אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לתעשייה האווירית יש 40 מתחרות - בכמה יש יו"ר שאינו איש עסקים? צילום: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי

לתעשייה האווירית יש 40 מתחרות - בכמה יש יו"ר שאינו איש עסקים?

המדינה העבירה את תגובתה לבג"ץ לעתירת התנועה לאיכות השלטון נגד מינויו של עמיר פרץ, כולל חוות הדעת המלאה של ועדת גילאור. התשובה לשאלה שבכותרת: אחת. גנץ: "מומחיותו של פרץ ביחסי עבודה גוברת על זיקתו הפוליטית"

17.01.2022, 16:42 | אודי עציון

"בלי להטיל ספק בכישוריו הרבים של מר פרץ ובתרומתו המשמעותית ורבת השנים לחברה הישראלית, אין בניסיונו וכישוריו כדי לענות על דרישת חוות הדעת, וזאת כאמור בשים לב לצורכי החברה בעת הזו, כמפורט לעיל, ולטובתה", קובעת ועדת גילאור למינויי בכירים בשירות הציבורי במכתב ששלחה ליועץ המשפטי לממשלה, לאחר שהתברר כי שר הביטחון בני גנץ מתכוון לעקוף את המלצותיה ולהביא את המינוי לאישור הממשלה, שאישרה אותו.

קראו עוד בכלכליסט:


המכתב צורף לתגובת המדינה לעתירה שהגיש נגד המינוי עו"ד אליעד שרגא מהתנועה לאיכות השלטון. המדינה דורשת לדחות את העתירה מטעמי אי מיצוי הליכים, ומשום שלטענתה החלטת הממשלה מקיימת את מבחן הסבירות.

אולם מכתב הוועדה מגלה עד כמה חריג המינוי של פרץ. הוועדה מציינת כי ניתן ללמוד על הניסיון הנדרש מיו"ר חברה ביטחונית מהסתכלות אל מקבילות של החברה בעולם. לפי בדיקת הוועדה, היו"רים המכהנים ב-40 המתחרות העולמיות הגדולות של התעשייה האווירית בארצות הברית ובאירופה וחברות מקבילות בגודלן הם אנשי עסקים, חלקם בעלי ניסיון ביטחוני. רק יו"ר של חברה מקבילה אחת הוא גורם בעל עבר פוליטי, ללא ניסיון עסקי משמעותי. 

"יו"ר לא אמור להחליף את המנכ"ל, אבל כדי לגבש ולהוביל אסטרטגיה של חברה עסקית, ודאי שבחברה גדולה ומורכבת הפועלת בשווקים בינלאומיים תחרותיים מול אתגרים רבים, כמפורט בהרחבה בתחילת מסמך זה, נדרש לעמדת הוועדה ניסיון ניהולי-עסקי משמעותי", מציינת הוועדה.


עמיר פרץ על רקע מטה התעשייה האווירית בלוד, צילום: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי עמיר פרץ על רקע מטה התעשייה האווירית בלוד | צילום: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי עמיר פרץ על רקע מטה התעשייה האווירית בלוד, צילום: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי


הוועדה מציינת עד כמה התקופה הנוכחית קריטית לחברה, הזקוקה למנהיגות עסקית. לדבריה, תע"א פועלת בשוק הביטחוני העולמי, המתאפיין בתחרות גוברת בשל הנטייה בשווקים כמו ארצות הברית והודו להגן על חברות מקומיות ומאמציה של סין להתבסס כשחקן מרכזי בשוק, מה שיחייב את תע"א לבצע רכישות ומיזוגים כדי לשמר על מעמדה, ולאחר הנפקתה לקבל החלטות קריטיות לעתידה לגבי השימוש בכסף שתקבל בתמורה.

מחוות הדעת המלאה של ועדת גילאור, שצורפה לתשובה, עולה כי עם השכלה אקדמית המסתכמת בתואר ראשון במדעי הרוח מהאוניברסיטה הפתוחה פרץ אינו עומד בדרישות ההשכלה לתפקיד לפי החוק. במקרים חריגים אפשר גם מועמד שאינו עומד בדרישה, אם כיהן לפחות שש שנים בניהול גופים בהיקף שאינו נופל מזה של החברה שבה הוא מיועד לכהן. תע"א מכרה ב-2020 ב-4.2 מיליארד דולר, ולפי הנתונים שנמסרו לוועדה, החברה מעסיקה 14.5 אלף עובדים. פרץ היה שנה וחודשיים שר הביטחון, משרד עם תקציב של 60 מיליארד שקל בשנה, והיה עשר שנים יו"ר ההסתדרות, שמעסיקה 2,000 איש ויש לה הכנסות של 550 מיליון שקל. אולם הוועדה הקלה עם פרץ והכירה באותה תקופה כניהול גוף שווה ערך לתע"א בגלל מעמדה של ההסתדרות כגוף בעל השפעה גדולה וחריגה במשק.

הוועדה קבעה כי פרץ עומד בדרישות לשמש כחבר דירקטוריון וכיו"ר, אבל לא הוכיח כישורים מיוחדים שיסייעו לו להתגבר על מחסום הזיקה הפוליטית. לפי הוועדה, יש לפרץ זיקה חזקה לגנץ, לאחר שרק לפני כמה חודשים סיים לכהן בממשלת נתניהו לצד גנץ. 


שר הביטחון בני גנץ. "מסתייג לחלוטין" מטענת ועדת גילאור לפיה לפרץ אין ניסיון עסקי מספק, צילום: ערוץ כנסת שר הביטחון בני גנץ. "מסתייג לחלוטין" מטענת ועדת גילאור לפיה לפרץ אין ניסיון עסקי מספק | צילום: ערוץ כנסת שר הביטחון בני גנץ. "מסתייג לחלוטין" מטענת ועדת גילאור לפיה לפרץ אין ניסיון עסקי מספק, צילום: ערוץ כנסת


המדינה מזכירה כי הוועדה אמנם סברה כי אין די בניסיונו של פרץ ועשייתו הציבורית המרשימה כדי להוות תרומה בעלת משקל סגולי מכריע לחברה אשר גוברת על זיקתו הפוליטית החזקה, אך טוענת כי השר גנץ הבהיר כי הוא "מסתייג לחלוטין" מטענת ועדת גילאור שלפיה אין לפרץ ניסיון עסקי מספק, וכי מבחינתו כישוריו הנוספים, לרבות הניסיון הניהולי והמדיני, מומחיותו בתחום יחסי העבודה ויכולתו המוכחת בהובלת תהליכים רחבי היקף – יש בהם כדי להתגבר על הזיקה הפוליטית שבמינויו, ולהוות "כישורים מיוחדים" כנדרש בחוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות