אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביטול המס על שתייה ממותקת העלה את הכנסות יפאורה ל-271 מיליון שקל משקאות ספרינג של יפאורה משקות קלים | צילום: עמית שעל

ביטול המס על שתייה ממותקת העלה את הכנסות יפאורה ל-271 מיליון שקל

חברת המשקאות, שבשליטת קרור, סיכמה את הרבעון השני של 2023 עם צמיחה של 16.9% במכירות; יפאורה ציינה שביטול המס ישפיע לטובה על מכירותיה

14.08.2023, 17:06 | נורית קדוש

הצרכנים הגדילו את היקף קניית המשקאות הממותקים מאז ביטול המס על המשקאות. כך לפי דוחות קרור אחזקות, בעלת השליטה בחברת המשקאות יפאורה.

מכירות יפאורה צמחו ברבעון השני של 2023 ב-16.9% ל-271.3 מיליון שקל. בהמשך לעלייה במכירות, רשמה החברה זינוק של 67% ברווח הנקי שהסתכם ב-37.3 מיליון שקל.

בעקבות העלייה במכירות צמח הרווח הגולמי בשיעור דומה (16.5%), כך שהרווחיות הגולמית נותרה 43.5% מהמכירות. בהקשר זה, בתום הרבעון השני, העלתה יפאורה את מחירי המשקאות שהיא מייצרת ומשווקת, מה שצפוי לשפר את הרווחיות כבר ברבעון הבא.

החברה צמצמה את שיעור הוצאות המכירה, השיווק וההנהלה ברבעון, ואף רשמה רווח ממימוש רכוש קבוע בגובה 4 מיליון שקל, מה שהזניק את הרווח התפעולי ב-34.7% ל-38.4 מיליון שקל.

בעקבות כך טיפסה הרווחיות התפעולית ל-14.2% מהמכירות, לעומת 12.3% ברבעון השני אשתקד. בנוסף נהנתה החברה מהכנסות מימון בגובה 5.1 מיליון שקל, לעומת הוצאות מימון בגובה 3.3 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, וכן מעלייה בחלקה ברווחי תפוגן, בה היא אוחזת בנתח של 37.7%, מה שסייע לה להזניק את הרווח הנקי.

בינואר 2022 הוטל מס קנייה של שקל לליטר משקה ממותק ו-70 אגורות לליטר משקה טבעי או כזה המומתק בתחליף סוכר. בעקבות הטלת המס זינקו מחירי המשקאות בכ-30%, וחלק מחברות המשקאות חוו צניחה בביקושים. בשל כך חתמה יפאורה את 2022 עם ירידה של 13.85% במכירות ונפילה של 35.9% ברווח הנקי.

בסוף מרץ ביטל שר האוצר בצלאל סמוטריץ' את המס, ולהערכת החברה ביטול המס ימשיך להשפיע לטובה על מכירות החברה ותוצאותיה כפי שהתבטאו בתוצאות הרבעון השני.

אלא שבעוד מס הסוכר בוטל, ספגה יפאורה מכה מהחלטת חברת מי עדן, שאת מוצריה היא מפיצה זה כשני עשורים, להעביר את ההפצה לחברת טמפו.

מדובר בהחלטה שתיכנס לתוקף באפריל ותאלץ את יפאורה גם למצוא מי שיפיץ את המים המינרליים של חברת עין גדי, בה היא מחזיקה 50%, באזור אילת וסביבתה, שירות שניתן לה עד כה על ידי מי עדן.

בדוחותיה לסיכום 2022 ציינה החברה כי היא פועלת לאיתור חלופות הפצה, וכי היעדר חלופת הפצה עלול להוביל לנקיטת צעדים לצמצום מערך ההפצה של החברה, לרבות צמצום כוח האדם. כעת ציינה החברה כי סיום הסכם ההפצה עלול להשפיע לרעה על הכנסות ותוצאותיה של יפאורה.

בתוך כך, שלוש שנים אחרי שנכנסה שותפה (30%) בחברת המחזור גרין פט, חתמה חברת המשקאות יפאורה, שבשליטת קרור אחזקות של שלמה רודב ורוני גת, על הסכם לרכישת חלקו (45%) של שותפה בחברת המיחזור, יבואן המשקאות ענאן שמשום, בתמורה ל-5.5 מיליון שקל. כמו כן במועד ההשלמה תזרים יפאורה הלוואה בגובה של כ-12 מיליון שקל לגרין פט, שהפסדיה מתחילת השנה הסתכמו ב-9 מיליון שקל.

בחודש יוני נחקר גת, יו"ר יפאורה ואחד מבעלי השליטה בקרור אחזקות, ברשות התחרות במסגרת חקירת הספקים והקמעונאים בחשד להסדר כובל, שנפתחה בנובמבר 2021. במקביל הודיעה הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן לחברה על כוונתה להוציא צו מנהלי להפסקת הפרה שמשמעו ביטול לאלתר של העלאת המחירים והשבת המצב לקדמותו. לטענת הרשות, הודעת יפאורה מחודש אפריל 2023, לפיה יעלו מחירי המשקאות הקלים והמוגזים המיוצרים והמשווקים על ידה, מהווה הפרה לכאורה של סעיפים שונים לחוק הגנת הצרכן. החברה השיבה לרשות, אך טרם קיבלה ממנה מענה.תגיות