אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיפה – אל תאבדי לנו את הצפון! רוני מזרחי 4 זירת הנדל"ן

חיפה – אל תאבדי לנו את הצפון!

רעידת אדמה קטלנית היא רק עניין של זמן

16.02.2022, 10:44 | רוני מזרחי, בשיתוף dun's 100

אחת התופעות המדהימות ביותר שנתקלתי בהן אי פעם, הינה ההתעלמות הכמעט מוחלטת הן בתקשורת והן בתודעה הציבורית מהסכנה המיידית הנשקפת למטרופולין השני בגודלו במדינת ישראל הן לרעידת אדמה קטלנית והן, בהמשך לסכנה ממשית של התקלחות חומרים פטרוכימיים שרק יעצימו שבעתיים את תוצאות אותה רעידת אדמה צפויה. 

ובכן, כל ילד במדינת ישראל מכיר את המושג השבר הסורי-אפריקאי ואת העובדה שהוא ממוקם בין שני לוחות טקטוניים שבבוא יום פקודה ירעידו את האדמה , יהפכו אותה על פיה ויגרמו לנזק עצום, בנפש וברכוש, לכל הערים והיישובים הממוקמים למלוא אורכו. זוהי, בפועל, הכותרת האוטומטית לכל איושה קלה שבקלות המאותת על רעידת אדמה ממשמשת ובאה.

אולם, וזה אולם גדול, כמה, אם בכלל, מכירים את המושג "שבר יגור", (הקרוי על שם קיבוץ יגור) שבר החוצה את מטרופולין חיפה למלוא אורכו, ושבמקרה של רעידת אדמה גדולה , יגרום לנזק סביבתי ברדיוס של כ-80 קילומטרים (!) מעכו-שפרעם בצפון, דרך חיפה והקריות, בואכה, יוקנעם, טירת הכרמל, ודרומה משם בואכה השרון הצפוני ובסך הכול אוכלוסיה של 800-900 אלף נפשות בקירוב.

משמעות המצרף של רעידת אדמה משולבת בתדלוק החומרים הפטרו כימיים ושאר מרעין בשין הממוקמים במפרץ חיפה, תהיה לצערי אקוטית והרסנית פי כמה וכמה יותר מטילי זילזאל האירניים והטילים ארוכי הטווח של חיזבאללה, שאותם ידע מטרופולין חיפה היטב כבר במלחמת לבנון השנייה ב-2006.

בתרחיש שכזה מדינת ישראל בכלל ואזור הצפון בפרט, יחזרו תוך שניות בודדות, עשרות שנים אחורנית. מומחים מנבאים כאן נזק חסר תקדים של עד עשרות אלפי הרוגים, נזק של עשרות מיליארדים, שלא לדבר על נזק סביבתי אקולוגי שאותותיו יצרבו למשך שנים רבות. יתרה מכך, תרחיש אויב כזה או אחר (ודי לחכימא ברזמיזא) ינצל את ה"בוקה והמבולקה" וימטיר עלינו לקינוח עוד שפע טילים אינו דמיוני כלל ועיקר.

רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת מזרחי ובניו זירת הנדלן, צילום: עזרא לוי רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת מזרחי ובניו זירת הנדלן | צילום: עזרא לוי רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת מזרחי ובניו זירת הנדלן, צילום: עזרא לוי

ובינינו: גם כך חיפה, הקריות ויתר יישובי הלווין סובלים זה שנים רבות מבעיה אקולוגית חמורה המשפיעה על התחלואה, הבריחה רבבות תושבים לעבר המרכז, בלמה את התפתחות המטרופולין כולו והשפיעה על מחירי הנדל"ן עד כדי כך שהם נחותים לעומת ערים דוגמת אשקלון ובאר שבע. 

האתגר להתמודד עם הסכנה הקיומית של רעידת אדמה מלווה בנזק אקולוגי חסר תקדים, עשויה להיות ההזדמנות הגדולה של עיר הכרמל. העובדה שמעיר שבשנות ה-50 וה-60 נחשבה לעיר העתיד של מדינת ישראל, הפכה חיפה לעיר אנכרוניסטית, מאובנת ומתפוררת, עם מנהיגות עירונית הזויה ומסמורטטת שאיבדה את הצפון, תרתי משמע, כשכל אלה, בהפוך על הפוך, מחייבים את מקבלי ההחלטות בממשלה להתערב, מהר ככל האפשר.

בחיפה והקריות לבדן, קיים פוטנציאל עצום להתחדשות עירונית, כולל שיכונים שאבד עליהם הכלח זה מכבר. להערכתי אפשר וניתן, בהליכי חירום  מזורזים ובהוראת שעה, לקדם באמצעות תמ"א 38/2 קרוב לרבע מיליון דירות במטרופולין חיפה והסביבה, מה שיקטין לאין שיעור את הנזק בנפש וברכוש כתוצאה מרעידת אדמה גדולה.

בד בבד יש לפעול, מיידית, להעתקת אזור התעשייה במפרץ, המהווה שעון מתקתק אחורנית של חבית חומר הנפץ. הצעתי בעבר, ואני מציע כיום ביתר שאת, לשקול קידום מזורז של ייבוש אי בים שאליו יועתקו כל אותם מפעלים. עלות הקמת אי שכזה, תהיה גבוהה ככל שתהיה, הינה כאין וכאפס לעומת המחיר הנורא שאותו כולנו עתידים לשלם במדיה ונמשיך לישון, להטמין את הראש בחול כמו בת יענה, ולהאמין ששום דבר לא יקרה. אבל לצערי הרב, ולפרוטוקול, זה כן יקרה!

*כותב המאמר רוני מזרחי הוא נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"

תגיות