אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה זה 84 שנה: סופה טרופית מכה בקליפורניה, תושבים פונו הסופה בקליפורניה | צילום: EPA/ALLISON DINNER

לראשונה זה 84 שנה: סופה טרופית מכה בקליפורניה, תושבים פונו

"הילרי" הוגדרה בשיאה כהוריקן בדרגה 4, אבל נחלשה לפני שפגעה אמש ביבשה; נהגים והומלסים חולצו משיטפונות, גם חדר מיון בבית חולים הוצף, עצים רבים קרסו – ואלפי טיסות בוטלו

21.08.2023, 13:01 | שני אשכנזי ו-ynet

הסופה הטרופית "הילרי" ממשיכה להכות הבוקר (יום ב') בדרום קליפורניה, ואף שהיא נחלשת ככל שהיא נעה אל תוך היבשה היא ממשיכה להמטיר גשמים כבדים וחריגים ביותר עבור האזור הזה – שמורגל הרבה יותר לבצורת מאשר לסערות – ולא חווה סופה טרופית כבר 84 שנה. עד כה לא דווח על נפגעים בקליפורניה, אבל אנשים שנקלעו להצפות ולנהרות שוצפים חולצו על ידי צוותי החירום, תושבים פונו מכמה יישובים באזור סן ברנרדינו – והלימודים בלוס אנג'לס וסן דייגו בוטלו היום.

"הילרי" הוגדרה בשיאה כהוריקן בדרגה 4, אבל נחלשה לפני שפגעה אמש ביבשה במקסיקו, בחצי האי באחה-קליפורניה שמדרום למדינת קליפורניה בארה"ב.


שטפונות בקליפורניה, צילום: EPA/ALLISON DINNER שטפונות בקליפורניה | צילום: EPA/ALLISON DINNER שטפונות בקליפורניה, צילום: EPA/ALLISON DINNER


צילום: CALTRANS/Handout via REUTERS צילום: CALTRANS/Handout via REUTERS צילום: CALTRANS/Handout via REUTERSצילום: Justin Sullivan/AFP צילום: Justin Sullivan/AFP צילום: Justin Sullivan/AFP


צילום:  JUSTIN SULLIVAN / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP צילום: JUSTIN SULLIVAN / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP צילום:  JUSTIN SULLIVAN / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFPצילום: DAVID SWANSON / AFP צילום: DAVID SWANSON / AFP צילום: DAVID SWANSON / AFP


צילום: DAVID SWANSON / AFP צילום: DAVID SWANSON / AFP צילום: DAVID SWANSON / AFP


צילום: MARIO TAMA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP צילום: MARIO TAMA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP צילום: MARIO TAMA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP

גם במקסיקו דווח על הצפות, ובסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות נראים מקטעי כבישים שנסחפו ורחובות שהפכו לנהרות. לפני שחצתה הלילה את הגבול לארה"ב הסופה הכתה בין היתר בעיר המקסיקנית טיחואנה הצמודה לגבול, שם בתים רבים בנויים בצורה רעועה ולא-בטוחה, אבל למרות חשש מהצפות קטלניות טרם דווח שם על נפגעים. עוד לפני פגיעת הסופה ביבשה דווח בסוף השבוע על גבר שנהרג בבאחה-קליפורניה, כאשר רכבו נסחף בשיטפונות.

הלילה כאמור חצתה "הילרי" את הגבול ופגעה תחילה באזור סן דייגו, שם מעולם לא תועדה פגיעה של סופה טרופית ובהמשך חלפה על פני אזור לוס אנג'לס, שהפעם האחרונה שבה חווה סופה שכזו הייתה ב-1939. "הילרי" ממשיכה כעת לנוע לכיוון צפון, אל עבר נבאדה, ובלאס וגאס כבר דווח הבוקר על הצפה בחניון תת-קרקעי של קזינו. לפי העדכון האחרון הבוקר של מרכז החיזוי האמריקני, הרוחות של "הילרי" מגיעות למהירות של עד 75 קמ"ש, ונכון לשעה 6 בבוקר (שעון ישראל) היא הייתה במרחק של 170 ק"מ צפונית לסן דייגו.

מושל קליפורניה גווין ניוסם הכריז על מצב חירום ברוב האזורים בדרום המדינה, ולמרות היחלשות הסופה המוני תושבים נתונים עדיין לאזהרות מפני שיטפונות בזק. התחזיות הן שכמות הגשם שתרד באזורים המדבריים והרריים שם תעמוד על בין 12 ל-15 ס"מ – כמות שמשתווה לזו שיורדת בהם בדרך כלל לאורך שנה שלמה. ריצ'רד קאש, ממרכז ההוריקנים הלאומי של ארה"ב, אמר כי הסופה צפויה להפוך בהמשך היום ל"סופה פוסט-טרופית" ולאבד את עין הסערה שלה, אבל תמשיך להמטיר גשם "כבד מאוד" והרוחות שלה ימשיכו להיות עוצמתיות ומסוכנות.

