אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משפחת שטיינמץ ביקשה להעביר מיליארד יורו לאיי קוק במקביל לחקירות צילום: בלומברג

חשיפת שומרים

משפחת שטיינמץ ביקשה להעביר מיליארד יורו לאיי קוק במקביל לחקירות

עורך דין לונדוני שמתמחה ב"פתרונות אסטרטגיים למחלוקות" הפגיש בין נציג של המשפחה לנציג של חברה העוסקת בנאמנויות. בפגישה הוסבר כי המשפחה אינה מרוצה מהתעקשותו של הנאמן הנוכחי בליכטנשטיין "לחתום על כל פעולה", והיא רוצה להעביר את הקרנות. ליכטנשטיין החמירה בשנים האחרונות את החקיקה נגד הלבנות הון. שטיינמץ בתגובה: באיי קוק אין, לא היו ולא יהיו פעילויות או חשבונות. חשיפת "שומרים"

03.10.2021, 19:30 | אורי בלאו, שומרים

בשנים האחרונות מתמודד איל ההון בני שטיינמץ עם שורה של חקירות, משפטים והרשעות, ובכלל זאת עונשי מאסר שנגזרו עליו ברומניה ובשווייץ. כעת חושפת הדלפת ענק כי באמצע 2018, במקביל לחלק מההליכים, התעניינו ילדיו של שטיינמץ באפשרות להוציא מליכטנשטיין שתי קרנות (FOUNDATION), ובהן כמיליארד יורו, ולהעבירן לאיי קוק. הסיבה הרשמית שצוינה ביחס למעבר היתה חוסר שביעות רצון מהנאמן בליכטנשטיין, והתעקשותו לאשר כל פעולה בקרן. יצוין כי היחסים בין שווייץ לליכטנשטיין קרובים, ובשנים האחרונות החמירה ליכטנשטיין את החקיקה הנוגעת להלבנת הון, וכמו מדינות אחרות באירופה מחייבת דיווחים פרטניים ביחס להעברות כספים. שטיינמץ מסר בתגובה לכתבה כי "באיי קוק אין, לא היו ולא יהיו פעילויות או חשבונות", והוסיף כי הפרסום הוא חלק מ"קמפיין השמצה" נגדו. התגובה המלאה מובאת בסוף הכתבה.

בני שטיינמץ. הסתבך משפטית, צילום: בלומברג בני שטיינמץ. הסתבך משפטית | צילום: בלומברג בני שטיינמץ. הסתבך משפטית, צילום: בלומברג

הדלפת הענק, המכונה "מסמכי פנדורה", כוללת יותר מ-12 מיליון מסמכים מ-14 חברות שנתנו שירותים לנאמנויות ולחברות אוף שור בכל העולם. המסמכים הגיעו לארגון התחקירנים הבינלאומי ICIJ, שחלק אותם עם כ-600 עיתונאים חוקרים מ-117 מדינות ומעשרות כלי תקשורת, ובהם "הוושינגטון פוסט", "הגרדיאן", "לה מונד", ה-BBC ועוד. שומרים, באמצעות העיתונאים אורי בלאו ודניאל דולב, היה השותף הישראלי בפרויקט. בזווית המקומית נמצאו בהדלפה כ-40 אלף מסמכים ובהם המילה "ישראל", ובאלפים נוספים הופיע הצירוף "דרכון ישראלי". 

לא פחות מ-565 אזרחים ישראלים אותרו כמוטבים הסופיים של חברות במקלטי המס, מספר שאינו רחוק ממספרם של מוטבים שהם אזרחי ארצות הברית, שעמד על 617. יש להדגיש כי החזקת נאמנות או חברה במקלט המס אינה עבירה על החוק הישראלי, ואזכורם של הישראלים במסמכים אין משמעו שביצעו עבירה כלשהי. להרחבה על ההדלפה - לחצו כאן.      

