אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במשחק הזה עדיף שאלטשולר יישאר על הספסל צילום: אולפן כלכליסט

פרשנות

במשחק הזה עדיף שאלטשולר יישאר על הספסל

חבירה של אלטשולר לנופר אנרגיה בעסקת הענק לרכישת שדה מגלים מעוררת אי־נוחות - ההשקעה הגדולה שלו בקרן נוי, מוכרת השדה, הופכת אותו לגורם נגוע ובעל אינטרס עקיף בעסקה

21.07.2021, 07:05 | גולן חזני


החבירה של אלטשולר שחם לנופר אנרגיה בעסקת הענק לרכישת השדה התרמו־סולארי מגלים, שבמתחם אשלים בנגב, מידי קרן נוי תמורת 580 מיליון שקל מעוררת אי־נוחות. בשל המוניטין הרב שיש לבית ההשקעות, השוק שלח אתמול את מניית נופר לעלייה של 6.8%, ובכך "החזירה" לעצמה חברת האנרגיה הירוקה חצי מהירידות שהתרחשו במניה בשלושת ימי המסחר שחלפו מאז הודיעה על מזכר ההבנות שעליו חתמה מול קרן נוי, ירידות שהסתכמו ב־14%. 


קראו עוד בכלכליסט:


אלא שאלטשולר שחם הוא גם אחד המשקיעים הגדולים ביותר בקרן נוי, והעובדה הזו הופכת אותו לגורם נגוע, לכאורה. גם אם לאלטשולר שחם אין יד ורגל בניהולה של הקרן, יש לבית ההשקעות אינטרס שהיא תיפטר מגיבנת החוב שמגלים מעמיס עליה. ובהתחשב בכך שאלטשולר שחם נתפס כמגדלור המוסרי של המוסדיים — זה שבלם את התגמול המנופח להראל ויזל בפוקס — הרי שביצוע חילוץ כזה מעסקה בעייתית הוא מהלך מאכזב. 

אלטשולר שחם יכול לטעון שבינתיים הוא רק חתם על מזכר הבנות, ושאם העסקה תתגלה כטובה לאחר הבדיקות שייערכו, הדבר יהיה לטובת העמיתים. 

קרן נוי, שמחזיקה בכ־20% מנופר, יכולה היתה מצדה למצוא רוכש אחר למגלים. העסקה מסתובבת בשוק משום שקרן נוי 1 הגיעה לסוף דרכה הידועה מראש. ככל הידוע, הקונים לא עמדו בתור, גם לא נוכח התשואה הצפויה שפרסמה נופר אתמול — 8.5%. 

מי שביכולתם לבלום את העסקה הזו — שבאישור רשות ניירות ערך לא תידרש להיות מאושרת כעסקת בעלי עניין, בעקבות ביטול הסכם בעלי המניות בין קרן נוי לבין עופר ינאי, היו"ר ובעל השליטה בנופר — הם המוסדיים הגדולים, המתחרים של אלטשולר: כלל ביטוח, הפניקס, מגדל ביטוח ומור, שרכשו מניות בהנפקה של נופר. ההצטרפות של אלטשולר לעסקה אמנם סחטה תרועות מהשוק, אך היא לא מפחיתה מהאחריות של יתר המוסדיים, להפך.שדה המראות של מגלים במתחם אשלים בנגב, אוראל כהן שדה המראות של מגלים במתחם אשלים בנגב | אוראל כהן שדה המראות של מגלים במתחם אשלים בנגב, אוראל כהן


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות