אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפוך מישראל: ייאסר שימוש בחד"פ ליושבים במסעדות מזון מהיר בצרפת כלים רב פעמיים במקדונלד'ס פריז | צילום: Julien De Rosa / AFP

הפוך מישראל: ייאסר שימוש בחד"פ ליושבים במסעדות מזון מהיר בצרפת

בשבוע הבא ייכנס לתוקפו חוק חדש בצרפת האוסר על שימוש בכלים חד פעמיים לסועדים במקום עם מעל 20 מושבים – כולל חדרי אוכל במקומות עבודה, מאפיות, רשתות מזון מהיר וסושיות. המסעדות יידרשו לספק כלים וסכו"ם לשימוש רב פעמי לסועדים

29.12.2022, 13:56 | חדשות חוץ

רשתות המזון המהיר בצרפת מתכוננות לשינוי משמעותי בפעילותן במדינה, זאת לקראת כניסתו לתוקף בשבוע הבא של חוק חדש האוסר על שימוש בצלחות, כוסות וכלי שולחן חד פעמיים לסועדים האוכלים במקום. כך עולה מדיווח בגרדיאן.

רשתות כמו מקדונלד'ס, ברגר קינג, סטארבקס וסאבווי, עומדות בפני מה שמכונה על ידי פעילים סביבתיים "מהפיכה" - הודות לחוקים החדשים שנועדו לצמצם את הפסולת.

מרבית תעשיית המזון המהיר פועלת על מודל כלכלי המבוסס על שימוש בקופסאות, כוסות ואריזות שהלקוחות יכולים לזרוק בקלות בסיום הארוחה. לפי החוקים החדשים, כל מסעדה עם מעל 20 מושבים – כולל חדרי אוכל במקומות עבודה, מאפיות, רשתות מזון מהיר וסושיות, ידרשו לספק כלים וסכו"ם לשימוש רב פעמי לסועדים. פירוש הדבר כי לא ניתן יהיה יותר להגיש המבורגרים באריזת קרטון והשתייה תוגש בכוסות לשימוש חוזר.

בצרפת פועלים כ-30 אלף סניפי מזון מהיר המגישים 6 מיליארד ארוחות בשנה ומייצרים כמות מוערכת של 180 אלף טונה של פסולת. לפי הערכת ארגוני הסביבה, 55% מהפסולת מיוצרת על ידי אנשים שאוכלים במקום. "אנחנו נרגשים ביותר שזה הולך לקרות", אמרה אליס אלפסי, היועצת המשפטית של ארגון Zero Waste France, שהיה בין התומכים העיקריים במהלך.

החוק אמנם אושר ב-2020, אך העניק לחברות זמן עד 2023 להתכונן. "המזון המהיר הוא סקטור המייצר פסולת רבה. השימוש במוצרי פלסטיק חד פעמיים כבר נאסר, אך הם הוחלפו על ידי כמויות גדולות של מוצרים שנזרקים לפח כמו אריזות קרטון ועץ, שאנחנו מחשיבים כמקורות פסולות לא מקובלים". עם זאת, בארגון קוראים לממשלה לאכוף בצורה הולמת את החוק ולהטיל קנסות במקרה הצורך.

החוק חל רק על הסועדים במסעדות, כך שבהזמנות משלוחים וטייק אווי ימשיכו להשתמש באריזות חד פעמיות.

על מנת לעמוד בחוקים בסניפי הרשתות נאלצו למצוא מקום למדיח עבור הכוסות והצלחות וכן להעסיק עובדים שימנעו מהלקוחות לזרוק לפח את הכלים. חלק מהלקוחות כבר ציינו הם לא סומכים על כך שהכוסות יהיו נקיות מספיק ולכן יעדיפו להזמין טייק אווי.

תגיות