בקליפורניה דווח כאמור על שורה של מקרי הצפות: בנהר סן דייגו השוצף חילצו צוותי כיבוי עשרות בני אדם שנקלעו לשיטפון במחנה הומלסים שהוקם סמוך לגדה, ובעיר ראנצ'ו מיראז', במחוז ריברסייד, דווח על חדר מיון בבית חולים שהוצף. בסן ברנרדינו הורו הרשויות על פינוי של כמה עיירות באזורי ההרים והעמקים של המחוז. באחד היישובים הללו, אוק גלן, תועדו מי שיטפון עוצמתי מעיפים לאוויר עצים וסלעים שנסחפו. זרמי שיטפון תועדו גם בעמק המוות – מדבר שרק לאחרונה נהרו אליו תיירים בעקבות גל החום הכבד שחווה האזור (בתקווה ששיא הטמפרטורה העולמי יישבר שם, דבר שלא קרה בסופו של דבר). במחוז ונטורה דווח על מכוניות שנקלעו להצפות, וכבאים נדרשו לחלץ את הנהגים.

הסופה הביאה גם לביטול של אלפי טיסות בנמלי התעופה בסן דייגו, לוס אנג'לס ולאס וגאס, וכמה אירועי ספורט נדחו. הרשויות בלוס אנג'לס ובסן דייגו הודיעו כאמור על ביטול הלימודים היום. וכשרמת החרדה של התושבים כבר בשיאה, ממש הלילה הכתה בדרום קליפורניה רעידת אדמה חזקה: לפי מכון הסקר הגאולוגי בארה"ב, עוצמתה הייתה 5.1 והמוקד שלה סמוך לעיירה אוג'איי, כ-130 ק"מ צפון-מערבית ללוס אנג'לס. האזור חווה אחר כך כמה רעידות משנה, אבל לא דווח על נזק או נפגעים.

אף על פי שקליפורניה חוותה הוריקנים בעבר, מדובר באירוע נדיר ביותר מכיוון שהמים הקרים זורמים מאלסקה והופכים בדרך כלל את חוף האוקיינוס השקט לסביבה לא מתאימה עבורם, אלא שהאוקיינוסים חמים באופן חריג הקיץ בשל תופעת האל ניניו הטבעית המחממת את מימיהם, המצטרפת לחימום שתרמו בני האדם לאטמוספרה לאורך שנים ארוכות בשל פליטות גזי חממה. הוריקנים הופכים עוצמתיים יותר ככל שמי האוקיינוס חמים יותר ולכן מדענים מזהירים כי ככל שבני האדם יוסיפו לחמם את כדור הארץ, כך יתווסף "דלק" להוריקנים שעלולים להפוך הרסניים יותר.

"שינויי האקלים משנים את התבניות ההיסטוריות המוכרות של מזג האוויר", אומר ד״ר עמיר גבעתי, מהחוג למדעי הסביבה באוניברסיטת תל אביב. "ההתחממות המואצת של כדור הארץ גורמת להתחזקות הסופות ולמעבר אוויר טרופי צפונה יותר לאזורים כמו קליפורניה וישראל, ומנגד לאוויר מדברי להגיע לאזורים צפויים כמו אירופה וקנדה. האירוע שצפוי היום בדרום קליפורניה באמת בלתי נתפס אקלימית.

"מדובר בקליפורניה, אזור שבו לא יורדים גשמים בקיץ. זה כמו שבתל אביב ירדו 100 מ״מ באוגוסט. זו תוצאה של שינויי האקלים, מערכות האקלים בעולם השתבשו. את הביטוי החריף של כך אנחנו רואים בימים אלה במקומות שונים בעולם: מהשריפות בקנדה והוואי שנגרמות כתוצאה מתנאי יובש חסרי תקדים שאינם אופייניים לאזורים אלה ודרך הסופה בדרום קליפורניה, אזור שאקלימו אמור להיות צחיח לחלוטין בחודשי הקיץ".

שריפה בקנדה, צילום: REUTERS/Chris Helgren שריפה בקנדה | צילום: REUTERS/Chris Helgren שריפה בקנדה, צילום: REUTERS/Chris Helgren

בקיץ של אירועי מזג אוויר קיצוניים, סופת הילרי היא עוד אירוע לא טיפוסי - סופה טרופית בחוף המערבי של ארה"ב, אך היא אינה אירוע מזג האוויר היחיד שמשבש את חיי היום יום ועלול לגרום לנזקים כלכליים וסביבתיים כבדים. בזמן שסופה טרופית עושה את דרכה לדרום קליפורניה, שריפות מכסות את השמים בעשן סמיך מעל קולומביה הבריטית שבקנדה.

תושבי קנדה מתמודדים עם עונת השריפות הגרועה אי פעם שראתה המדינה, לאחר בצורת קשה. בקולומביה הבריטית נלחמים הכבאים מזה כמה ימים בלהבות כבדות שכבר הרסו נכסים וגרמו לסגירת כבישים ולנזק לתשתיות. בסוף השבוע הוכרז במחוז מצב חירום, ועשרות אלפי תושבים היו תחת צו פינוי. אמש שלחה המדינה כוחות צבא לטפל בשריפות.

שריפות יער אינן נדירות בקנדה, אך התפשטותן והשיבושים מדגישים את חומרת עונת השריפות הגרועה ביותר עד כה. כ-140 אלף קמ"ר של אדמה, בערך בגודל של יוון, כבר נשרפו ברחבי המדינה העונה, כמעט פי שניים מהשטח שנשרף בשיא האחרון שרשמה המדינה, ועם אובך עשן רעיל שהשתרע עד לחוף המזרחי של ארה"ב. גורמים ממשלתיים בקנדה מעריכים שעונת השריפות השנה עלולה להימשך עד הסתיו בגלל תנאי בצורת נרחבים.

תגיות