אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קיצור תורנויות המתמחים: בנט נחלץ להציל את הורוביץ הפגנת מתמחים תל אביב | צילום: מוטי קמחי

פרשנות

קיצור תורנויות המתמחים: בנט נחלץ להציל את הורוביץ

כבר בישיבת הממשלה הקודמת פנה שר הבריאות לראש הממשלה וביקש שיתערב במשבר קיצור התורנויות של המתמחים. כעת הכדור עובר למנכ"ל משרד ראש הממשלה יאיר פינס שאמור להביא מתווה רזה אבל מוסכם ובר קיימא

03.04.2022, 06:20 | אדריאן פילוט1. אירוע אחד יכול היה לבשר על הדרמה שהתחוללה ביום חמישי האחרון כאשר הממשלה, באמצעות פרקליטות המדינה, "הסכימה" (או "אישרה") לדחות את כניסתו לתוקף של המתווה שרקח שר הבריאות ניצן הורוביץ לקיצור תורנויות המתמחים. לפני שבוע בדיוק הורוביץ בעצמו פנה לראש הממשלה נפתלי בנט וביקש את התערבותו במשבר שהגיע כבר אז לנקודת רתיחה. הורוביץ צעק "הצילו". הוא התעקש על מתווה בלתי ישים שהצריך סדרה ארוכה של שינויים מבניים עמוקים – אפשריים, אך לא מיידיים - כדי ליישם את עיקרון קיצור התורניות באופן אחראי ללא פגיעה באזרחי ישראל, ברפואה, בהתמחות ובמתמחים עצמם.

קראו עוד בכלכליסט:

במהלך השבוע שעבר התברר כי למעט ארגון "מרשם" - המאגד בין 10% ל־20% מהמתמחים בלבד (המספרים לא שקופים) - כל שאר השחקנים במערכת הבינו את מה שכתבנו כאן לראשונה בתחילת אוקטובר 2021. היה זה כאשר שרת הכלכלה אורנה ברביבאי החליטה, ללא תיאום עם איש ובאקט של חוסר אחריות, שלא להאריך את הצו המאפשר עבודה רציפה של יותר מ־24 שעות. כבר אז כתבנו שמתווה כמו זה שקידם הורוביץ אינו אפשרי ואף עלול להזיק, בעיקר בפריפריה. הסיבות: יש מחסור ברופאים, שגם לא רוצים לעבור לפריפריה (שם המתווה היה אמור להתחיל), חסרים תקנים וצריך לשנות את מתווה השכר (ולא כולם מסכימים על כך). המתווה של הורוביץ היה מרובה לקונות, כמו מתכונת עבודה בסופי שבוע ונושאים אחרים שלא הוסדרו או שלגביהם לא הושגה הסכמה בקרב המתמחים עצמם. הקו שנקט הורוביץ היה ברור: אין זה מוסרי לעבוד 24 שעות - ולא משנה אם מדובר במתמחה במאבטח או במנקה רחובות.

על הצורך בקיצור תורנויות אין ויכוח. חילוקי הדעות התמקדו סביב האיך וסביב קצב היישום. ההסתדרות הרפואית (הר"י) התנגדה בתחילה, אחריה הגיעה התנגדות האוצר, ואחר כך יו''ר ועדת הבריאות, מנהלי בתי החולים הכלליים בכל רחבי הארץ ומכל סוג (למעט כמה בודדים), ואפילו הרוב הדומם של המתמחים (למעט המיעוט המאוגד ב"מרשם") ולבסוף גם קופת חולים כללית, המבטחת מחצית מהישראלים והבעלים של שליש ממערך האשפוז. כללית היא זו שהגישה את הבג"ץ והוציאה את הטיפול במשבר מהפוליטיקאים ומהשיקולים הפוליטיים למישור המשפטי.

הפגנת מתמחים למען קיצור התורנויות בחודש אוקטובר 2021, צילום: מוטי קמחי הפגנת מתמחים למען קיצור התורנויות בחודש אוקטובר 2021 | צילום: מוטי קמחי הפגנת מתמחים למען קיצור התורנויות בחודש אוקטובר 2021, צילום: מוטי קמחי

2. הורוביץ נותר לבד במערכה. ברביבאי, אחרי שעשתה סיבוב בתקשורת, נעלמה בטענה שאין לה סמכויות בתחום הבריאות ולכן האוצר והבריאות הם אלה ש"צריכים להסתדר". במקביל, שר האוצר אביגדור ליברמן הציב את הפקידים שלו בחזית כדי שיילחמו נגד המתווה, אך במקביל שם על השולחן 66 מיליון שקל ליישום העיקרון של קיצור תורנויות.

