אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עימות בין שרים לרמטכ"ל בקבינט, הדיון התפוצץ הרמטכ"ל הרצי הלוי וראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: חיים צח / לע"מ

עימות בין שרים לרמטכ"ל בקבינט, הדיון התפוצץ

ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני על "היום שאחרי" בעזה הסתיימה במתקפה של 4 שרים - רגב, סמוטריץ', אמסלם ובן גביר: "בזמן הזה מתחילים לתחקר?". מנגד עמדו גלנט ושרי המחנה הממלכתי: "הרמטכ"ל יכול לעשות מה שהוא רוצה". הרקע - הקמת צוות לתחקור התנהלות צה"ל במלחמה. רה"מ בתום העימות: "נמשיך בפעם אחרת". שרים שנכחו בדיון: נתניהו נהנה

05.01.2024, 06:44 | איתמר אייכנר, ynet

ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שהתכנסה אמש (חמישי) כדי לדון בסוגיית "היום שאחרי" המלחמה ברצועת עזה התפוצצה לאחר שלוש שעות וחצי בעקבות עימות בין הרמטכ"ל הרצי הלוי לשרים איתמר בן גביר, בצלאל סמוטריץ', מירי רגב ודודי אמסלם. ארבעת השרים תקפו את הרמטכ"ל על רקע החלטתו להקים צוות שיחקור את המלחמה, לרבות מחדל 7 באוקטובר, ההכנות לתמרון והלחימה בתוך הרצועה. מנגד, שר הביטחון יואב גלנט ושרי המחנה הממלכתי יצאו להגנתו.

בסוף העימות, ראש הממשלה בנימין נתניהו נעמד ואמר: "צריך לעצור, נמשיך בפעם אחרת". לדברי שרים שנכחו בישיבה, הדיון הזה התנהל כמו קרקס. הם אף טענו כי נתניהו נהנה מהמתקפה, ואפילו העיר לרמטכ"ל שהוא צריך להקשיב לביקורת של השרים.

העימות החל כשרגב שאלה "על הפרסום לפיו צוותי חקירה הוקמו כדי לחקור את ההתנהלות של מה שקרה ב-7 באוקטובר". הרמטכ"ל השיב לה כי "לא החלו תחקירים", ובן גביר טען בתגובה כי "השאלה היא האם מונו צוות לחקור?". גם לו הרמטכ"ל השיב: "טרם התחלנו תחקיר".

בשלב זה סמוטריץ' הצטרף לדיון, וטען בפני הרמטכ"ל: "אתה לא מכחיש". רגב הוסיפה: "אתה לא עונה לי ואני רוצה שזה יהיה ברור. יש לנו לא מעט שאלות על התנהלות הצבא, אבל אנחנו כל הזמן אומרים לעצמנו, 'זה לא הזמן אנחנו במלחמה', ואתם בזמן הזה מתחילים לתחקר?". גם השר דודי אמסלם תהה בפני הרמטכ"ל: "למה אתה צריך עכשיו את התחקור? שאנשי הצבא יהיו במגנה במקום להיות עסוקים בלנצח?".

השרה יפעת שאשא ביטון מהמחנה הממלכתי הגנה בתגובה על הרמטכ"ל, ואמרה לאמסלם: "הבנאדם אמר לכם פעם אחת, עוד פעם, חמש פעמים - מה אתה מתנפל עליו?". גם שר הביטחון הגן על הרמטכ"ל, וציין כי הוא "רוצה להשיב להשתלחויות".

על כך בן גביר אמר כי "לא כל ביקורת זה להשתלח, מותר לנו לשאול את הרמטכ"ל שאלות. אנחנו השרים וזה התפקיד שלנו". הרמטכ"ל החליט בשלב זה להבהיר בנוגע לטענות השרים כי "זו בדיקה מקצועית שלנו - לא על מדיניות, אלא כיצד צה"ל פעל". עוד אמר הרמטכ"ל לשרים: "זה כמו שאני לא אתן לכם את הלו"ז שלי למחר. אם אני צריך תחקור מבצעי, אני לא צריך לקבל אישור".

