אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכרז רכבי השרים הקרוב יכלול גם אפשרות לרכב חשמלי צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

מכרז רכבי השרים הקרוב יכלול גם אפשרות לרכב חשמלי

המכרז, שצפוי להתפרסם במהלך המחצית השנייה של השנה, יכלול לראשונה גם סעיפים שיעסקו בזיהום האוויר, ויטילו את עיקר "משקל" בחירת השרים על רכב ירוק ורכב חשמלי

03.05.2021, 09:54 | תומר הדר

מכרז רכבי השרים החדש, אשר מיועד להתפרסם במהלך המחצית השנייה של השנה, יכלול לראשונה גם סעיפים אשר יטילו את עיקר "משקל" בחירת השרים על רכב ירוק ורכב חשמלי – כך נודע לכלכליסט. תהליכים ראשוניים לאיפיון מכרז שרים חדש החלו בשבועות האחרונים. יש להדגיש, כי רוב מכרזי ההצטיידות של מדינת ישראל לרכבי נוסעים כוללים סעיפים אשר נוגעים למידת החיסכון של הרכב - אך סעיפים אלה אינם נוגעים ישירות לנושא איכות הסביבה, אלא יותר למרכיב הדלק. במכרז השרים הקרוב, לעומת זאת, יכללו גם סעיפים אשר יטיבו עם רכבים שיהיו חשמליים לחלוטין וגם עם רכבי פלאג אין הייבריד.

קראו עוד בכלכליסט:

מכרז השרים עצמו טרם גובש במלואו, בין היתר מכיוון שזהותם הסופית והברורה של שרי הממשלה אינה ידועה, אך גם מכיוון שמאז מכרז רכבי השרים האחרון חלף זמן רב ולכן נדרשו שינויים במפרט הטכני של הרכבים. כך, במכרז השרים האחרון הזוכות היו בין היתר ניסאן אלטימה וניסאן מקסימה, כמו גם סקודה סופרב, מה שלא מנע ממספר שרים לבחור ברכבים שלא נכללו ברשימת הדגמים הזוכים "מסיבות אבטחה". בפועל, תוקפו של מכרז רכבי השרים הנוכחי צפוי לפוג בכל מקרה בעוד חצי שנה בדיוק, מה שידרוש ממדינת ישראל לפרסם בקרוב מכרז חדש, או להאריך במידת הצורך את ההתקשרות עם הספקים הנוכחיים – יבואניות סקודה וניסאן. 

טעינה של רכב חשמלי, צילום: שאטרסטוק טעינה של רכב חשמלי | צילום: שאטרסטוק טעינה של רכב חשמלי, צילום: שאטרסטוק

מעבר לכך, לכלכליסט נודע כי מנהל הרכב הממשלתי החל בביצוע תהליך רה-ארגון של מכרזי המדינה, כך שסעיפי איכות הסביבה יישאו בהם משקל משמעותי יותר. מנהל הרכב הממשלתי נחשב כיום לאחד מציי הרכב הגדולים ביותר בישראל - כאשר היקף הצי הממשלתי (אשר כולל גם את משטרת ישראל, שב"ס וגופים נוספים) עומד על יותר מ-20 אלף רכבים. מערך השיקולים במכרזי מנהל הרכב הממשלתי להצטיידות ברכב מורכב מנוסחאות אשר מעניקות אחוזים מסוימים לכל מאפיין של כלי רכב, החל בבטיחות וכלה בחיסכון בדלק. במכרזים הקרובים הצפויים להתפרסם, בין היתר זה של משטרת ישראל, צפוי הרכב המאפיינים לעבור שינוי כך שלזיהום האוויר יהיה משקל גדול יותר, משמע יבואני רכב אשר יכניסו למשוואה רכב חשמלי או רכב פלאג אין הייבריד יוכלו ליהנות מיתרון על יבואנים שאינם מספקים רכבים כאלה.

ממשרד האוצר נמסר: "מינהל הרכב הממשלתי רואה חשיבות רבה במעבר צי הרכב הממשלתי לרכבים מסוג היברידי, פלאג אין וחשמלי. בימים אלו, מינהל הרכב הממשלתי נמצא בהליך כתיבת מכרזים שבמסגרתם יילקחו בחשבון מכלול השיקולים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות