אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעבר בין בנקים בלחיצת כפתור: יהיה קשה לשחזר את מהפכת הסלולר צילום: יונתן הפנר

פרשנות

מעבר בין בנקים בלחיצת כפתור: יהיה קשה לשחזר את מהפכת הסלולר

השקת מערכת הניוד בין הבנקים בלחיצת כפתור מהווה בשורה צרכנית של ממש, אבל היעדר פתרון נוח לתחום ההלוואות וחוסר יכולת להשוות בין עמלות וריביות של בנקים שונים עלולים להקשות על יצירת תחרות אמיתית

22.09.2021, 08:09 | רועי ברגמן

השקת מערכת הניוד בין הבנקים מהווה את הבשורה המשמעותית ביותר בתחום התחרות בשנים האחרונות. ניוד מקוון וחינמי בין הבנקים מפיל את אחד  מחסמי השוק הגדולים במערכת הבנקאות הריכוזית, כזה שניתן להקביל למהלך של ניוד מספרי סלולר לפני עשור וחצי, רק גדול פי כמה וכמה.

קראו עוד בכלכליסט:

למרות זאת, סביר להניח שבחודשים הקרובים נראה בעיקר משחק של גישושים בין הבנקים. עד היום רק כ־3% מהלקוחות עברו בין בנקים מדי שנה ובבנקים היו שמחים לשמור על הסטטוס קוו. מי שינסה לשנות את התמונה הוא הבנק הדיגיטלי החדש של אמנון שעשוע, שהשקת המערכת הבוקר הפעילה עבורו את שעון הספירה לאחור. הבנק דרש וזכה לגרייס ולא ייכלל בשירות עד אפריל בשנה הבאה. בינתיים יוכלו שם לבחון כיצד מתמודד השוק כולו עם המערכת החדשה. 

יאיר אבידן המפקח על הבנקים, צילום:  יריב כץ יאיר אבידן המפקח על הבנקים | צילום: יריב כץ יאיר אבידן המפקח על הבנקים, צילום:  יריב כץ

בלי המערכת החדשה לא היה לבנק הדיגיטלי סיכוי כלל. איתה מגרש המשחקים הופך לנוח יותר. אבל לא עד הסוף. כשמחצית ממשקי הבית באוברדראפט, כשחלק לא מבוטל מהם לוקח הלוואות וכששוק המשכנתאות שובר שיא אחרי שיא, יהיה לכל בנק קשה להעביר אליו לקוחות בזמן שמערכת הניוד אינה מציעה פתרון קל ונוח גם לתחום ההלוואות. 

תוסיפו לזה את העובדה שהמוצרים הבנקאיים אינם זמינים להשוואה מיידית בגלל השוני בעמלות, ריביות על הלוואות ועל משיכת יתר, ריביות על פיקדונות ועוד, ונוצר פה קושי אמיתי לשכנע לקוחות בערך שייווצר להם ממעבר בין בנקים.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות