אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משקיע חדש בסמארט אגרו: יהודי-בריטי ששמו נקשר בפרשת קמברידג' אנליטיקה צילום: יחצ

משקיע חדש בסמארט אגרו: יהודי-בריטי ששמו נקשר בפרשת קמברידג' אנליטיקה

המיליארדר וינסנט צ'נגוויז השקיע בשותפות האגרו-טק, שנסחרת בת"א, סכום של 3.25 מיליון שקל; צ'נגוויז מוכר כאחד המשקיעים בחברה האם של קמברידג' אנליטיקה שהתערבה לכאורה בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016; עקב החשיפה אסרה פייסבוק על החברה לפרסם דרכה

01.09.2021, 12:19 | חזי שטרנליכט

משקיע חדש בשותפות סמארט אגרו שהונפקה בתל אביב באוקטובר 2020. המיליארד הבריטי-יהודי (יליד איראן) וינסנט צ'נגוויז (Vincent Tchenguiz) משקיע 3.25 מיליון שקל כחלק מגיוס רחב יותר שביצעה השותפות. צ'נגוויז ביצע את ההשקעה באמצעות קבוצת ההשקעות הבריטית CBG, שתחזיק לאחר ההשקעה ב-12.4% מהשותפות. ההשקעה היתה חלק מגיוס רחב יותר בהיקף של 14.4 מיליון שקל, שכלל גם גופים מוסדיים ומשקיעים פרטיים אחרים.


קראו עוד בכלכליסט:


יחידות ההשתתפות של סמארט אגרו מטפסות הבוקר ב-2.2% לשווי שוק של 16.6 מיליון שקל. מתחילת השנה נפל המחיר שלהן ב-64.8% ומאז ההנפקה ירד ב-72.1%. סמארט אגרו היא שותפות המחקר והפיתוח הראשונה בתחום האגרו-טק בבורסה. מנכ"לית השותפות היא דגנית ורד. השותפות, עידכנה שהמניות שרכשה הקבוצה של צ'נגוויז, נרשמו תחת חברת סנטורוס שבבעלות CBG. הקבוצה עוסקת בהשקעות בתחומי המזון, החקלאות, הרפואה, מדעי החיים וטכנולוגיות שינויי אקלים.


דגנית ורד מנכ"לית סמארט אגרו, צילום: זארה ברוקס דגנית ורד מנכ"לית סמארט אגרו | צילום: זארה ברוקס דגנית ורד מנכ"לית סמארט אגרו, צילום: זארה ברוקס


במסגרת החבילה קיבל וינסנט צ'נגוויז 680 אלף מניות ובנוסף אופציות מסדרה 1 ומסדרה 2 אשר יחד איתן הוא עשוי לעלות למקסימום 31% בשותפות. ל-CBG יש תיק השקעות בהיקף מוערך של כ-2 מיליארד שקל בישראל. בין היתר השקיעה הקבוצה בתחומים כמו מדעי החיים, סייבר וטכנולוגיות המתמודדות עם אתגרי שינויי האקלים והפחתת פליטת הפחמן.

שמו של צ'נגוויז נקשר בפרשה קמברידג' אנליטיקה - חברת מחקר פרטית ששילבה פעילות של כריית נתונים ברשת לצורך בניית אסטרטגיות להשפעה על הליכי בחירות בעולם. החברה הוקמה כחברה בת של חברה בריטית בשם SCL Group שצ'נגוויז היה לכאורה אחד המשקיעים בה. 


וינסנט צ וינסנט צ'נגוויז Vincent Tchenguiz | צילום: יחצ וינסנט צ


ב-2016 נחשף כי קמברידג' אנליטיקה התערבה לכאורה בבחירות לנשיאות בארה"ב ובקמפיין עזיבת האיחוד האירופאי בבריטניה (ברקזיט). שנתיים לאחר מכן נחשף כי עשתה שימוש עסקי במידע אישי שנאסף לכאורה למטרות אקדמיות מפייסבוק. בעקבות החשיפה אסרה פייסבוק על קמברידג' אנליטיקה לפרסם דרכה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות