אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ואף מילה על דיקטטורה - מערך השיעור שהפיץ משרד החינוך על "הרפורמה המשפטית" מחאה נגד ההפיכה המשטרית ב-12 באוגוסט ברחובות. המצגת שהפיץ משרד החינוך לא מתייחסת לטענה שהרפורמה תוביל לדיקטטורה | צילום: לירון פניק באור

ואף מילה על דיקטטורה - מערך השיעור שהפיץ משרד החינוך על "הרפורמה המשפטית"

משרד החינוך הפיץ את חומרי ההוראה בנושא ההפיכה המשטרית לתלמידי בתי הספר. המערך לא מזכיר את הטענה שהיא תוביל לדיקטטורה, לא את תנועת המחאה חסרת התקדים, כולל רק שני חלקים מההפיכה ולא מציע לדון במשמעות של ארבעת המרכיבים ביחד

25.08.2023, 10:58 | שחר אילן

מערך ההוראה שהפיץ משרד החינוך לבתי הספר התיכונים בנושא ההפיכה המשטרית אינו כולל כל איזכור של הטענה שהמהלך יוביל לדיקטטורה. כן דן המערך רק בשני רכיבים של ההפיכה - פסקת ההתגברות והשינויים בוועדה למינוי שופטים - תוך התעלמות מכך שהטענה המרכזית נגד המהלך מתייחסת לשילוב מרכיביו. המערך גם אינו מזכיר כלל את תנועת המחאה חסרת התקדים שיצר ניסיון ההפיכה. לצפייה במצגת המלאה - לחצו כאן

משרד החינוך הפיץ הבוקר (ו') את התוכנית שתעסוק במשבר החברתי שלה הוא קורא "חינוך לכל הדעות - לומדים לנהל מחלוקות". זאת, תוך התעלמות מוחלטת מחוסר הלגיטימיות של תמיכה בדיקטטורה במשטר דמוקרטי. לדברי המשרד, "תוכנית זו גובשה בידי צוות רב-מקצועי במטה משרד החינוך, בהתאם להנחיית שר החינוך יואב קיש, שכולל את המנהל פדגוגי, השירות הפסיכולוגי-ייעוצי, המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים במזכירות הפדגוגית, מנהל עובדי הוראה, מינהל חברה ונוער ואגף בכיר תכנון ואסטרטגיה. התוכנית תעמוד לרשות בתי הספר ותהיה נתונה לבחירתם, בהתאם לעיתוי ולצורך של כל אחד".

מערך ההוראה שמציע המשרד מתייחס להפיכה במונח של ממשלת הדיקטטורה "הרפורמה המוצעת במערכת המשפט". הוא כן מציע לדון במשמעות המילולית של המילה "רפורמה", כאילו יש הסכמה שזו משמעות המהלך. אם בנושא זה אפשר לטעון שזו העמדה הרשמית של הממשלה, הרי המערך אינו מביא כלל את הטענה שההפיכה תביא לדיקטטורה ואינו עוסק כלל בתנועת המחאה. על פי המשרד, "המתנגדים לשינוי טוענים כי הרפורמה המוצעת תיתן לרשות המבצעת כוח רב מדי ובכך תפר את האיזון בין הרשויות". עוד נאמר במערך ש"הנושאים שהוצגו (הוועדה למינוי שופטים ופסקת ההתגברות. ש"א) הם שניים מלבד מתוך ארבעה הנושאים המוצעים ברפורמה. מוזמנים להמשיך ולדון בכיתות גם בנושאים הבאים, עילת הסבירות ותפקידי היועצים המשפטיים". אין הצעה לדון בטענה המרכזית של המתנגדים - השלכות ההפיכה כולה והחשש משיטת הסלאמי.

נושא האחדות בחברה הישראלית צורף לנושא השנתי שכבר נקבע - מיצוי ומצוינות. לטענת המשרד, "התוכנית נועדה לאפשר שיח ודיון מעמיק בסביבה מוגנת, מכילה, מאפשרת ובטוחה. כמו כן, היא נועדה לחשוף את התלמידים למגוון הדעות והעמדות בחברה הישראלית, ולאפשר להם לתת ביטוי רגשי לתחושותיהם, תוך שמירה על תחושת המוגנות של כלל המשתתפים". בין הערכים המרכזיים שהתוכנית מקדמת: "חובתנו למצוא את הדרך לקיום משותף כי כולנו כאן ואף אחד לא הולך לשום מקום; הגיוון הוא נכס: זהו מקור עוצמתה של החברה הישראלית; אסור שהמחלוקת תוביל להחלשת החוסן; ערבות הדדית: היא יסוד קיומה של החברה הישראלית; יש למצוא את הדרך להמשיך בשותפות; איפוק, סובלנות, הבנה, כבוד הדדי ואמפתיה: זה הבסיס לעתיד משותף".

עוד נאמר ש"מערכת החינוך מעמידה לרשות אנשי החינוך גיבוי מלא לעסוק בסוגיות שנויות במחלוקת בצורה אחראית ושקולה, תוך מתן ביטוי הולם למגוון הדעות והעמדות בחברה הישראלית.

שר החינוך יואב קיש אמר של"מערכת החינוך יש תפקיד משמעותי ביצירת חיבור ושפה משותפת בין קבוצות אוכלוסייה בחברה הישראלית. מנהלי המסגרות יקבלו כלים לטיפול בקונפליקטים ובנוסף שנת הלימודים החדשה, העומדת בפתח, תוקדש לקבלת דעות שונות, חיזוק הלכידות החברתית, העצמת הסולידריות ומניעת הקיטוב החברתי".

מ"מ מנכ"ל משרד החינוך, מאיר שמעוני, אמר ש"מערכת החינוך תקדיש את שנת הלימודים הקרובה לעיסוק בניהול מחלוקות, כדי להבטיח את עתידנו המשותף כחברה ישראלית. אנחנו מעניקים למורים ולמורות כלים מקצועיים וגיבוי מקצועי מלא לעסוק בנושאים מורכבים ורגישים, בצורה שקולה ואחראית".

"שטיפת מוח נוסח משטרים אפלים"

שרת החינוך לשעבר יפעת שאשא ביטון מהמחנה הממלכתי צייצה בתגובה ש"שטיפת מוח לילדים וגיוס מערכת החינוך לטובת קידום ההפיכה המשטרית. זה מזכיר משטרים אפלים". לדבריה, הם מבקשים ללמד על ההפיכה המשפטית, כאילו להסביר אותה".

מנהל משמר החינוך הממלכתי איתמר קרמר כתב ש"התוכנית חסרה ומחוררת. אינה כוללת את המחאה, אינה כוללת את סוגיות גבולות הסובלנות של הדמוקרטיה למול כוחות גזעניים כגון תנועות כ"ך ולהב"ה ועוד". עם זאת, בירך על "הכנסת הדיון האידאולוגי לכיתות. על פי הסקר שערכנו לאחרונה, רובם המכריע של ההורים (74% בחינוך הממלכתי יהודי בעל יסודי) אכן תומך בכך".

לדבריו, "צריך לזכור שההנחיה יוצאת ממשרדו של שר שהוכיח את עצמו כעושה דבריהן של הקיצוניות בסיעות הקואליציה ולכן חשוב לפקוח אלף עיניים. כמו שהממשלה הזו עובדת, אנחנו עור נראה בנות שירות שיסבירו לילדים שלנו עד כמה הרפורמה טובה".

תגיות