אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמי פלמור מועמדת ליו"ר חברת חשמל, גם אהרונוביץ' ברשימה  צילום: אוראל כהן

בלעדי

אמי פלמור מועמדת ליו"ר חברת חשמל, גם אהרונוביץ' ברשימה

במפלגת יש עתיד מקדמים את מינויה לתפקיד של מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר, ושרת האנרגיה קארין אלהרר כבר שוחחה עמה. שר האוצר אביגדור ליברמן, שגם חתום על המינוי, טרם הציג עמדתו, אך מקורבו יצחק אהרונוביץ' נכלל במועמדים

21.07.2021, 07:00 | גולן חזני

גורמים במפלגת יש עתיד מקדמים את מינויה של אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר, לתפקיד יו"ר חברת החשמל. זאת במקומו של יפתח רון־טל, שעובר לתפקיד יו"ר מגדל ביטוח. ל"כלכליסט" נודע כי שרת האנרגיה קארין אלהרר שוחחה כבר עם פלמור על המועמדות לתפקיד, וכי יו"ר יש עתיד יאיר לפיד כבר נתן ברכתו למהלך.

על המינוי אמורים לחתום שני שרים, שרת האנרגיה ושר האוצר אביגדור ליברמן, שעמדתו לא ברורה בשלב זה ותתברר היום, בפגישה בין נציגי שני המשרדים לקביעת המועמד לתפקיד. בכל בחירה של יו"ר בעבר בחברה היתה אמירה נחרצת גם של שר האוצר, כך שלדעתו של ליברמן צפוי להיות משקל רב במינוי.

קראו עוד בכלכליסט:

שיחות מקבילות נוהלו ככל הידוע גם עם מועמדים אחרים. כך, למשל אריק פינטו, מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר ויו"ר חברת בבילון הבורסאית. מועמד אחר הוא יצחק אהרונוביץ', מקורבו של ליברמן ומי שכיהן מטעם ישראל ביתנו כשר לביטחון פנים ושר התיירות, וגם יו"ר החברה הביטחונית תעש.

שני מועמדים נוספים הם מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר, וסגן שר האוצר לשעבר איציק כהן. גם אמנון דיק, מנכ"ל בזק לשעבר וחבר דירקטוריון ישרכארט מועמד לתפקיד, וכך גם מנכ"ל מידרוג לשעבר ערן היימר והאלוף לשעבר איתן דנגוט.

פלמור כיהנה כמנכ"לית משרד המשפטים בשנים 2019-2014 ומונתה לתפקיד בתקופת כהונתה של השרה ציפי ליבני. למרות קרבתה לגוש המרכז, הצליחה לשרוד את ממשלות הימין בראשות בנימין נתניהו עד 2019, כשהשר אמיר אוחנה הוביל את החלפתה.

לפלמור אין ניסיון עסקי ומינויה עשוי לעורר התנגדות של גורמים ברשות החברות הממשלתיות, ואולי גם בהמשרד האוצר. חברת החשמל היא המונופול הממשלתי הגדול בארץ, היא מעסיקה כ־12 אלף עובדים ומספקת חשמל לכ־2.5 מיליון בתי אב בישראל.

לחברת החשמל חמישה תחומי פעילות עיקריים: ייצור חשמל, הולכה, חלוקה, אספקת חשמל וניהול מערכת. חברת החשמל מפעילה 15 תחנות כוח עם כושר ייצור מותקן כולל של 11.5 אלף מגה־ואט.

רון טל שימש בתפקיד בחברת החשמל במשך יותר מעשר שנים, כהונה ארוכה מאד בחברות הממשלתיות. מחליפו יתמודד מול אתגר המשך ההפרטה של החברה ואולי גם הנפקתה בבורסה.רון־טל החל ביישום רפורמה רחבת היקף בחברה, אבל לא השלים אותה, בין היתר בשל עיכוב מצד הדרג הפוליטי ולחץ העובדים. עם זאת, בקדנציה שלו ושל המנכ"ל עופר בלוך החלה החברה במכירת תחנות כוח גדולות. כך מכרה את תחנת הכוח ברמת חובב לשיכון ובינוי של נתי סיידוף ולאדלטק של אורי אדלסבורג תמורת כ־4.3 מיליארד שקל. עוד קודם, ב־2019, מכרה החברה את תחנת הכוח אלון תבור תמורת 1.9 מיליארד שקל לקבוצת MRC הסינית־ישראלית, המורכבת מצ'יינה הארבור הסינית, ממבטח שמיר ורפק הישראליות.

איגרות החוב של חברת החשמל נסחרות כבר בבורסה והיא למעשה חברה ציבורית. הכנסות חברת החשמל ירדו מ־24.6 מיליארד שקל ב־2019 ל־23.7 מיליארד שקל ב־2020, ירידה של 4%. עיקר הירידה נרשמה בהכנסות מהמגזר המסחרי ציבורי: 5.7 מיליארד שקל ב־2020 לעומת כמעט 6.8 מיליארד שקל ב־2019.


אמי פלמור , צילום: תומי הרפז אמי פלמור | צילום: תומי הרפז אמי פלמור , צילום: תומי הרפז


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות