אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'נט ילן אופטימית: "שוק התעסוקה חזק - לא רואה סימנים למיתון בכלכלת ארה"ב" שרת האוצר של ארה"ב ג'נט ילן | צילום: רויטרס

ג'נט ילן אופטימית: "שוק התעסוקה חזק - לא רואה סימנים למיתון בכלכלת ארה"ב"

שרת האוצר האמריקאית פחות מוטרדת מהאינפלציה הגבוהה והעלאות הריבית שבאות בעקבותיה; זאת בניגוד כמעט מוחלט להערכות המתרבות, כמו של בלומברג, כי המיתון הוא בלתי נמנע; בראיון ל-CNN הדגישה ילן כי אבטלה נמוכה היא פקטור מרכזי בבריאות הכלכלה, ואכן האבטלה בארה"ב בשיעור הנמוך מזה 50 שנה

28.10.2022, 19:04 | נועם לנדמן

הסיכוי למיתון בארה"ב גובר ככל שהאינפלציה מזנקת וגוררת את הבנק המרכזי להקפיץ את הריבית, כך לפי ההערכות כלכלנים ואנשי עסקים בכירים בעולם.

האינפלציה בקושי מאטה, כשמדד המחירים לצרכן עלה בספטמבר ב-8.2% בשנה האחרונה, לעומת 8.3% בחודש שקדם לו. על כן הפד מתכנן להמשיך עם העלאות הריבית החדות, אם כי בכירים בבנק כבר רמזו על העלאות חדות פחות החל מדצמבר והלאה. כך או כך הריבית צפויה לעלות ברביעי הבא ל-4% ולקרב עוד יותר את המשק למיתון.

אך שרת האוצר האמריקאית ג'נט ילן רואה את הדברים מזווית אחרת, שקשורה בשוק העבודה: "אנחנו בתעסוקה מלאה, ובשלב זה אני לא רואה סימנים למיתון". שיעור האבטלה הוא הנמוך ביותר ב-50 השנים האחרונות ציינה ילן, על 3.5%. "שוק התעסוקה שלנו חזק", ציינה.

ילן התייחסה בראיון גם על נושא השפעת המחירים הגבוהים: "הם גבוהים באופן מפתיע ואמריקאים חשים בכך כל יום". לדבריה, המאמצים להקל על הכאב בכיס של האזרחים תוך הורדת המחירים (ע"י העלאת ריבית), צפויים להימשך בשנתיים הקרובות.

שרת האוצר אמרה גם כי כלכלת ארה"ב נותרה חזקה לעומת כלכלות רבות אחרות, ושוב ציינה את שיעור האבטלה הנמוך כדי להדגיש את דבריה. "אם תביטו על שאר העולם, ישנן כלכלות רבות שסובלות לא רק מאינפלציה גבוהה, אלא גם מכלכלה חלשה, אבל אנחנו לא".

דבריה של ילן הם בניגוד להערכות רבות בשוק כי הכלכלה בדרך הבטוחה למיתון, ככל שהריבית במשק עולה, וסימנים לכך ניכרים גם בשוק ההון שצונח מתחילת השנה בעשרות אחוזים. המשקיע המיליארדר קארל אייקן אמר למשל כי "הגרוע מכל עוד לא הגיע". הוא גם הוסיף כי "וול סטריט בדרך להתנגש בקיר".

בבלומברג אמרו לאחרונה כי הכלכלה 100% בדרך למיתון עד אוקטובר 2023. בנוסף, ערכו בבלומברג סקר בקרב 42 כלכלנים, שלהערכתם הסבירות למיתון ב-12 החודשים הקרובים עומדת על 60%.


תגיות