מידע נוסף בכתבות הבאות בפרויקט: 

משרד עו"ד בלונדון המיועד לאלפיון העליון

המידע על סכומי העתק והעניין של בני משפחת שטיינמץ בהעברה נחשף בהתכתבויות פנימיות של AsiaCiti, חברה המספקת בין השאר שירותי נאמנות בסינגפור, הונג קונג, פנמה דובאי, איי קוק ומקומות נוספים. החיבור בין משפחת שטיינמץ ל-AsiaCiti בוצע, לפי ההתכתבות, על ידי עורך דין לונדוני בשם קווין גולד, ה-Executive Chairperson של פירמת עורכי הדין הבריטית Mishcon De Reya. על פי אתר האינטרנט של הפירמה, גולד מתמחה ב"ייעוץ למשפחות בענייני מיסוי בינלאומי, ירושה ופתרונות אסטרטגיים למחלוקות". בתוך הפירמה הוא עומד בראש Mishcon Private, הענף האקסקלוסיבי של המשרד. "הלקוחות שלנו כוללים בעלי הון, פרטיים ומשפחות. חלקם בעלי פרופיל גבוה ואחרים דיסקרטיים", נכתב באתר החברה, "אבל לא משנה מהו הנושא, תפקידנו הוא אחד: לשמור בתקיפות על האינטרסים של הלקוחות שלנו, ולהפוך את הבעיות שלהם לבעיות שלנו". 

חשיפת "שומרים" איים רחוקים, מסים אבודים ההדלפה הכלכלית הגדולה מעולם חושפת 565 ישראלים - המוטבים של חברות במקלטי מס. כך הורם המסך בפרויקט עיתונאי בינלאומי אורי בלאו ודניאל דולב, שומריםלכתבה המלאה

במאי 2018 כתב לורנס בלאק (Laurence Black), מנהל בכיר ב AsiaCiti היושב בדובאי, במייל פנימי כי נפגש בלונדון עם עו"ד גולד ועם נציג של משפחת שטיינמץ בשם גרג בלאקסטוק. "הם מחפשים מבנה קרן חדש שיחליף שתי קרנות בליכטנשטיין שנוסדו בשנת 2012", הסביר בלאק לבוס שלו. "מקור ההון הוא פעילות נדל"ן ביוון ובגרמניה. שווי הקרנות הוא כמיליארד יורו, והן גלגול של קרן אחרת שהקים סב המשפחה". 

"נאמר לי, הוסיף בלאק, "שמקור ההון מתועד היטב וקיימים דו"חות כספיים על הנכסים בקרנות, הכוללים בין השאר משאבים טבעיים, מסחר ביהלומים, נדל"ן ורווחים משוק ההון".

"הסיבה לשינוי המבנה הקיים", מוסיף בלאק, "היא שספק הנאמנות הנוכחי... מתעקש להיות חתום על כל פעולה, כולל אלו שנעשות מול הבנקים. גרג מוצא את זה מסורבל ולא יעיל (...). קווין הציע לו לדבר איתנו ולשקול קרנות באיי קוק".

ליכטנשטיין החמירה את החקיקה הנוגעת להלבנת הון, צילום: שאטרסטוק ליכטנשטיין החמירה את החקיקה הנוגעת להלבנת הון | צילום: שאטרסטוק ליכטנשטיין החמירה את החקיקה הנוגעת להלבנת הון, צילום: שאטרסטוק

"בסוף הפגישה", מוסיף בלאק במייל, "גרג העלה את נושא הטענות לשחיתות ואת מעצרו של אבי הנהנים ממבנים אלה, בני שטיינמץ". כאן הוא חולק קישור לכתבה בתקשורת וכותב: "נאמר לי שמקורות הממון בקרנות המדוברות איננו מגיע מעסקים אלו". למרות הדברים הללו, ניכר שהוא מבין את הרגישות שבקבלת הטיפול בהעברת הנאמנויות וסכומי העתק במקביל לחקירות בישראל, ארצות הברית, שווייץ, רומניה וגינאה. "רציתי לאשר את זה איתך לפני שנמשיך הלאה, כדי שלא נבזבז את הזמן שאני מקדיש לניהול משהו שבסופו של דבר ניאלץ לא לטפל בו בשל הסיכון", הוא כותב למנהל, ומציע להעלות את הנושא גם בהנהלת החברה. 

מהמסמכים המודלפים לא ברור אם בסופו של דבר נטלה על עצמה AsiaCiti את הטיפול בהעברה או אם הנאמנויות אכן הוצאו מליכטנשטיין. בספטמבר 2018, במסמך אחר של AsiaCiti, מוזכר כי הנושא עדיין בחזקת "הצעה" ("Proposed"). חודש אחר כך, במסמך מעקב פנימי, הוא נעלם מהרשימה. 

למרות הדברים שנאמרו לו ביחס למקור ההון, ניכר שנציג חברת הנאמנויות מבין את הרגישות שבקבלת הטיפול לאור החקירות בישראל, ארצות הברית, שווייץ, רומניה וגינאה. "רציתי לאשר את זה לפני שנמשיך הלאה, כדי שלא נבזבז את הזמן שאני מקדיש לניהול משהו שבסופו של דבר ניאלץ לא לטפל בו בשל הסיכון הכרוך בכך"

עורך דין היושב באיי הבתולה ועוסק בהקמת חברות במקלטי מס נשאל על ידי שומרים - בלי שנחשף לפרטי המקרה של משפחת שטיינמץ - אם יש לאיי קוק עדיפות כלשהי על ליכטנשטיין. לדבריו, בשנים האחרונות אימצה ליכטנשטיין כמה חוקים העוסקים במניעת הלבנת הון, מה שהגביר את הפיקוח על נאמנויות וחברות שפעלו מהמדינה כמו גם על העברות כספים. לעומת זאת, החקיקה באיי קוק נחשבת מקלה לדבריו על נאמנויות, ומאפשרת בתנאים מסוימים גם הסתרה של המוטבים. 

הקשר בין משפחת שטיינמץ לליכטנשטיין אינו חדש. בינואר השנה הורשע שטיינמץ בשווייץ בעבירות שוחד ומרמה בפרשת מכרה סימנדאו בגינאה ונידון לחמש שנות מאסר. שטיינמץ, יש להדגיש, כפר באשמה והודיע מיד לאחר הכרעת הדין כי בכוונתו לערער עליה. בגזר הדין מוזכר בין השאר שבין השנים 2012-2010 (בטרם הוקמו הנאמנויות שאותן ביקשו בני המשפחה להוציא מליכטנשטיין) משך איל ההון כ-186 מיליון דולר לצורכי מחיה, דיור והלוואות מ-BALDA FOUNDATION, קרן נאמנות שפועלת בליכטנשטיין ומחזיקה בשליטה ב-BSGR, חברת הכרייה שרשות המסים הישראלית חושדת ששטיינמץ הוא מבעליה.

האם משפחת שטיינמץ ניסתה למלט את נכסיה לאיי קוק?, צילום: גטי האם משפחת שטיינמץ ניסתה למלט את נכסיה לאיי קוק? | צילום: גטי האם משפחת שטיינמץ ניסתה למלט את נכסיה לאיי קוק?, צילום: גטי

דוברו של בני שטיינמץ התבקש להגיב לדברים ומסר את התגובה הבאה: "מר בני שטיינמץ מנהל את ענייניו תוך הקפדה על שמירת החוק ומדווח באופן מלא לרשויות המס. הדברים נכונים גם לגבי הקרן (Foundation). באיי קוק אין, לא היו ולא יהיו פעילויות או חשבונות.

תגובתו: "במשך עשור מנוהל קמפיין השמצה נגד מר שטיינמץ שממומן ומתוזמן על ידי ג'ורג' סורוס וארגונים שנתמכים על ידו בצורה ישירה ועקיפה. בין אם אתם מודעים לכך ובין אם לאו, בקשת התגובה שלכם היא חלק מקמפיין ההשמצה הזה"

"התזה שלפיה התבקשה התגובה לא מדויקת ולא נכונה, ולפיכך השאלות העולות ממנה לא מדויקות ולא רלוונטיות. כל פרסום שקרי, פרשנות או מסקנות בעניין יגרום למר בני שטיינמץ לנקוט פעולות לקבלת פיצוי על הנזקים שייגרמו לו מכך. במשך עשור מנוהל קמפיין השמצה נגד מר שטיינמץ, שממומן ומתוזמן על ידי ג'ורג' סורוס וארגונים שנתמכים על ידו בצורה ישירה ועקיפה. בין אם אתם מודעים לכך ובין אם לאו, בקשת התגובה שלכם היא חלק מקמפיין ההשמצה הזה".

בקשה לתגובה הועברה למשרד עורכי הדין הבריטי באמצעות שותפי הפרסום לכתבה, אולם לא נענתה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות