אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משטרת התנועה משתדרגת: אקדח לייזר שגם מצלם נהגים שוטרת עם אקדח לייזר | צילום: אוראל כהן

משטרת התנועה משתדרגת: אקדח לייזר שגם מצלם נהגים

המשטרה נערכת לרכישה של אמצעי אכיפה שיכלול מצלמה דיגיטלית צבעונית ויאפשר מדידת מהירות וטווח של כל סוגי כלי הרכב הנעים בכביש

24.01.2024, 10:58 | תומר הדר

משטרת ישראל נערכת לרכישה של אמצעי אכיפה חדש נגד נהגים ממהרים: אקדח לייזר מצלם, כך על פי מסמכים שהפיץ אגף תמיכה לוגיסטית ורכש טכנולוגי בקרב ספקים.

כיום המשטרה עושה שימוש בשני אמצעי אכיפה ניידים (בניגוד למצלמות א 3 הקבועות) שמיועדים ללכוד נהגים שנוסעים במהירות מופרזת: מכמונת "דבורה" ומה שמכונה בפי הנהגים "אקדח לייזר".

מכמונת דבורה (BEE) היא מתקן קומפקטי אשר מורכב בדרך כלל על ניידות ואופנועים ומסוגל למדוד מהירות של כלי רכב באמצעות רדאר. לעומת זאת, הממל"ז (מד מהירות לייזר) הוא התקן דמוי אקדח גדול שהשוטר מחזיק בידיו ו"יורה" קרן לייזר בכיוון רכב אשר מגיע בכיוון השוטר. הממל"ז קומפקטי ביחס לדבורה וניתן לניוד מרכב לרכב בקלות וגם להפעלה מחוץ לרכב.

כיום משטרת ישראל עושה שימוש בממל"ז ה LTi 2020 הוותיק שהוצג לפני מעל 20 שנה, שמסוגל רק לתעד את מהירותו של רכב באמצעות יריית קרן לייזר. לאחר שהשוטר המפעיל מצליח לתעד את מהירות הרכב באמצעות הממל"ז, עליו לזנק לכביש, לעתים תוך סיכון השוטר, כדי לאותת לנהג שעליו לעצור, או לסירוגין לצאת למרדף אחר הנהג תוך שמירה על קשר עין מתמיד.

המסמך החדש של משטרת ישראל הוא מסמך מקדים ליציאה למכרז חדש (אם ימצאו מתמודדים עם מוצר מתאים). לפי מסמכי המשטרה: "מד המהירות כאמור ימדוד מהירות כלי רכב במהלך נסיעתם בכביש ויתעד את הנסיעה באמצעות מצלמה דיגיטלית צבעונית בצילום/ים מאובטח/ים. המצלמה תהיה חלק אינטגרלי ואחוד במד המהירות ותופעל על ידי שוטר". המשמעות היא ששוטרים לא יצטרכו עוד ללכוד פיזית את הנהגים.

רשימת הקריטריונים שהמשטרה מציבה לאקדח הלייזר החדש שלה - שנמצא בשירות לפי המשטרה זה 12 שנים- כוללת: דרישה שהאקדח יהיה מוכח ככזה שמשמש משטרות בעולם בשירות מבצעי, ש"הממל"ז יהיה בתצורת אקדח הכולל מצלמה דיגיטלית צבעונית וקת המאפשרת את הפעלת המכשיר מכתף השוטר ו/או מעל גבי מתקן הפעלה ייעודי ו/או מעל גבי תלת רגל" וגם: הממל"ז יאפשר מדידת מהירות וטווח של כל סוגי כלי הרכב הנעים בכביש ,כלומר אוטובוסים, משאיות, רכב פרטי ודו גלגלי בתנועה מתקרבת אל הממל"ז ומתרחקת מהממל"ז".


תגיות