אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גל התייקרויות: מחירי המשקאות הקלים יזנקו בשבועות הקרובים משקאות קלים משקאות ממותקים קוקה קולה | צילום: שאול גולן

גל התייקרויות: מחירי המשקאות הקלים יזנקו בשבועות הקרובים

המס על משקאות מתוקים שייכנס לתוקף ב-1 בינואר 2022 יהיה בגובה שקל לליטר, תלוי בכמות הסוכר במשקה. חברת קרור, המחזיקה ב"יפאורה", דיווחה הערב למשקיעים כי היא צופה שהטלת המס תשפיע לרעה על תוצאותיה. משמעות הדבר היא חשש לפיטורי עובדים וצמצום קווי ייצור. בעוד 10 ימים יתייקרו גם הכלים החד פעמיים

20.10.2021, 21:04 | נורית קדוש

גל ההתייקרויות בעקבות שינויים רגולטוריים בשוק המזון ומוצרי הצריכה יוצא לדרך.

היום התפרסם ברשומות קובץ התקנות צו תעריף המכס והפטורים ומס קנייה על טובין בנושא מס על משקאות מתוקים שתחילתו ב-1 בינואר 2022.

קראו עוד בכלכליסט:

לפי הצו, על משקה מתוק ששיעור הסוכר שבו גבוה או שווה ל-5 גרם ל-100 מ"ל משקה יוטל מס בסכום של 1 ש"ח לליטר. על משקה מתוק ששיעור הסוכר שבו נמוך מ-5 גרם ל-100 מ"ל משקה וכן מיץ פירות ששיעור הסוכר שבו גבוה מ-5 גרם ל-100 מ"ל משקה יוטל מס בסכום של 0.7 ש"ח לליטר. על פי הצו על חלק מחומרי הגלם המיובאים המשמשים את החברה בייצור המשקאות המתוקים יוטל מס אשר יגבה בעת שחרור חומרי הגלם מהמכס. משמעות הטלת המס על חומרי הגלם היא כי חלק מהמס המשולם על יבוא חומרי הגלם הינו מס כפול שיוטל הן על ייצור המשקאות והן על מכירתם. עוד קובע הצו הטלת מס על המלאי נכון ליום התחילה.

משקאות קלים בסופר, צילום: שאול גולן משקאות קלים בסופר | צילום: שאול גולן משקאות קלים בסופר, צילום: שאול גולן

להערכת חברות המשקאות, הטלת המס תשפיע לרעה באופן מהותי על מכירותיהן. חברת קרור, המחזיקה בחברת המשקאות "יפאורה", דיווחה הערב למשקיעים כי היא צופה שהטלת המס תשפיע לרעה באופן משמעותי על תוצאותיה. החברה עדיין לומדת את השלכות הצו, אופן יישומו וההתאמות הנדרשות על תוצאות החברה וכן, לומדת החברה את השפעת פרסום הצו על התנהלות יפאורה מול לקוחותיה, ספקי חומרי הגלם ומצבת כוח האדם בה. משמעות הדבר היא חשש לפיטורי עובדים וצמצום קווי ייצור.

חודש לפני שיכנס הצו לתוקף, תתמודד החברה עם הרחבת חוק הפיקדון, כך שיחול גם על בקבוקי המשקה המשפחתיים ויעלה את המחיר של שישיית בקבוקים ב-1.8 שקלים. הערכות הן, כי העלאת מחירי המשקאות בעקבות המס החדש ודמי הפיקדון, יובילו לירידה במכירות הקטגוריה.

התייקרות נוספת צפויה לצאת לדרך בחודש הבא, עם הטלת מס קנייה בגובה 11 שקל לק״ג כלים חד פעמיים ובהם: כוס, צלחת, צלחת הגשה, קערה וקשית שתייה שעוביים המקסימלי 2 מ״מ, מזלג, סכין, כף וכפית שעוביים המקסימלי 1.2 מ״מ. המס יוטל בנוסף למכס הקיים בשיעור 8-12% על הכלים החד פעמיים. האוצר קבע כי השינוי יכנס לתוקף החל מעוד 10 ימים (1.11.21). מהצו עולה כי המס יחול על מלאי קיים בידי היבואנים, למעט עד כמות שהיקף המס עליה עומד על עד 10,000 שקלים. כך, היערכות היבואנים עם מלאים של כלים חד פעמיים, מתוך הערכה שהצו לא יחול על מלאי קיים, לא התממשה. 

ברשת אושר עד הפונה לקהל החרדי המתאפיין בצריכת כלים חד פעמיים בשיעור גבוה מחלקו של המגזר באוכלוסיה, הציעו ללקוחות להצטייד במלאי כלים לפני כניסת הצו לתוקף.תגיות