אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיהם החות'ים מתימן והאם בכוחם לפגוע בישראל? מורדים חות'ים בתימן | צילום: Mohammed Huwais/AFP/Getty

מיהם החות'ים מתימן והאם בכוחם לפגוע בישראל?

בשבוע שעבר הודיע הצבא האמריקאי על יירוט טילים ששיגרו המורדים החות'ים בתימן לכיוון ישראל. בעקבות האירוע, שהעלה את החשש להתפשטות המלחמה, בלומברג מסבירים מיהם החות'ים מתימן - ומהי עמדת העולם הערבי כלפיהם

23.10.2023, 15:06 | חדשות חוץ

בשבוע שעבר הודיע הצבא האמריקאי על יירוט טילים ששיגרו המורדים החות'ים בתימן נגד ישראל. דיווח שהעלה לכותרת מחדש את המורדים, השולטים כעת בבירה צנעא והסביבה. בעקבות האירוע, שהעלה את החשש להתפשטות המלחמה, ניסו בבלומברג להסביר מי הם החות'ים וחשוב מכך, האם הם יכולים לפגוע בנו.

החות'ים שייכים לשבט שמקורו במחוז צעדה בצפון מערב תימן. הם ארגון שיעי – זיידי אליו משתייכת לפי ההערכות כ-15% מאוכלוסיית המדינה. לאחר האיחוד בשנת 1990 בין צפון ודרום תימן פתחו החות'ים בהתקפות וב-2014 הצליחו להשתלט על צנעא. מלחמת האזרחים בה פתחו נמשכת עד היום.

הסיבות העיקריות למלחמת האזרחים קשורות לאביב הערבי של 2011, אז פרש שליט המדינה עלי עבדוללה סאלח לאחר שלושה עשורים בשלטון. בתיווך אמריקאי, מונה במקומו עבד רבו מנסור האדי, והחלו שיחות לכינון חוקה ובחירות. אולם, החות'ים דחו את התכונית המוצעת. ב-2014 הורידה הממשלה את הסובסידיות לדלק, מהלך שהוביל למחאות, והחות'ים ניצלו זאת כדי להשתלט על הבירה. ממשלתו של האדי עדיין שולטת במזרח תימן. איראן השיעית תומכת בחות'ים ואילו סעודיה היא בצד של הממשלה. האלימות הרסה את החיים בתימן, ואזרחים מתלוננים כי התקיפות האוויריות, הקריסה הכלכלית והעוני הפכו את החיים לבלתי נסבלים.

בשל התמיכה הסעודית בממשלה והתערבותם במלחמת האזרחים ב-2015, החלו החות'ים לתקוף גם אותם. לפי הפרשנים, האיראנים וחיזבאללה מספקים לחות'ים הכשרות, מומחיות טכניות וכלי נשק מתוחכמים, ביניהם רחפנים וטילים בליסטים.

בשלב זה גם לא נראה שצפויה הפסקת אש בקרוב בתימן, זאת בשל מחלוקת בין סעודיה והאמירויות, שתיווכו במאמצים וכעת תומכות בצדדים מנוגדים בסכסוך.

השאלה המרכזית היא כמובן האם החות'ים באמת יכולים לתקוף את ישראל? הם הביעו תמיכה בפלסטינים ואיימו לא פעם על ישראל. לטענתם, בבעלותם טיל מונחה תוצרת איראן בשם טופאן (Toufan) עם טווח של 1,350-1,950 ק"מ, שאמור להספיק כדי לפגוע בישראל, שכן המרחק הקצר ביותר בין המדינות הוא כ-1,580 ק"מ.

תגיות