אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סמוטריץ' וקיש קוראים לרן ארז לחזור למו"מ "עד שייצא עשן לבן" שר החינוך יואב קיש , שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ויו"ר ארגון המורים רן ארז | צילומים: רפי קוץ, יאיר שגיא

סמוטריץ' וקיש קוראים לרן ארז לחזור למו"מ "עד שייצא עשן לבן"

שרי האוצר החינוך קראו ליו"ר ארגון המורים לחדש את המו"מ על הסכם השכר של המורים בתיכונים - ושלפו שוב את ההצעה להעלות את השכר של מורה מתחיל בתיכון ל-10,000 שקל בחודש. ארז הודיע שיגיע למו"מ, אבל הפערים בין הצדדים עצומים כשברקע מרחף איום השביתה ב-1 בספטמבר

31.07.2023, 12:59 | שחר אילן

שר החינוך יואב קיש ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' קוראים ליו"ר ארגון המורים העל יסודיים רן ארז לחדש את המשא ומתן על הסכם שכר חדש למורים בתיכונים. השניים קראו לארז וליו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס להגיע למשא ומתן מואץ החל מהיום ב-16:00 ל מנת להבטיח את פתיחת שנת הלימודים עד שיצא עשן לבן״.

הרשויות המקומיות הן המעסיק בפועל של מורי התיכונים. מארגון המורים נמסר שארז יגיע לפגישה אבל הניסיון מוכיח שהסיכויים להגיע להסכם לפני סוף אוגוסט קלושים מאוד. נראה אם כן שמדובר בעוד שלב במלחמה על דעת הקהל ובשאלה מי אשם בשביתה שאולי תפרוץ בתחילת שנת הלימודים.

קיש אמר ש"מועד פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר הוא עוגן משמעותי עבור כלל מערכת החינוך ועבור כלל תלמידי ישראל. עלינו לגלות אחריות כלפי ציבור התלמידים, ההורים, המנהלים והמורים כדי שנוכל לחתור כולנו יחד לפתרון מוסכם".

סמוטריץ' אמר ש"משרד האוצר, הגיעו לשורה של הסכמים עם הסתדרות המורים, הסגל הבכיר באקדמיה, ההסתדרות וגופים נוספים. כל זאת בהצלחה. במקצועיות רבה, בכבוד הדדי ומתוך הבנה משותפת שטובת תלמידות ותלמידי ישראל עומדים מול עינינו. אנו רוצים להגיע להסכם גם עם ארגון המורים העל יסודיים. אני שב וקורא לארז, בוא למשא ומתן מואץ, יש הצעה טובה מאד על הפרק".

סמוטריץ' חזר ופירט את ההצעה שפרסם האוצר למורי התיכונים כבר באפריל. לפי ההצעה, שכר מורה מתחיל עם תואר ראשון במשרה מלאה יעלה מ-8,500 שקל ל-10,000 שקל, מורה מתחיל עם תואר שני ירוויח 10,900 שקל. הגמול למחנכת כיתה יעלה מ-600 שקל בחודש לאלף.

עוד עולה מההצעה כי למנהלים יינתן סל גמיש בסכום ממוצע של כ-10,000 ש"ח בחודש לתימרוץ מורים בעלי תפקידים ייעודיים. המנהלות והמנהלים יועברו לחוזים אישיים, מהלך שיוביל לתוספת של כ-5,000 שקל לשכרם. כן דורש האוצר העסקת 10% מהמורים בחוזים אישיים. ארז טוען שבגלל האינפלציה ההצעה הזו מהווה הורדת שכר ודורש תוספת של 30% לשכר כל מורה.

גם יו״ר מרכז השלטון המקומי חיים ביסס הודיע שיגיע לפגישה, אך ההודעה שלו מלאה בביקורת צינית על הממשלה. לדבריו, ״נוכח המשאבים והתקציבים המועברים בחודשים האחרונים לכל כך הרבה אפיקים, אין לנו ספק שיימצא התקציב הראוי לשכרם של מחנכי דור העתיד, ולהנעת מערכת החינוך״.

עוד מסר ש"אנו שמחים שלאחר חודשים ארוכים ופניות רבות מצידנו, נעניתם וכינסתם ישיבת התנעה לחידוש המשא ומתן עם ארגון המורים העל-יסודיים. כיוון שאנו רואים את הנושא בחשיבות עליונה ודחופה, נגיע לישיבה שנקבעה, במטרה להציל את מערכת החינוך״.

מארגון המורים נמסר ש"זה שנה וחצי שאנחנו מנהלים מו״מ בנפש חפצה ובידיים נקיות תוך עשיית מספר פשרות במו״מ כאשר משרדי האוצר והחינוך לא היו למעשה באמת ובתמים במשא ומתן ולא התקדמנו כלל. מערכת החינוך העל יסודית בקריסה והמורים הם לא הבעיה אלא הפתרון. רק חתימה על הסכם קיבוצי מכובד תבטיח קיום מערכת חינוך ראויה. אנו שמחים לשמוע את שרי החינוך והאוצר שמוכנים להתייחס ברצינות לטענותינו. אבל לאור המספרים שפורסמו בתקשורת על ידי השרים אנחנו מבינים שהם לא למדו כלום והם נשארים באותן עמדות שהיו לפני שנה".
תגיות