אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב החמירה את התנאים של תוכנית הפטור מוויזה להונגרים דגלי הונגריה וארה"ב מונפים בבודפשט | צילום: AP/ Alexander Zemlianichenko

ארה"ב החמירה את התנאים של תוכנית הפטור מוויזה להונגרים

החיכוך בין ממשלת ארה"ב לממשלת הונגריה נמשך עם הטלת מגבלות על מחזיקי דרכונים הונגריים בטענה לפרצות אבטחה. המתח עלה עם העיכוב של הונגריה בהחלטה על הצטרפות שבדיה לנאט"ו ועם המגבלות שהוטלו על זכויות הלהט"ב במדינה. "ארה"ב שמה לב היטב לבחירותיה של הונגריה", אמר גורם אמריקאי בכיר

01.08.2023, 15:05 | חדשות חוץ

ארצות הברית הטילה היום (ג') הגבלות על מחזיקי דרכונים הונגריים במסגרת תוכנית ה"פטור מוויזה" שלה, ואמרה כי בודפשט לא טיפלה בפרצות האבטחה שוושינגטון העלתה שוב ושוב. היחסים בין שתי הממשלות נפגעו לאחרונה עם העיכוב של בודפשט בהצבעה בפרלמנט על הצטרפותה של שבדיה לנאט"ו והמגבלות על זכויות הלהט"ב שהטילה ממשלתו הלאומנית של ראש הממשלה ויקטור אורבן.

שגרירות ארה"ב בבודפשט מסרה שתקופת התוקף המוצעת להונגרים במסגרת המערכת האלקטרונית לאישור נסיעות (ESTA) תצומצם באופן מידי משנתיים לשנה, ורק ביקורים בודדים יתאפשרו במסגרת המערכת ולא ביקורים מרובים.

בין 2011 ל-2020 העניקה הונגריה אזרחות לכמיליון בני אדם, רובם ממוצא הונגרי המתגוררים במדינות שכנות "שאין בידם אמצעי אבטחה נאותים כדי לאמת את זהותם", מסרה שגרירות ארה"ב. הענקת האזרחות הייתה מהלך פוליטי של אורבן אשר זיכה אותו בקולות בבחירות שלאחר מכן.

גורם בכיר בממשלת ארה"ב אמר כי השינויים אינם חלים על אף אחת מ-39 המדינות האחרות המשתתפות בתוכנית הפטור מוויזה, והם "ייחודיים להונגריה". "מאות אלפי דרכונים שהונפקו בין 2011 ל-2020 ללא דרישות לאימות זהות יצרו בעיה מערכתית", אמר הגורם. בשאלה אם הצעד קשור לנושאים אחרים שגרמו לחיכוכים בין שתי הממשלות, ענה הגורם הבכיר: "ארצות הברית שמה לב היטב לבחירותיה של הונגריה". עם זאת הוסיף שאין לפרש את הצעד כמסר לנושאים אחרים. עוד הוסיף הגורם כי פרצות האבטחה בהונגריה זוהו הרבה לפני פלישת רוסיה לאוקראינה.

ההגבלות נקבעו לאחר שמפלגת השלטון של אורבן, פידס, החרימה את מושב הפרלמנט שבו הציעה האופוזיציה להצביע על הצטרפות שבדיה לנאט"ו. ההצבעה לא נערכה בסופו של דבר. בשנה שעברה הגישה שבדיה בקשה להצטרף לנאט"ו לאחר פלישת רוסיה לאוקראינה, אך התנגדויות של טורקיה והונגריה עיכבו את בקשתה. ב-2014 אסרה ארה"ב את כניסתם של שישה אזרחים הונגרים לארה"ב כאזהרה לממשלתו הקודמת של אורבן לסגת ממדיניות המאיימת לערער את הערכים הדמוקרטיים.


תגיות