גלנט ציין בתגובה: "לא ידעתי על התחקיר, אבל אני נותן לרמטכ"ל גיבוי מלא. זה תפקידו לבדוק ולחקור. אם הרמטכ"ל החליט להקים צוות חקירה - אני מגבה אותו". הוא אף אמר לשרים כי "אם הם עושים תחקירים - זה לא עניינכם". על אף הדברים הנחרצים של שר הביטחון, רגב ציינה כי היא "משתדלת ללכת על ביצים ולא לבקר, אבל זה לא יעלה על הדעת. אם הצבא עושה תחקירים, גם אנחנו רוצים לעשות בדרג המדיני". העימות בין שני השרים הסלים לצעקות, וגלנט השיב לה: "מירי, אני לא עובד אצלך, תני לדבר. הרמטכ"ל יכול לעשות מה שהוא רוצה".

לאחר מכן, סמוטריץ' העיר כי יש לו "בטן מלאה על הצבא, ואני שותק ומחכה שתיגמר המלחמה", ושאשא ביטון ענתה לו: "על הצבא יש לך בטן מלאה ועל הדרג המדיני לא?". על כך סמוטריץ' השיב: "זו הייתה טעות כל השנים שהדרג הצבאי הביא את המדיניות לדרג המדיני - במקום הסדר ההפוך. מעכשיו הדרג המדיני הוא זה שמכתיב את המדיניות". על כך השיבה לו שאשא ביטון בציניות: "כן, רק הצבא היה פה בשנה האחרונה. אתם, הממשלה, לא הייתם פה". גם רגב טענה ל"בטן מלאה" על הצבא, והשר חילי טרופר ענה לה: "גם לנו יש בטן מלאה ואנחנו מתאפקים".

"שוב הקונספציה, אנשים של ההתנתקות יתחקרו"

בן גביר וסמוטריץ' גם תקפו את הרמטכ"ל על הרכב צוות החקירה - שבראשו יעמוד בין היתר הרמטכ"ל לשעבר שאול מופז - שגם כיהן כשר הביטחון בזמן ההתנתקות. "שוב הקונספציה, אתם מביאים את האנשים של ההתנתקות לתחקר את המחדל", העיר בן גביר. סמוטריץ' הוסיף לדבריו, וטען כי "אי אפשר שהצבא ינהל תחקירים אחרי שקרסה קונספציה של 20 שנה - כולל ההתנתקות". שאשא ביטון הגיבה לדברי סמוטריץ' בקצרה, ותהתה: "מה הקשר להתנתקות?".

גם יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ התערב בעימות, ותקף חזיתית את בן גביר. "איך פספסנו אותך, ראינו איך המצב הביטחוני במדינה השתפר בשנה שלך", אמר. "הרמטכ"ל מדבר אתכם, עושה תחקיר על מה שצריך מבחינה צבאית לשרת את המלחמה. אלו מסקנות שצריך לעכשיו". טרופר הוסיף לדבריו, וציין כי "נשמת אפו של הצבא זה תחקירים. הם נועדו להפקת לקחים".

הרמטכ"ל התכתב עם דבריהם של גנץ וטרופר, וציין כי "קרה פה משהו שהצבא צריך להפיק ממנו לקחים. מחר אם יקרה אירוע בגזרה אחרת אנחנו רוצים להבין מה גרם לכשל בשרשרת הפיקוד. זה תחקיר מבצעי שיש לו השלכות על הלחימה בצפון".

צוות התחקור יחל את עבודתו לאחר שיקבל בקרוב כתבי מינוי מהמטה הכללי ובראשותו יעמדו שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, רא"ל (במיל') שאול מופז, והאלופים (במיל') יואב הר אבן, שלום (סמי) תורג'מן ואהרון (זאבי) פרקש.

המהלך יתרחש במקביל למנגנון הבדיקה המטכ"לי הקיים, בראשות האלוף מוטי ברוך, לחקר אירועים מבצעיים בגזרת עזה. בצה"ל אומרים שאין קשר בין ההליכים שייפתחו בהאג לצוות התחקור החיצוני. ניתן להניח שהצוות יגיש דוח ביניים כבר בחודשים הקרובים. התנעת התחקור עשויה להוביל לדרישה של שרים להתניע גם את הקמת ועדת החקירה הממלכתית, שתקצר את הדרך להדחות או התפטרויות בקרב הבכירים.

ניתן להעריך שלצד צוות הבכירים ימונו גם צוותי משנה לתחקורים של נושאים ספציפיים. התחקורים החוץ-צה"ליים יימשכו בתקופה הקרובה, במקביל לתחקירים פנימיים שכבר החלו בחלק מהיחידות הלוחמות - כולל אלו שמשתתפות בתמרון ולחמו בעוטף ב-7 באוקטובר.

תגיות