אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר קריסת מנוף: הבנייה בקמפוס של סולאראדג' בגלילות נעצרה עד להודעה חדשה מנוף קורס באתר בנייה | צילום: אבי מועלם

לאחר קריסת מנוף: הבנייה בקמפוס של סולאראדג' בגלילות נעצרה עד להודעה חדשה

מינהל הבטיחות במשרד העבודה סגר היום באופן מידי את האתר של חברת עזריאלי שמקימה עבור חברת סולאראדג' את הקמפוס בעלות של כחצי מיליארד שקל. החברה המבצעת היא אלקטרה. בשלב זה לא ברור מה גרם לקריסה

19.11.2023, 16:01 | דותן לוי

בעקבות קריסת מנוף (עגורן) מינהל הבטיחות במשרד העבודה סגר היום (א') באופן מידי ועד להודעה חדשה את אתר הבנייה הנמצא בקמפוס של סולראדג' בגלילות. האתר הוא של עזריאלי שמקימה עבור את הקמפוס בעלות של כחצי מיליארד שקל. החברה המבצעת היא אלקטרה.

בתיעוד שהופץ ברשת נראה המנוף נוטה על צדו ונופל על הקרקע בעוצמה רבה. למרבה המזל באירוע לא היו נפגעים, ככל הנראה בשל החלטת החברה (אלקטרה) שלא לפתוח היום את האתר בשל תנאי מזג האוויר. בשלב זה לא ברור מה גרם לקריסה, ובכוונת מינהל הבטיחות לתחקר בעלי תפקידים באתר, לרבות חברת המנופים המפעילה את המנוף. במקביל המינהל מינה מומחה חיצוני לבדיקת האירוע ולהפקת הלקחים.

תאונות שבהן קורסים מנופים מתרחשות כמעט בכל שנה בעיקר בתקופת החורף, לרוב בשל אי נקיטת אמצעי זהירות בתנאי מזג האוויר, אך לא רק. ישנן סיבות נוספות לקריסת מנופים, החל מכשל טכני ועד להתקנה לא נכונה וטעויות אנוש. מאז תחילת השנה קרסו מספר מנופים כשהאחרון שבהם קרס לא רחוק משם בהרצליה, באתר של ישראל קנדה שהחברה המבצעת בו היא תדהר. במקרה אחר השנה, קרס מנוף בפרויקט בקרית גת, וקודם לכן קרס עגורן בתחנת הכוח רוטנברג באשקלון שבה נהרגו שני אנשים.

הפרויקט משתרע על שטח של 26 דונם וממוקם בחלקו הצפוני של מתחם גלילות. הקמפוס ישתרע על שטח בנוי של כ-38 אלף מ"ר. חברת אלקטרה צפויה למסור את הפרויקט בשנת 2025 והוא מושכר לחברת סולאראדג' לתקופה של 15 שנה עם אופציה להארכה.

לפי מינהל הבטיחות, מידי שנה הם מפיצים לקבלנים הוראות עבודה ברורות בתנאי מזג אויר חריגים, ולאחרונה חידדו גם את ההוראות לגבי עגורנים. חזי שוורצמן, ראש מינהל הבטיחות במשרד העבודה אמר היום, "אני קורא לקבלנים ברחבי הארץ לנקוט במשנה זהירות נוסף בכלל ובתנאי מזג האוויר הנוכחי בפרט. עירנות מצילה חיים".


תגיות