לא ברור מה הוביל לנפילתו של הורוביץ. אולי היתה זו המלצה שגויה של יועץ שהסביר לו כי זהו מאבק חייו והקדנציה שלו תקום ותיפול על זה, או שמא המחשבה כי אנשי "מרשם" יכולים להרחיב את ה"בייס" של מרצ. מה שברור הוא כי שר הבריאות טיפס על עץ גבוה מאוד והתעלם מהאזהרות של השחקנים במגרש. היו שהציעו לו סולמות מכל הסוגים כדי שיירד, לרבות מתווה ישים ומוסכם בקרב רוב השחקנים ומתוקצב, אולם רזה יותר: קיצור של 4 שעות בבית ועוד 4 שעות מנוחה בתוך בית חולים תוך חיזוק התורנויות על ידי רופאים מומחים. המתווה הזה יעניק למשרד הבריאות ולמערכת את "הזמן" וה"אוויר" כדי לטפל בבעיות הבוערות שמונעות קיצור תורנויות עמוק יותר. רק בסוף הבין הורוביץ שהוא בדרך לנפילה קשה מהעץ והתקפל דרך בנט שהעביר את הטיפול למנכ"ל משרדו, יאיר פינס.

כפי שנחשף באתר "כלכליסט", ביום חמישי האחרון פינס הוציא להורוביץ את הערמונים מהאש: בשקט ומאחורי הקלעים, הוא שם קץ למשבר אך גם הלכה למעשה שם קץ למתווה של הורוביץ. המתווה ירד מהפרק באופן סופי. הדחייה אמנם מוגדרת כזמנית אך למעשה זו דחייה על הסף.

3. כדי להבין מה יקרה בשבועות הקרובים כדאי להכיר את פינס, שאמור להוביל את הפשרה. את מטרתו הראשונה הוא כבר השיג: להעביר את הסוגיה מהמישור הפוליטי למישור הפקידותי. לא עוד דיונים פופוליסטיים מלאי פאתוס ורוויים באינטרסים פוליטיים צרים של פוליטיקאים, אלא דיון מקצועי ואפור של פקידים. פינס התפרסם במגזר הציבורי אחרי שמונה לסגן הממונה על התקציבים לחברה, כולל בריאות. כלומר, הוא מומחה בתחום, הוא מכיר את כולם וגם את הטריקים והשטיקים שלהם.

מימין: ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ. מתווה לא ישים, צילומים: עמוס בן גרשום/לע״מ, יאיר שגיא מימין: ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ. מתווה לא ישים | צילומים: עמוס בן גרשום/לע״מ, יאיר שגיא מימין: ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ. מתווה לא ישים, צילומים: עמוס בן גרשום/לע״מ, יאיר שגיא

בדומה לרוב המוחלט של השחקנים, פינס סבר כי המתווה של הורוביץ לא ישים, ולכן לא ייצא לפועל. אמנם יהיה קיצור תורנויות, אבל במתווה הדומה יותר לזה שרקמו האוצר וההסתדרות הרפואית. אלה שירצו להמשיך עם המתכונת הנוכחית יוכלו לעשות זאת. ייתכן כי גם אלו שירצו את המתווה של הורוביץ יוכלו לאמץ אותו אך בתמורה לשכר נמוך יותר והתמחות ארוכה יותר. אם הורוביץ יתעקש על המתווה שלו פינס יחזיר את הכדור לבג"ץ והמאבקים המשפטיים האינסופיים כבר יחסלו את קיצור התורנויות כעיקרון.

טוב יעשה פינס אם יצרף לדיונים נציג של ארגון מרשם. זאת, בניגוד להורוביץ שלא הכניס אותם לוועדת יישום המתווה בראשות ד''ר ספי מנדלוביץ', המשנה למנכ"ל משרד הבריאות. למרות ההתנהלותשל מרשם בימים האחרונים, שכללה דה לגיטימציה מוחלטת והכפשות של מי שלא התיישרו ב־100% עימם, מדובר בארגון שהצליח לשים את סוגיית המתמחים בראש סדר העדיפויות של המערכת ולהביא להתנעתה לאותם שינויים מבניים הכרחיים.

תגיות