אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניו יורק טיימס: חברה של ממשלת ארה״ב נעזרה ב-NSO אחרי שהכניסה אותה לרשימה השחורה נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. הממשל לא ידע על העסקה עד לפרסום | צילום: SAUL LOEB / AFP

ניו יורק טיימס: חברה של ממשלת ארה״ב נעזרה ב-NSO אחרי שהכניסה אותה לרשימה השחורה

לפי הדיווח, פחות משבוע אחרי הכנסת NSO לרשימה השחורה ב-2021, רכשה ממנה חברת קש של ממשלת ארה"ב את Landmark - מערכת לניטור מיקום של טלפונים סלולרים. הממשלה לא ידעה על העסקה עד לפרסום, ורק לאחרונה חתם ביידן על צו שאוסר על גופי ממשל להשתמש בתוכנות ריגול מסחריות

03.04.2023, 09:51 | עומר כביר

חמישה ימים בלבד אחרי שנכנסה NSO לרשימה השחורה של מחלקת הסחר של ארה"ב, חברת קש של הממשל רכשה מערכת לניטור מיקום של מכשירי טלפון סלולרי מתוצרת החברה הישראלית – כך חושף הבוקר הניו יורק טיימס. בממשל ביידן לא ידעו על העסקה עד פניית העיתון אליהם, והחוזה פעיל גם היום.

עיתוי הפרסום מביך במיוחד בעבור הממשל, שכן רק בשבוע שעבר חתם הנשיא ג'ו ביידן על צו נשיאותי שאוסר על גופי ממשל לעשות שימוש בתוכנות ריגול מסחריות "שמהוות סיכון ביטחוני לממשלת ארה"ב". הצעד נחשב להחרפה של המאבק הפומבי של הממשל בחברות דוגמת NSO, שהחל בנובמבר 2021 בהכנסתה של החברה, של קנדירו הישראלית ושל מספר חברות זרות נוספות לרשימה השחורה של מחלקת הסחר, שאוסרת על יישויות אמריקאיות לבצע עסקים עם חברות אלו ללא אישור מיוחד.

חרף ההכנסה לרשימה השחורה לפי הדיווח, כבר בשבוע שלאחר מכן, ב-8 בנובמבר 2021, חתמו חברה שפועלת בעבור הממשל האמריקאי ונציגה אמריקאית של NSO על חוזה, שייתן לממשל גישה לאחד הכלים העוצמתיים שמפתחת החברה – Landmark, כלי ניטור שמסוגל לעקוב בחשאי אחרי מיקומם של טלפונים ניידים בכל העולם, ללא הסכמת או ידיעת בעליהם. החוזה קובע ש"ממשלת ארה"ב" תהיה המשתמשת הסופית בכלי, ומתיר לה לבחון, להעריך ולפרוס אותו נגד מטרות במקסיקו, אם כי לא ברור איזו סוכנות ממשלתית תעשה בו שימוש.

לדברי הניו יורק טיימס, מצד הממשל חתומה על החוזה חברה בשם Cleopatra Holdings, שהיא למעשה שם כיסוי לקבלן ממשלתי מניו ג'רסי בשם Riva Networks. מדובר באותו קבלן שדרכו רכש ה-FBI שנתיים קודם לכן את רוגלת פגסוס של NSO (לפי דיווחים, פגסוס נרכשה למטרות בדיקה בלבד ומעולם לא נכנסה לשימוש מבצעי). כלי זיהוי המיקום שנרכש שימש בעבר יועץ של יורש העצר הסעודי, כחלק מקפיין אכזרי נגד איומים לכאורה על הממלכה.

מהצד של NSO חתמה על החוזה יישות בשם Gideon Cyber Systems, חברת אחזקות אמריקאית שהוקמה ב-2020 על ידי קרן נובלפינה, שרכשה את השליטה ב-NSO ב-2019. לפי הדיווח, היישות הוקמה במטרה להוציא רוגלות של NSO, ובראשן פגסוס, משליטת החברה הישראלית ולהעביר אותן ליישות האמריקאית, במטרה לשווק אותן לצבא וגופי ממשלה אחרים בארה"ב. לדברי הניו יורק טיימס, החוזה עם גידעון סיפק לעובדי ממשל גישה לפורטל של NSO שאפשר להם להזין מספר טלפון, ולקבל מיד את מיקומו. מקורות אמרו לעיתון שתחת החוזה בוצעו אלפי שאילתות למספרי טלפון במקסיקו. החוזה התיר לאתר מספרים גם בארה"ב, אולם אין ראיות שיכולת זו נוצלה.

גורם בממשל אמר לניו יורק טיימס שהדיווח הוא בגדר חדשות לבית הלבן. "אנחנו לא מודעים לחוזה הזה, וכל שימוש במוצר הזה מטריד מאוד", אמר. הבית הלבן וראשת המודיעין הלאומי סירבו להגיב לפניית העיתון, והותירו שאלות פתוחות דוגמת: מה ידעו גורמים רשמיים על החוזה שנחתם? האם הטכנולוגיה נפרסה בהוראת סוכנות ממשלתית או שמא מדובר בפעולה של ספק חיצוני סורר? ולמה כוון החוזה למקסיקו?

NSO לא הגיבה לפניית "כלכליסט" בנושא. לניו יורק טיימס מסרה החברה בתגובה: "מוצרי NSO נמכרים רק לבעלות ברית של ארה"ב וישראל, במיוחד במערב אירופה, ונמצאים בהלימה לאינטרסי הביטחון הלאומי של ארה"ב ולאלו של סוכנויות אכיפת חוק בכל העולם".

תגיות