכותי, או משאל עם, במקום ספירת מפגינים, יאפשר לנו להגיע למכנה המשותף ולא המפלג.

יש לכם רוב גם להצבעה על פי צו המצפון. שינויים מרחיקי לכת חייבים להיעשות בהסכמה רחבה ובתרבות דיון, תוך שותפות גורל וחופש הצבעה אמיתי. אם נבטל את ה"משמעת" בתהליך החקיקה השנויה במחלוקת, הנמהרת, והמפלגת הזו, כל אחד יוכל להצביע לפי צו מצפונו, ולפי טובת המדינה.

אנא, תנו דוגמה לעם ולילדים של כולנו. מאסנו בשנאת חינם. מאסנו בפילוג. מאסנו בכפיה. מאסנו באפליה וגזענות. תנו דוגמא של ליכוד, שיתוף, אמפתיה, שוויון, אתיקה ותרבות. ללא ערכים אלה, אין הייטק, אין אמון, אין חדשנות, אין כלכלה - ואם אין קמח, גם אין תורה.

אין לנו ארץ אחרת, אבל יש דרך אחרת. אם תרצו, אין זו אגדה.


תגיות