אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סמוטריץ': "יש מחויבות של כל ראשי הקואליציה להעביר את התקציב" שר האוצר בצלאל סמוטריץ' | צילום: אלכס קולומויסקי

סמוטריץ': "יש מחויבות של כל ראשי הקואליציה להעביר את התקציב"

על אף התנגדות של ח"כים בוועדת הכספים לצעדי המיסוי המתוכננים, שר האוצר משדר אופטימיות: "יש לנו מחוייבות לשמור על מסגרות התקציב. כל צעד שרוצים לבטל צריך להציג חלופה"

19.02.2024, 16:14 | צבי זרחיה

שר האוצר בצלאל סמטוריץ' אינו מוטרד מאי העברתו בכנסת של חוק התקציב המעודכן לשנת 2024 או מחריגה בצד ההכנסות, וטוען, כי כל שינוי יחייב צעד מתקן למניעת העלייה בגרעון בתקציב ולשמירה על מסגרות התקציב.

ח"כים בוועדת הכספים, בהם גם מהקואליציה, כבר הודיעו על התנגדותם לצעדי המיסוי המתוכננים בהם, העלאת המע"מ ב-1% החל מ-2025 שנועד להגדיל הכנסות המדינה בכ-7 מיליארד שקלים בשנה, ביטול הפטור ממס על יבוא סיגריות ורכישת סיגריות ב"דיוטי פרי" שנועדו להגדיל הכנסות המדינה בכ-50 מיליון שקלים בשנה, שינויים במס הרכישה על משקיעים, שחיקת הפטור ממס על הכנסות משכר דירה, הנהגת חובת דיווח של כל משכירי הדירות (גם אלה שמשכירים מתחת לפטור ממס) בעלות של כחצי מיליארד שקלים ועוד.

בתשובה לשאלת כלכליסט בתום ישיבת סיעת הציונות הדתית אמר סמוטריץ', "אני לא חושש. יש מחוייבות מוחלטת של כל ראשי הקואליציה להעביר את התקציב. יש משמעת קואליציונית והתקציב יעבור ובצידו צעדי ההתכנסות".

סמוטריץ' הוסיף, כי "יש שיח עם הח"כים. למשל בנושא מיסוי הסיגריות מחו"ל. הח"כים הציעו לסגת מההצעה לביטול הפטור ב"דיוטי פרי" אבל בתמורה הציעו להעלות מס על סיגריות אלקטרוניות".

לדבריו, "נייצר מו"מ עם הח"כים אבל המסגרות הפיסקליות של התקציב חייבות להישמר. הצעדים הללו הם חלק גדול מהרצינות שאנו משדרים לשווקים. השקל מתחזק. פרמיית הסיכון של ישראל יורדת וההייטק מתאושש. נתוני הכלכלה יותר ממצויינים. אנו מופתעים מביצועי המשק והכלכלה וגם מהאמון של השווקים באופן שמנהלים את הכלכלה בתוך המלחמה יחד עם אחריות ושיקול דעת ובלי קרבות פוליטיים מיותרים".

עוד הוסיף, כי "האמירה שלי לכנסת בצד הנכונות לשיח ודיאלוג. יש לנו מחוייבות לשמור על מסגרות התקציב. כל צעד שרוצים לבטל צריך להציג חלופה. ההצעות שהבאתי מאוזנות. לשמור על מסגרת. לא כל החוכמה אצלנו ואני פתוח לחלופות. אני לא רוצה לומר מה יהיה אם לא (יאושרו כל צעדי המיסוי שהציע האוצר - צ.ז). הח"כים יצרכו להביא חלופה אחרת".

בעניין גיוס החרדים ו"חוק ההשתמטות" אמר, כי "אנו רוצים שהחרדים יתגייסו וגם ישתלבו בכלכלה. יש לנו מחלוקות אידיאולוגיות עם הציבור החרדי. אנו רוצים להיות חכמים ולא רק צודקים. גם הציבור החרדי מבין מה שהיה לא מה שיהיה. הוא יצטרך להיות חלק ולהיות תחת האלונקה של הביטחון והכלכלה. אנו יושבים ודנים. נעשה את הדבר בהסכמה ובשיח גם אם זה יהיה בשלבים וייקח זמן . אני לא מכיר שיטה של "זבנג וגמרנו". אני לא מכיר מצב של הכל עכשיו: שלום עכשיו, להחזיר את החטופים עכשיו, גיוס חרדים עכשיו. מי שצועק עכשיו לא רוצה את התוצאות האלה".

סמוטריץ' התייחס לביקורת של יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) על "חוק ההשתמטות" ואמר כי "מה הוא שירת בצבא? קימבן עצמו בעיתון במחנה? הוא מטיף מוסר לבני גנץ וגדי אינזקוט שהיו רמטכ"לים, לנתניהו איש סיירת מטכ"ל ואח שכול. הוא מטיף להם מוסר. איך הם (יש עתיד) לא מתביישים להביא חוק גיוס? הוא (לפיד) גר בבית של זכוכית ולא מתבייש לזרוק סלעים לתוך החלון. לפחות היה מעמיד בפרונט מישהו שעשה צבא נורמלי כמו ח"כ (האלוף במחילואים-צ"ז) אלעזר שטרן. השירות הצבאי שלי היה בליבת העשייה הבטחונית. לא זכיתי להיות קרבי אבל גם לא הייתי כתב שמסתובב בעיתון במחנה. הוא לא צריך לעשות סיבוב פוליטי ציני אלא להפשיל שרוולים ולפתור את הנושא".

תגיות