אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביידן מבצע החלפת משמרת בפד ומוביל מהלך דמוגרפי חסר תקדים צילום: רויטרס

ביידן מבצע החלפת משמרת בפד ומוביל מהלך דמוגרפי חסר תקדים

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן מינה לצמרת הבנק המרכזי אישה כרגולטורית ראשית ושני אפרו-אמריקאים לדירקטוריון. ההנהגה של הפד תהיה המגוונת והמייצגת ביותר מאז הוקם הבנק. המינויים אמורים לקבל את אישור הסנאט

14.01.2022, 10:27 | חדשות חוץ

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן מינה את שרה בלום רסקין, לשעבר מושלת בפד, הבנק הפדרלי המרכזי,  לתפקיד הרגולטורית הראשית בבנק. כמו כן, מינה ביידן לדירקטוריון שני כלכלנים אפרו-אמריקאים: ליסה קוק ופיליפ ג'פרסון. בכך הוא מוביל לשינוי דמוגרפי חסר תקדים בבנק המרכזי החשוב בעולם, כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות  רויטרס. 

קראו עוד בכלכליסט:


הבית הלבן העביר אתמול (ה') את המינויים לסנאט, כך לטענת שני אנשים המעורים בנושא. המינויים הם עבור הפאנל הכולל שבעה אנשים, שהוא בעל השפעה עצומה על המדיניות הכלכלית של הכלכלה הגדולה בעולם. בכך ההנהגה של הפד תהיה המגוונת ביותר מבחינת גזע ומין מאז הוקם הבנק לפני 108 שנים. מהבית הלבן לא נמסרה תגובה לדיווח. 


שרה בלום רסקין. בדרך למינוי כרגולטורית הראשית של הפד, צילום: רויטרס שרה בלום רסקין. בדרך למינוי כרגולטורית הראשית של הפד | צילום: רויטרס שרה בלום רסקין. בדרך למינוי כרגולטורית הראשית של הפד, צילום: רויטרס


המינויים מאפשרים לביידן להותיר חותם מתמשך על הגוף שקובע את המדיניות הכלכלית, בעיקר בנוגע לשיעורי הריבית, שמהדהדת ברחבי העולם. "הנשיא ביידן מינה קבוצה רצינית, מוכשרת וללא שייכות פוליטית למועצת המושלים של הבנק,  וביחד הם מביאים עמם כמות יוצאת דופן של כישורים, ניסיון ויכולות", אמר אחד המקורבים. "הם יעניקו עדיפות לשמירה על עצמאות הפד ומחוייבים להילחם באינפלציה, לשמור על היציבות של הכלכלה בעיצומה של המגפה ולוודא שהצמיחה הכלכלית מטיבה עם כל העובדים". 

עם זאת, המינויים ספגו ביקורת מיידית מהרפובליקנים בוועדת הבנקאות של הסנאט. כך  שצפוי שתהליך אישור המינוי עלול להתגלות כמורכב, במיוחד לאור העובדה שהדמוקרטים שולטים בסנאט ברוב מצומצם ביותר. "יש לי הסתייגויות רציניות לגבי רסקין", הודיע הסנטור פט טומי. לדבריו, היא עלולה לפעול כדי למנוע מבנקים להעניק הלוואות לחברות נפט וגז. 

קוק, פרופסור לכלכלה ויחסים בינלאומיים באוניברסיטת מישיגן, תהפוך לאישה האפרו-אמריקאית הראשונה המכהנת כמושלת בפד, ואילו ג'פרסון – פרופסור במכללת דווידסון בצפון קרולינה, יהיה הגבר השחור הרביעי בלבד בפאנל, והראשון הממונה אליו מזה 15 שנים. 

בעקבות המינויים של ביידן, הפאנל שמונה שבעה אנשים, יכלול לראשונה 4 נשים. כיום הפאנל מונה 6 אנשים בלבד כולם לבנים וארבעה מתוכם גברים. "יש פה החלפת משמר ברורה", הגיב לארי כץ מאוניברסיטת הרווארד. "אלה הם מינויים פורצי דרך שיביאו עמם נקודות מבט חשובות וייצוג". 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות