אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טבע תשלם למדינת ניו יורק 523 מיליון דולר על חלקה בפרשת האופיואידים אופיואידים. גלולות אוקסיקודון | צילום: AP

טבע תשלם למדינת ניו יורק 523 מיליון דולר על חלקה בפרשת האופיואידים

מדובר בסכום הגבוה ביותר שתשלם נאשמת אחת שנתבעה בניו יורק. הכסף ישולם לאורך 18 שנים. התובעת הכללית לטישיה ג'יימס: "טבע הוליכה שולל באופן מודע ומכוון את תושבי ניו יורק והציבור האמריקאי לגבי הסכנות הקטלניות של האופיואידים"

03.11.2022, 16:19 | חדשות חוץ

התובעת הכללית של ניו יורק לטישה ג'יימס הודיעה היום (ה') כי הגיעה להסכם עם טבע לפיו יצרנית התרופות תשלם למדינת ניו יורק 523 מיליון דולר על חלקה במגפת האופיואידים. לפי הודעת התובעת, מדובר בסכום הגבוה ביותר שתשלם נאשמת אחת שנתבעה בניו יורק. בכך מסתיימת התביעה האחרונה של ג'יימס בכל הקשור לפרשת האופיואידים - משככי הכאבים שגורמים להתמכרות המונית.

"טבע הוליכה שולל באופן מודע ומכוון את תושבי ניו יורק והציבור האמריקאי לגבי הסכנות הקטלניות של האופיואידים, ובשנה שעברה חבר מושבעים פסק שהחברה אחראית להרס והסבל שנגרם", מסרה ג'יימס בהצהרה. "אי אפשר לשים תג מחיר על חיי אדם, על הסבל מהתמכרויות ועל משפחות שנהרסו", הוסיפה.

אולם, לדבריה, סכומי הפיצויים שהושגו מהחברות השונות יעזרו לשקם את ההרס. "זוהי אבן דרך חשובה במאבק שלנו במשבר האופיואידים, ואני גאה שהצלחתי לספק מימון קריטי ומשאבים לקהילות שטבע וחברות אחרות הרסו עם ההתנהלות הכושלת שלהן". הכסף ישולם לאורך 18 שנים. ההסכם כולל איסור על טבע לשווק האופיואידים ולממן חברות חיצוניות שמקדמות האופיואידים. כמו כן, חלות עליה הגבלות בכל הקשור ללובינג פוליטי.

אלי כליף, מנהל הכספים הראשי של טבע, התייחס להסדר בפרשת משככי הכאבים בארה״ב. לדבריו, "התקדמנו בשלושה אפיקים בהסדר, הגענו לרוב ההסכמות וממתינים בעיקר לפעולות טכניות, הסוגיה מול אלרגן נסגרה, ההסדר בניו יורק נסגר וכבר הופרש. הוא מוסיף 100 מיליון דולר להסדר הכולל של 4.2 מיליארד דולר כך שהסכום הכולל עולה ל-4.3 מיליארד דולר. מקווים שבתוך כמה חודשים יסיימו עם הכל עד סוף הרבעון הראשון לכל המאוחר. מדי שנה יצטרכו לשלם כ-300 מיליון דולר לטובת ההסדר במשך 13 שנה. זה ישפיע על תזרים המזומנים אבל הוא ישאר ברמה של כ-2 מיליארד דולר".

בחודש יולי דווח, כי טבע הגיעה להסדר ותשלם 4.3 מיליארד דולר במסגרת התביעות שהוגשו נגדה בארה"ב. אתמול דווח על הסדרים דומים עם רשתות בתי המרקחת וולגרינס ו-cvc.

תגיות