אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיים ביבס: "ההנחתות התכנוניות מוכיחות שהממשלה והפקידות מנותקות" צילום: תמר גרין

חיים ביבס: "ההנחתות התכנוניות מוכיחות שהממשלה והפקידות מנותקות"

יו"ר השלטון המקומי אמר את הדברים במסגרת כנס מהנדסי ערים, שבו הושמעה ביקורת קשה על מקבלי ההחלטות בממשלה, על היזמים ועל התאחדות הקבלנים; יו"ר איגוד מהנדסי הערים, צחי כץ: "בועטים בתחום התכנון והבנייה ללא רחם, תוך פגיעה באיכות החיים בערים ובתושבי המדינה"

26.10.2021, 18:01 | דותן לוי

מהנדסי הערים וגורמים בכירים מתחום השלטון המוניציפלי עולים להתקפה נגד מקבלי ההחלטות בממשלה, היזמים והתאחדות הקבלנים, בטענה כי אלה מובילים לפגיעה מסוכנת בערים ובאיכות החיים בהן בהחלטות חפוזות ואינטרסנטיות לטענתם, וללא התייעצות עם אנשי השטח ברשויות המקומיות. 


קראו עוד בכלכליסט:


זעם מהנדסי הערים, שהתבטא בדברים שנאמרו בכנס מהנדסי ערים שנערך היום (ג'), מגיע גם על רקע האשמות של גורמים שונים, ובהם התאחדות בוני הארץ, לפיהם הרשויות המקומיות ומהנדסי הערים מעכבים את תהליכי הבנייה ובכך מביאים לעלייה במחירי הדיור.


דוד הכהן דוד הכהן דוד הכהן

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש העיר מודיעין, אמר: "לא נהיה תלויים בפקידים שנכשלו ויגידו לנו מה לעשות, לא יקום ולא יהיה. היחידים שיודעים לעשות את הדברים כמו שצריך הם הוועדות המקומיות ומהנדסי הערים וצריך לתת להם קרדיט. היה ניסיון של מחטפי סוף עונה, בואו נחסל הכל – אז אני אומר, אנחנו נעמוד על הכל". 

ביבס האשים את פקידי הממשלה בניתוק: "מנסים להאשים את השלטון המקומי ואת מהנדסי הערים כמי שאחראים למחירי הדיור הגבוהים. אין לכך שום חיבור למציאות. ההנחתות התכנוניות שניתנות מלמעלה מוכיחות שבממשלה ובפקידות הממשלתית יש ניתוק מוחלט של האנשים, שלא יודעים מה קורה למטה. כבר לפני שנה התרענו שבלי ראשי ערים ומהנדסי ערים כשותפים בתכנון, לא ניתן להצליח". 


חיים ביבס, צילום: אולפן כלכליסט חיים ביבס | צילום: אולפן כלכליסט חיים ביבס, צילום: אולפן כלכליסט


הוא תקף את פתרונות הדיור שמציעה הממשלה וטען שהם בבחינת "טלאי על טלאי. אומרים שרוצים להוריד מחירים, אבל רמ"י צריכים להרוויח, מינהל התכנון צריך להרוויח והקבלנים צריכים להרוויח. כשכולם רוצים להוריד מחירים וכולם רוצים גם להרוויח זה לא עובד. לשני גורמים יש אינטרס שהמחירים לא ירדו: למשרד האוצר וליזמים. אני אומר יזמים כי קבלנים שבונים כבר אין. וכשכולם יזמים אין מנוס מלהביא עובדים זרים".

"מחול שדים בכנסת"

 יו"ר איגוד מהנדסי הערים ומהנדס העיר מודיעין, צחי כץ, התייחס בדבריו לחוק ההסדרים ואמר: "בשלושת השבועות האחרונים מתחולל בוועדות הכנסת מחול שדים. בועטים בתחום התכנון והבנייה ללא רחם, תוך פגיעה באיכות החיים בערים ובתושבי המדינה. נעשה שימוש ציני בחוק שהוא כלכלי במהותו לצורך ריצוי של קבוצות בעלי עניין, לצורך גריפת רווחים פוליטיים מהירים, ללא מחשבה על תכנון העיר וההשלכות הקשות על חיי התושבים". 

לדבריו, "התאחדות בוני הארץ היא אחת מקבוצות הלחץ המרכזיות, המנסות להשפיע על החקיקה ועל עולם התכנון, וזאת משיקולי כדאיות ולא משיקולי איכות. הקבלנים, הנהנים הגדולים ביותר ממחירי הדיור, זורעים פאניקה ובהלה בקרב אנשי הממשלה, כדי שיקבלו החלטות שלכאורה ייתנו מענה בטווח הקצר. אנחנו הרי יודעים שזה לא עובד. אפשר לייעל תהליכי תכנון, אבל לא באמצעות סירוס מהנדסי הערים והרשויות המקומיות. החקיקה החפוזה מסוכנת. אנו חווים לראשונה זרעים של פשיזם תכנוני בחסות החוק. אנו דורשים חשיבה לטווח ארוך וכתיבת חוק התכנון והבנייה מחדש". 

 עוד אמר כץ לגבי התאחדות הקבלנים בנו הארץ: "אני חושב שזו הפעם הראשונה שארגון שהוא כלכלי למטרות רווח מתערב באופן פיזי בשני מובנים - הוא יושב בוועדות ומתערב בהליכי תכנון. המהות של הארגון הזה היא לא לתכנן, וכשבעלי אינטרסים המטרה שלהם להרוויח, השיקולים שלהם לא נובעים מאיכות אלא איך אני ארוויח יותר מהר, וזה מוביל לפגיעה בנו התושבים. הם למשל עומדים מאחורי ההחלטה להסב 30% משטח תעסוקה לצורכי מגורים. באזורי התעסוקה כפי שאנחנו מכירים כיום אין שירותים מתאימים". 

בתגובה לדברים אומר נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו: "הדברים של יו"ר איגוד מהנדסי הערים הם לא פחות מהזויים. האינטרס שלנו הוא לפני הכל להביא ליציבות בענף הבנייה. עליית מחירי הדיור רעה לקבלנים, ולכן ההתאחדות עושה ככל שביכולתה כדי לתמוך בממשלת ישראל לשם ייצוב מחירי הדיור וייצור ודאות בענף. אין לי אלא להצר על דבריו חסרי השחר. אם ישנה כאן מגמה, הרי היא במגרשם של רבים ממהנדסי הערים אשר הם הם, יחד עם ראשי הערים שלהם, הפכו לחסם העיקרי המונע בניית דירות בישראל. על דברים מסוג אלה נאמר: כל הפוסל במומו פוסל".


ראול סרוגו, צילום: אוראל כהן ראול סרוגו | צילום: אוראל כהן ראול סרוגו, צילום: אוראל כהןשיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות