אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחצות: המס על מוצרי עישון וסיגריות אלקטרוניות יעלה עדיין לא ברור אם יבוטל הפטור ממס על טבק בדיוטי פרי | צילום: אבי רוקח

מחצות: המס על מוצרי עישון וסיגריות אלקטרוניות יעלה

המס הנוסף על מחיר חפיסת סיגריות יעלה בכשני שקלים וב-13 אגורות לגרם טבק. גם המס על סיגריות אלקטרוניות יעלה מחצות בכשקל למ"ל נוזל מילוי, ובפעימה נוספת ביולי, כך שבסופו של דבר הוא לראשונה יהיה זהה למס המוטל על סיגריות רגילות. ביטול הפטור ממס על טבק בדיוטי פרי עדיין נמצא בסימן שאלה

03.03.2024, 20:01 | אדריאן פילוט

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' חתם לפני זמן קצר על צו להעלאת מס הקנייה על מגוון מוצרי עישון, שייכנס לתוקף הלילה (בין ראשון לשני) בחצות. המס הנוסף על מחיר חפיסת סיגריות יעלה, כולל מע"מ, בכשני שקלים, וב-13 אגורות לגרם טבק. גם המס על סיגריות אלקטרוניות יעלה מחצות בכשקל למ"ל נוזל מילוי, ובפעימה נוספת ביולי, כך שבסופו של דבר הוא לראשונה יהיה זהה למס המוטל על סיגריות רגילות.

מדובר בבשורה לבריאות הציבור ובהישג משמעותי למשרד הבריאות, שסבור כי סיגריות אלקטרוניות מהוות פתח כניסה לעולם העישון עבור צעירים ולכן דרש כי המיסוי עליהן ישתווה לסיגריות רגילות. מדובר בהישג גם עבור האוצר, שמעריך כי העלאת המס על מוצרי עישון תכניס לקופת המדינה כ-400 מיליון שקל.

כיום מצליחים היבואנים "לעקוף" את המס על סיגריות אלקטרוניות באמצעות פירוק המוצר לחלקיו - כלומר, הם מייבאים חומרים פטורים ממס ומערבבים אותם יחד כדי ליצור נוזל למילוי. כעת, ברשות המסים מנסים למצוא דרך לאכיפת המס.

שיטת חישוב המס על סיגריות היא מסובכת וכוללת הן מס אחוזי לפי המחיר והמשקל והן חלק מהמס הוא קבוע, ללא הבדל במחיר החפיסה טרם ההעלאה. על פי הצו, מס הקניה על סיגריות יעלה מ-270% + 444.03 שקל לאלף סיגריות, אך לא פחות מ-850.62 שקל לאלף סיגריות, ל-270% + 524.50 שקל לאלף סיגריות, אך לא פחות מ-930 שקל לאלף סיגריות. מס הקנייה על טבק מעובד יעלה מ-270% + 634.34 שקל לקילוגרם, אך לא פחות מ-1,215.18 שקל לקילוגרם, ל-270% + 749.29 שקל לקילוגרם, אך לא פחות מ-1,328.57 שקל לקילוגרם.

מס הקנייה על נוזל למילוי סיגריות אלקטרוניות (רגילות וחד פעמיות) יעלה מ-145%+ 4.80 שקלים למ"ל, אך לא פחות מ-9.20 שקלים למ"ל, ל-145% + 5.66 שקלים למ"ל אך לא פחות מ-10.04 שקלים למ"ל. עוד נקבע בצו כי החל מ-1 ביולי יועלה שוב המס על סיגריות אלקטרוניות ל-270% + 10.49 שקלים למ"ל, אך לא פחות מ-18.60 שקלים למ"ל.

בנוסף, יעלה מס הקנייה על טבק לא מעובד, סיגרלות, טבק אחר לאידוי, מכשיר לחימום טבק הכולל יחידות טבק ומכשיר לחימום טבק הכולל טבק. כמו כן, יוטל מס של 113.39 שקל לק"ג על מלאי של טבק לא מעובד וטבק לסיגריות, ומס על מלאי של סיגריות ושל יחידות טבק בגובה 5% ממחירן לצרכן ללא מע"מ ביום שלפני כניסתו של הצו לתוקף. על מלאי של נוזל למילוי סיגריות אלקטרוניות וסיגריות אלקטרוניות חד פעמיות יוטל מס של 0.84 שקלים למ"ל.

השאלה הגדולה והנפיצה שנותרה פתוחה היא מה יקרה עם המס על סיגריות שנמכרות בדיוטי פרי. ח"כ אליהו רביבו (הליכוד), מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, מתנגד לביטול הפטור ממס על טבק בדיוטי פרי כי "המס יפגע בעובדי רשות שדות התעופה, שהם בוחריי". רביבו אף איים על פקידי האוצר: "אתם יכולים להגיד לשר שלכם שאין תקציב מדינה עד שהמס הזה לא נמחק". בעקבות הנפיצות הפוליטית, החליטו בוועדת הכספים לפצל אותו מהצו הכללי שאושר היום. ועדת הכספים צפויה להכריע בנושא השבוע. ביטול הפטור צפוי להכניס לקופת המדינה כ-100 מיליון שקל.

תגיות