אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגרש הגולף המתוכנן באילת יוסב ל"מדברי" - עם כמות דשא מופחתת מגרש גולף בעיר הירדנית השכנה עקבה | צילום: ayla

מגרש הגולף המתוכנן באילת יוסב ל"מדברי" - עם כמות דשא מופחתת

בעקבות הביקורת שפורסמה בכלכליסט על כוונת משרד התיירות ורשות מקרקעי ישראל לבנות בעיר הדרומית מגרש גולף עם 600 דונם מדשאות, נמסר כי חוברת המכרז תעודכן, והמתחם "ישמור על ערכי הקיימות". גם אם אכן המכרז יעודכן ובזבוז המים בו יצומצם, עדיין צפוי להיווצר נזק סביבתי מעצם הקמתו של מתחם גולף עצום על חשבון שטחים פתוחים

18.09.2022, 07:55 | יובל שדה

משרד התיירות ורשות מקרקעי ישראל הודיעו כי בעקבות הפרסומים ב"כלכליסט" בכוונתם לעדכן את חוברת המכרז של מתחם הגולף האילתי, באופן ש"ישמור על ערכי הקיימות". בין היתר, טוענים במשרד כי המגרש החדש יהיה מגרש של "גולף מדברי" בו כמות משטחי הדשא פחותה בהרבה ממגרש גולף רגיל.

ההודעה על עדכון המכרז הגיעה בעקבות ביקורת על המכרז המקורי שכלל הקמה של 600 דונם מדשאות בעיר החמה בישראל. גם אם אכן המכרז יעודכן ובזבוז המים בו יצומצם, עדיין צפוי להיווצר נזק סביבתי מעצם הקמתו של מתחם גולף עצום על חשבון שטחים פתוחים.

מתחם הגולף המתוכנן באילת ישתרע על שטח כולל של כ-850 דונם. מגרש הגולף עצמו יעמוד על כ-600 דונם ובצמוד לו תוקם "אקדמיה לגולף" בגודל של דונם וחצי. כמו כן המתחם יכלול 560 חדרי מלון של כ-66.5 דונם, שטח מסחר בהיקף של כ-3 דונם נוספים ומגורי עובדים בהיקף של כ-7 דונם.

במשרד התיירות טוענים כי בעקבות הדיווח ב"כלכליסט" יוכנסו דרישות קיימות בפרק תנאי משרד התיירות בשלב הבא של המכרז. דרישות אלו יכללו את הקמת מתחם הגולף כ"גולף מדברי" בו לא יידרש היזם לשתול דשא על פני כל השטח, אלא רק סביב הגומות בלבד.

כמו כן, נטען כי משטחי הדשא שישתלו, יושקו במים מושבים באיכות שלישונית, כדי למנוע ביזבוז מים שראויים לשתייה וכי הדבר מתואם מול תאגיד המים "נטפים". על אף שבמשרד טוענים כי הדבר נעשה בעקבות הביקורת התקשורתית, ל"כלכליסט" נודע עוד עם פרסום המשרד כי קיימת כוונה להשתמש במים ממוחזרים, דבר שנעשה מטעמים כלכליים וסביבתיים בפרויקטים רבים.

רשות מקרקעי ישראל מנסה לקדם את תוכנית מגרש הגולף כבר כ-30 שנה וזו הפעם החמישית שמנסים לשווק אותה. המשרד להגנת הסביבה ניסה בעבר לשנות את ייעוד הקרקע - אך ללא הצלחה. כמו כן, תוכנית זו מקודמת בזמן שקיימת ביקורת נוספת על תוכניות של עיריית אילת ומשרד התיירות: לפני כשבועיים פרסמה השרה להגנת הסביבה זנדברג קריאה לשר התיירות ולראש עיריית אילת לעצור את הבנייה בקו המים בחופי אילת מחשש לפגיעה בלתי הפיכה בשונית האלמוגים ובסביבת החי והצומח.

שר התירות יואל רזבוזוב על רקע אילת , אלכס קולומויסקי שאטרסטוק שר התירות יואל רזבוזוב על רקע אילת | אלכס קולומויסקי שאטרסטוק שר התירות יואל רזבוזוב על רקע אילת , אלכס קולומויסקי שאטרסטוק

תוכנית הגולף של אילת תיבנה בצפון העיר בסמוך לגן הבוטני ולשמורת הרי אילת. בצמוד לתוכנית צפויה להיבנות גם שכונה בשם "שיפולי ההר" בהשקעה של חצי מיליארד שקל. גם תוכנית זו ספגה ביקורת רבה, בין השאר בשל רמת צפיפות נמוכה במיוחד, ועל כך שהיא תיבנה על שטחים פתוחים בהיקף של 1,440 דונם.

שר התיירות יואל רזבוזוב: "ערכי הקיימות והשמירה על הסביבה הם מהחשובים בעולם המודרני. לכן אנחנו מוודאים שמיזמים תיירותיים - חשובים ככל שיהיו - לא יגרמו לפגיעה כלשהי ויעמדו בסטנדרטים אותם היינו רוצים לראות בישראל של 2022".

למרות הצהרות משרד התיירות כי השינויים נעשו בעקבות הביקורת בתקשורת, ל"כלכליסט" נודע כי חלק מאותם "שינויים" נכלל בתוכנית המקורית של המכרז שאושרה עוד בשנת 1997. במסמכי התוכנית ההיא נכתב כי "שטחי הדשא במסגרת מגרשי הגולף לא יעלו על 35% משטח המגרש כולו", וכי "קביעת צורת השתילה וסוג הצמחיה תענה על הדרישה לשמר את אופיו המדברי של האתר". ציטוטים אלו מעמידים בספק את טענת משרד התיירות כי אכן יבוצעו שינויים בתוכנית.

תגיות