אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק "יציב": הביטקוין קופץ מעל ל-30 אלף דולר, האתריום מעל ל-2,000 דולר צילום: בלומברג

שוק "יציב": הביטקוין קופץ מעל ל-30 אלף דולר, האתריום מעל ל-2,000 דולר

ההתאוששות בבורסות החזירה למשקיעי הקריפטו את הצבע לפנים; עוד ברקע, המטבע הדיגיטלי "היציב" הגדול בעולם, תת'ר, חזר היום להיות צמוד לדולר אחרי שצנח אתמול; בכך נרגעו המשקיעים גם לגבי קריסה אפשרית במטבע "היציב" טרה; מנגד, המטבע "היציב" לונה התרסק ל-0 דולר

13.05.2022, 16:08 | חדשות חוץ

הביטקוין קופץ ב-7% למחיר של 30.5 אלף דולר כשברקע עלייה יומית בבורסות בעולם. זאת לאחר הקריסה היומית אתמול בסקטור כולו - שוק הקריפטו מחק בתוך 24 שעות 200 מיליארד דולר משוויו, והביטקוין נפל עד למחיר של 25 אלף דולר. האתריום שב היום למחיר של יותר מ-2,000 דולר, אחרי שאתמול צלל עד לשווי של 1,704 דולר.


קראו עוד בכלכליסט:


עוד ברקע לקאמבק (החלקי): המטבע היציב (stablecoin) הגדול בעולם - תת'ר (Tether), חזר להיות צמוד לדולר, לאחר שמטבעות בשווי של מעל 3 מיליארד דולר יצאו מהמערכת ביום אחד.


מטבעות קריפטו, Unsplash מטבעות קריפטו | Unsplash מטבעות קריפטו, Unsplash


מטבע הקריפטו, שנועד להיות תמיד בשווי של דולר אחד, צנח ביום חמישי לשווי של 95 סנט והתקשה לעלות חזרה להצמדה המיועדת לדולר. היום (ו') התת'ר כבר נסחר בחזרה ברמות של דולר אחד, והרגיע את חששות המשקיעים לגבי זליגה אפשרית מהקריסה של פרויקט המטבע היציב, טרה (Terra).

שלשום ערכו של מטבע הקריפטו היציב טרה (TerraUSD) צנח ביותר מ-60% במהלך 24 שעות וביותר מ-85% במהלך שבעת הימים שקדמו לו - זאת, כחלק ממגמת צניחה בשוק הקריפטו כולו. מחירו של טרה אחד צנח ביותר מ-91% מהשיא שאליו הגיע רק באפריל השנה, אז הוא עמד על 119.8 דולר.

מטבע יציב הוא מטבע מבוזר שמחירו תוכנן להיות צמוד לשער חליפין קבוע של כסף פיאט, מתכת יקרה או כלי פיננסי אחר, לרוב דרך חברה או ארגון המגבים את המטבע המונפק ביחס אחד לאחד באמצעות הון או חוב שבבעלותם.

תת'ר אמור לזכות לתמיכה מצד מזומן וחובות קצרי טווח בשווי זהה לכמות הדולרים שהפקידו המשתמשים. הנכסים הללו מוחזקים בחשבון המנוהל על ידי חברה בשם תת'ר.

מדובר למעשה במעין חשבון בנק למשקיעי קריפטו, שלעיתים פונים לתת'ר בתקופות של תנודתיות חזקה בשווקים. מרבית המסחר בביטקוין מבוצע בתת'ר.

באתר CNBC דיווחו כי התפוצה של תת'ר עומדת כעת על סביבות 79.5 מיליארד דולר, ירידה מ-82.9 מיליארד דולר, יממה קודם לכן. כלומר, החברה ככל הנראה פדתה מעל ל-3 מיליארד דולר בפיקדונות ביום אחד בלבד.

מטבע יציב הוא מטבע מבוזר שמחירו תוכנן להיות צמוד לשער חליפין קבוע של כסף פיאט, מתכת יקרה או כלי פיננסי אחר, לרוב דרך חברה או ארגון המגבים את המטבע המונפק ביחס אחד לאחד באמצעות הון או חוב שבבעלותם

פאולו ארדוינו, סמנכ"ל הטכנולוגיה של תת'ר פנה לטוויטר בניסיון להרגיע את המשקיעים לגבי יציבות המטבעות של החברה. "היו לנו פיקדונות של 3 מיליארד דולר, שהפכו נזילים במהירות באמצעות ערוצי הבנקאות שלנו", אמר ארדוינו בשידור חי בטוויטר.

במקביל, המטבע היציב TerraUSD (UST) ממשיך לאבד גובה, ונסחר כעת סביב מחיר של 14 סנט. המטבע Luna, הקשור אליו, נסחר כרגע ברמה של 0 דולרים. שני מטבעות אלה שונים מהת'תר, בכך שמנגנון ההצמדה שלהם הוא אלגוריתם, והם לא נשענים על נכסים "אמיתיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות