אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמזון מזהירה: שינויי האקלים עלולים לשבש את עסקיה אמזון | צילום: Nathan Laine/Bloomberg

אמזון מזהירה: שינויי האקלים עלולים לשבש את עסקיה

חנות המסחר האלקטרוני הגדולה בעולם מזהירה את המשקיעים, אבל לא עושה כמעט כלום בנדון ובעיקר מפרה התחייבויות שהציגה. אמזון כללה לראשונה את שינויי האקלים כגורם סיכון בדו"ח השנתי ב-2021, וכעת היא מרחיבה את הצורך בצעדים יזומים

04.02.2024, 16:27 | שני אשכנזי

חברות הענק לא יוותרו חסינות מפני שינויי האקלים; אמזון, חנות המסחר האלקטרוני הגדולה בעולם, מזהירה את משקיעיה כי למשבר האקלים עשויה להיות השפעה מהותית על עסקיה. האזהרה נוספה לסעיף גורמי הסיכון בדו"ח השנתי שפרסמה החברה ביום שישי האחרון. אמזון כללה לראשונה את שינויי האקלים כגורם סיכון בדו"ח השנתי שלה ב-2021, אך כעת היא מרחיבה את הגילוי שלה בתחום ומדגישה את הצורך בצעדים יזומים בכדי להתמודד עם הסיכונים הגוברים. לפי דו"ח החברה, שינויי אקלים עלולים לגרום לתנודות במכירות ובתוצאות התפעוליות שלה, להקשות על שמירה על צמיחה או לגרום לירידה בהכנסות.

אמזון מדגישה את הסיכונים והאתגרים הפוטנציאליים שמציבים שינויי האקלים לפעילותה וצמיחה. החברה מכירה בכך שעלויות תפעול מוגברות עשויות לנבוע מאירועי מזג אוויר קיצוניים תכופים יותר, כגון הוריקנים או בצורת, כמו גם משינויים הקשורים לאקלים כמו עליית טמפרטורות ומחסור במים. גורמים אלו עלולים לשבש את שרשרת האספקה, להגביר את דרישות ההשקעה הקשורות למעבר לכלכלה דלת פחמן ולהוביל לירידה בביקוש למוצרים ולשירותים של אמזון עקב שינויים בהתנהגות הלקוחות. בנוסף, החברה צופה עלויות גוברות הנובעות מרגולציות גלובליות נרחבות יותר ופגיעה במוניטין עקב תפיסת ההשפעה הסביבתית שלה.

שנת 2023 הוכרזה כשנה החמה ביותר שנמדדה בהיסטוריה. ככל שכדור הארץ ילך ויתחמם בשל פליטות גזי החממה של האנושות, כך אירועי הקיצון האקלימיים – מגלי חום קטלניים לבצורות, סופות ושטפונות, יתרבו ויהפכו עוצמתיים וממושכים יותר. העדכון האחרון של אמזון אמנם משקף את איומי האקלים ההולכים וגדלים ואת העלויות שהם מציבים לעסקים, אך מתעלם מחלקה של החברה או חברות לשינויים האקלים.

אמזון מצביעה על החשיבות, אך אינה עומדת בהתחייבויות שהציגה בתחום. באוגוסט האחרון, כארבע שנים לאחר שהציגה תוכנית למאבק בשינויי האקלים והתחייבה להציג יעדים להפחתת פליטות, הודחה אמזון מיוזמת Science Based Targets (SBTi) הנתמכת על ידי האומות המאוחדות במטרה לדרבן חברות להציג מפת דרכים מבוססת מדע להפחתת הנזק הסביבתי שלהן, ומאמתת אץ תוכניותיהן בתחום. אמזון אמנם הצהירה ב-2019 שתפחית או תקזז את כל פליטות הפחמן שלה עד 2040, אך לאחר שזכתה לכותרות חיוביות על ההצרה – לא הציגה יעדים אמינים או מפת דרכים מפורטת להפחתת פליטות. מאז 2019 הפליטות של אמזון דווקא עלו ב-כ-40% והחברה אף ביטלה את התוכנית להגדיר מחצית מהמשלוחים שלה כמשלוחי ׳אפס פליטות נטו׳ עד 2030.

למרות שאמזון, אחת מחברות הטכנולוגיה המזהמות בעולם, לא טורחת לקיים את ההתחייבויות שלה, היא נחשבת למניה מועדפת בקרב קרנות המשווקות את עצמן כ-ESG - כלומר אחראיות במדיניות הסביבתית, החברתית והממשל שלהן. הקרן הגדולה בעולם הנסחרת בבורסה בתחום אשר מנוהלת על ידי BlackRock, מצביעה על אמזון כאחת משלוש החברות המובילות שלה בתחום. אמזון גם מוחזקת בלמעלה מ-900 קרנות ESG הרשומות באיחוד האירופי (כ-2% מהמניות הקיימות).

פעילותה של אמזון משתרעת על פני יותר מ-100 מדינות ואזורים, והעסיקה 1.52 מיליון אנשים ברחבי העולם. בשנים האחרונות היא עמדה לביקורת בעניין החידלון בתחום האקלים לא רק מצד הציבור והתקשורת, אלא גם מבית כאשר עובדי התאגיד דחקו בה להתמודד עם ההשפעות הסביבתיות שלה. גם השפעתה של החברה על הקהילות בה מוקמים מחסניה מעוררת ביקורת רבה. לפי מחקר חדש של אוניברסיטת וושינגטון, מתקני ההפצה של החברה חושפים את השכנים לזיהום אוויר ומשפיעים באופן לא פרופורציונלי על קהילות, בעיקר מוחלשות (בעיקר בשל תנועת המשאיות באזור). בזמן גל החום ההיסטורי שהתרחש בקיץ האחרון בטקסס, עובדים בחברה נאלצו להמשיך לעבוד למרות הסיכונים הבריאותיים ואי ההתאמה לדבריהם של מחסני החברה לתנאי החום הקשים. בקליפורניה, תנאי החום הקשים הובילו לשביתת נהגי משלוחים ראשונה אי פעם בחברה ולתלונות קשות על התנהלותה שכן הם נדרשו להמשיך לעבוד ולא איפשרה לעכב משלוחי פריים למרות התנאים הקשים.

בעוד שקניות הפכו להיות קלות מתמיד בצל פריחת זירות המסחר האלקטרוני בשנים האחרונות, הן מייצרות כמויות ענק של פסולת מזהמת. כך למשל, במהלך יומיים של מכירות פריים די באמזון יולי השנה הוזמנו יותר מ-372 מיליון פריטים. לפריטים הללו התווסף ׳מבול׳ של אריזות פלסטיק וקרטון. בשנת 2021 לבדה, אמזון ייצר מפסיק פסולת פלסטיק מכריות האוויר במוצריה כדי להקיף את כדור הארץ 800 פעמים בצורה של כריות אוויר מפלסטיק. החברה הודיעה שתפחית את השימוש בהן בהדרגה לטובת חלופות שניתן למחזר, אך לא הציגה תוכנית או קבעה יעדים בנושא.

תגיות