אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שנתיים מאסר למנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר שהורשע בבקשת שוחד צילום: אוראל כהן

שנתיים מאסר למנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר שהורשע בבקשת שוחד

ביהמ"ש המחוזי מרכז גזר על אלכס ויז'ניצר גם עונש מאסר על תנאי, וקנס של 850 אלף שקל. ויז'ניצר, שהודה והורשע בעבירה במסגרת הסדר טיעון, הואשם בכך שבעת ששימש כמנכ"ל נתיבי ישראל דרש מיואב סרנה - הבעלים של חברת ניהול הפרויקטים אפשטיין ובניו בע"מ - תשלומי שוחד עבור עבודות שהועברו לחברתו

20.07.2021, 12:32 | שירות כלכליסט

ביהמ"ש המחוזי מרכז גזר היום (ג') על אלכס ויז'ניצר, לשעבר מנכ"ל החברה הממשלתית נתיבי ישראל, עונש של שנתיים מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס של 850 אלף שקל. ויז'ניצר הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירה של בקשת שוחד.

קראו עוד בכלכליסט:

לפי כתב האישום המתוקן, ויז'נצר הודה כי בעת ששימש כמנכ"ל נתיבי ישראל והיה בעל השפעה על בחירת מנהלי הפרויקטים שפיקחו על עבודות בנייה ותשתית מטעם נת"י, דרש מיואב סרנה - הבעלים של חברת ניהול הפרויקטים "אפשטיין ובניו בע"מ" - כי ישלם לו שוחד עבור עבודות שהועברו לחברתו מטעם נתיבי ישראל. 

באותה הייתה 'אפשטיין' קשורה עם נתיבי ישראל בעשרות חוזים לניהול פרויקטים, בשווי של למעלה מ-130 מליון שקל, והייתה למעשה חברת ניהול הפרויקטים המובילה. החל משנת 2005 ועד שנת 2009 פנה ויז'ניצר במספר הזדמנויות לסרנה ואמר לו כי הוא מצפה ממנו לתשלום עבור העבודות שאפשטיין מקבלת מנת"י, שכן, כדבריו, הוא וסרנה "שותפים" וסרנה "חייב לו".

הנאשם הבהיר לסרנה כי אם לא יענה לדרישות השוחד שלו הוא יביא לפגיעה בחברת אפשטיין. עוד הודה מנכ"ל החברה הממשלתית לשעבר, כי בשנת 2010 הוא הזמין את סרנה לפגישה בבית קפה בה נכח אדי זלינגר המקורב אליו. בפגישה אמר הנאשם לסרנה כי זו העת להסדיר את "חובו" ודרש ממנו להעביר אליו את כספי השוחד באמצעות זלינגר, שלגביו אמר לסרנה: "אתה מכיר אותו, זה אח שלי. אתה תסגור איתו את כל מה שאתה חייב לי".

בהמשך לכך, ובשל חששו של סרנה כי ויז'ניצר יביא לפגיעה ממשית בהכנסותיה של חברת אפשטיין, תאמו סרנה וזלינגר מנגנון להעברת 100 אלף שקל לנאשם, וסרנה אף העביר שיק על סך זה לידיו של זלינגר. קצת לאחר מכן התחרט זלינגר והודיע לנאשם ולסרנה כי הוא מסרב לקחת חלק במהלך. 

אלכס ויז אלכס ויז'ניצר בבית המשפט (ארכיון) | צילום: אוראל כהן אלכס ויז

כתב האישום בו הודה ויז'ניצר הוא חלק מפרשת 618, המכונה "פרשת נתיבי ישראל" - פרשת שחיתות רחבת היקף שנחקרה בעיקרה על ידי חוקרי יחידת יאל"כ של להב 433, ובה הגישה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה 13 כתבי אישום שונים. הציר המרכזי של הפרשה סובב סביב עבירות שחיתות שבוצעו בחברה הממשלתית במשך כעשור, על ידי מנהלים ועובדים בה, וכן על ידי ספקים חיצוניים בהם מנהלי פרויקטים, קבלנים ונותני שירות אחרים.

מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה נמסר: "העונש שגזר היום בית המשפט על ויז'ניצר משקף את החומרה הרבה המיוחסת כיום למעשיהם של עובדי ציבור בישראל הדורשים שוחד, זאת אף במקרים שהשוחד לא מגיע בסופו של דבר לידיהם. בעת קביעת העונש הביא בית המשפט את העובדה שויז'ינצר לקח אחריות על מעשיו, בחר להודות בכתב האישום ולא לנהל משפט, וכן את גילו הלא צעיר ומצבו הרפואי. אנו מברכים על גזר הדין".

תגובת באי כוחו של אלכס ויז׳ניצר, עוה״ד נתי שמחוני ויואב סננס: ״תם אך לא נשלם. שבע שנים מייסרות עברו על מר אלכס ויז׳ניצר ומשפחתו. זר לא יבין זאת. בסופן הוברר כי לא לקח שוחד, כלל ועיקר! אלכס נטל על עצמו אחריות לאירוע אחד ויחיד בכל תקופת חייו ונשיאת עונש מאסר בגין כך. הוא תפילה ותקווה כי לאחר ריצוי העונש, יחזור הוא למעגל החיים והעשייה הברוכה שהיתה מנת חלקו".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות