אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון לרשות שדות התעופה: הפטור ממס על סיגריות בדיוטי פרי יבוטל במלואו רק ב-2028 חבילות סיגריות | צילום: רויטרס

ניצחון לרשות שדות התעופה: הפטור ממס על סיגריות בדיוטי פרי יבוטל במלואו רק ב-2028

לפי פשרה שהושגה בתמיכת סמוטריץ' ורש"ת, הטבת המס על רכישת סיגריות בדיוטי פרי תקטן בחצי החל מיוני 2026, עד לביטולה הסופי כעבור שנתיים. המשמעות של כך היא תוספת של 105-93 שקלים לפאקט החל מ-2026 ושל 210-186 שקלים החל מ-2028. ההצעה זכתה להתנגדות של ח"כ אלי דלל מהליכוד וח"כים מהאופוזיציה: "אינטרס פוליטי צר"

04.03.2024, 15:22 | צבי זרחיה

הטבת המס על רכישת סיגריות בדיוטי פרי תקטן בחצי החל מיוני 2026, עד לביטולה הסופי ביוני 2028 - כך לפי פשרה שהוצגה היום (ב') בוועדת הכספים.

כיום ישנו פטור ממס בדיוטי פרי או ברכישה מחו"ל של עד 200 סיגריות (פאקט). החל מיוני 2026, יוטל מס של 135% + 262 שקלים (אך לא פחות מ-465 שקלים) על אלף סיגריות. עם ביטול הפטור ביוני 2028, בהינתן והמס על סיגריות יישאר כפי שהוא כיום, יעמוד המס על 270% + 524.50 שקל (אך לא פחות מ-930 שקל) ל-1,000 סיגריות. כלומר, מדובר בתוספת של 105-93 שקלים לפאקט החל מ-2026 ושל 210-186 שקלים ביחס למחיר כיום החל מ-2028.

הפשרה הושגה בתמיכת שר האוצר בצלאל סמוטריץ', רשות שדות התעופה (רש"ת), חנויות הדיוטי פרי בנתב"ג וח"כים מהקואליציה. אנשי אגף התקציבים באוצר ונציגי רשות המסים בדיון לא ידעו על הפשרה, והופתעו לגלות עליה בדיון עצמו.

מדובר בהישג ל-6,000 עובדי רש"ת, שמאות מהם ובני משפחותיהם פקודים לליכוד והפעילו לחוץ על חברי הכנסת של המפלגה ועל משרד האוצר לדחות את ביטול הטבת המס על רכישת סיגריות. יו"ר ועד עובדי רש"ת הוא חבר הליכוד פנחס עידן.

הצעת הפשרה הוצגה בצהריים על ידי ח"כ חנוך מילבצקי (הליכוד), שזכה לביקורת מצד חברו לסיעה, ח"כ אלי דלל המשמש גם כיו"ר הוועדה לזכויות הילד, שתבע להעלות את המס כדי להגביל את העישון. הפשרה זכתה לביקורת גם מצד ח"כים מהאופוזיציה.

בהצעה המקורית ביקש האוצר לבטל את הפטור על מנת להגדיל את הכנסות המדינה ממסים בסכום המוערך בכ-100 מיליון שקל בשנה. החל מ-2026 צפויה הקטנת ההטבה להכניס כ-50 מיליון שקל בשנה לקופת המדינה, ורק עם ביטולה הסופי החל מ-2028 היא תכניס לקופת המדינה כ-100 מיליון שקל.

ח"כ אליהו רביבו (הליכוד), מרכז הקואליציה בוועדה, אמר בדיון כי "רשות שדות התעופה בנויה על מודל העסקה ותוכנית עבודה. הרשות תכננה להתפתח, להרחיב את הטרמינל ולהוסיף שרוולים, מסופים ועוד על בסיס ההכנסה של התמלוגים שהיא מקבלת מחנויות הדיוטי פרי. הרשות יצאה אשתקד במכרז שבו זכה זכיין בינלאומי מגרמניה. אחרי שנה אין להפר את ההסכם באופן חד-צדדי, והדבר יביא אותה להפרה בוטה של החוזה והיא תצטרך שיפוי מהמדינה לממן תוכניות תשתיות. ביטול הטבת המס יכניס לקופה הציבורית 50 מיליון שקל בשנה, אבל המדינה תצטרך לשפות את הרשות ב-350 מיליון שקל".

בישיבה קודמת של ועדת הכספים בנושא אמר רביבו: "אותי הדיוטי פרי לא מעניין אלא רשות שדות התעופה. נבחרתי בפריימריז במחוז מרכז כנציג העובדים בישראל. אני גאה ומרוגש לייצג אותם נאמנה. הטלת מס לא סביר שלא ניתן לאכוף תפגע בהכרח ברשות על כל עובדיה, שהם קהל בוחריי". רביבו אף איים על פקידי האוצר: "אתם יכולים להגיד לשר שלכם שאין תקציב מדינה עד שהמס הזה לא נמחק". בישיבה היום מחו ח"כים באופוזיציה על אמירותיו אלו; ח"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד), המשמש כמרכז האופוזיציה בוועדה התריס לעברו: "רק אינטרס פוליטי צר של חבריך בליכוד מנחה אתכם". רביבו טען בתגובה לביקורת כי "התקשורת מגויסת".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הודיע שהדיון בפשרה יימשך מחר. הלילה (בין ראשון לשני) בחצות נכנס לתוקף צו עליו חתם שר האוצר בצלאל סמוטריץ' להעלאת מס הקנייה על מגוון מוצרי עישון. המס על חפיסת סיגריות עלה בכ-2 שקלים וב-13 אגורות לגרם טבק. גם המס על סיגריות אלקטרוניות עלה בכשקל למ"ל נוזל מילוי.

תגיות