אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עורך דין תעבורה משולם גלעד: "מתי לפנות לעורך דין תעבורה?" יח"צ

עורך דין תעבורה משולם גלעד: "מתי לפנות לעורך דין תעבורה?"

מן המפורסמות היא שמערכת בתי המשפט לתעבורה עמוסה לעייפה; משום כך, אם אתם חשודים בעבירת תנועה, חשוב לדעת שהדרך לקבלת יומכם בבית המשפט הינה דרך לא קלה אך לעתים חשוב ללכת בה. עו"ד משולם גלעד, מומחה לדיני תעבורה, מסביר מדוע שווה להיוועץ בעורך דין תעבורה גם אם קיבלתם "רק" דו"ח מהירות

19.09.2021, 11:05 | בשיתוף Visionet


עו"ד משולם גלעד, יח"צ עו"ד משולם גלעד | יח"צ עו"ד משולם גלעד, יח"צ

התחבורה הציבורית במדינת ישראל טעונה שיפור, וזו לגמרי לשון המעטה. משום כך, כדי שנהיה עצמאים וניידים, חובה על כל אחד מאיתנו להצטייד במכונית וברישיון נהיגה. אולם על רקע העלייה באכיפה מצד משטרת התנועה בשנים האחרונות, חלקנו עשויים למצוא את עצמנו במצב בעייתי, בו אנו עשויים לאבד את רישיון הנהיגה שלנו, וכך את הניידות והעצמאות שלנו. שוחחנו עם עו"ד תעבורה משולם גלעד, שהסביר מתי באמת שווה להתייעץ עם עורך דין תעבורה.

קלה כחמורה

"במידה וחלילה נקלענו למצב שבו אנו חשודים או נאשמים בחשד לגרימת תאונת דרכים, ברור לנו מאליו שעלינו 'להתחמש' בעורך דין תעבורה מטעמנו", אומר עו"ד משולם. "עם זאת, הבעיה לרוב היא עם מצבים שבהם נהג מקבל דו"ח תעבורה, בעבירה שנתפסת כעבירה קלה כביכול, כגון נהיגה מעל המהירות המותרת, שימוש בטלפון נייד, אי-מתן זכות קדימה וכדומה. באותה מצבים, הנהג מקבל לרוב דו"ח ובצידו קנס כספי; היות ואותו נהג סבור כי ממילא שירותיו של עורך דין עולים כסף, והעונש הוא לכאורה רק עונש כספי, מוטב יהיה להתמודד עם הדו"ח עצמאית. אותו נהג אף עשוי לסבור בטעות כי גם אם יבקש להישפט ואף אם בית המשפט ימצא אותו אשם, עדיין השופט יראה שלא עומד מולו עבריין אלא אדם נורמטיבי, ולכן יחוס עליו בקביעת העונש. עם זאת, אני סבור כי הנחה זו בטעות יסודה: גם אם אתם חשודים רק בעבירה קלה לכאורה, עדיין חשוב מאוד להיוועץ עם עורך דין לתעבורה, וזאת עקב מספר סיבות.

עו"ד משולם גלעד, יח"צ עו"ד משולם גלעד | יח"צ עו"ד משולם גלעד, יח"צ

ראשית, עבירות תעבורה לרוב הן עבירות של 'ברירת משפט', כלומר כאשר אתם בוחרים לשלם קנס כספי, אתם בעצם מודים שבצעתם את העבירה אשר נטענה נגדכם, ומוותרים על זכותכם למשפט. לכן, ברגע התשלום אתם חשופים גם לכל המשמעויות הנוספות של הדו"ח, אשר אינן מפורטות בקנס הכספי. למשל, נהג שקיבל דו"ח תעבורה, חשוף לסנקציות משמעותיות מתוקף שיטת הניקוד במשרד הרישוי; כמו כן, ישנן עבירות מסוימות הנוטלות מבית המשפט את שיקול דעתו, ומחייבות הטלת עונשי פסילה מינימליים, ללא קשר לעברו התעבורתי של הנאשם. בנוסף, לא רבים יודעים כי נהג חדש (מי שנמצא בתקופת השנתיים הראשונות לקבלת הרישיון), המבצע עבירות תנועה מסוימות (המנויות בתוספת השלישית לפקודת התעבורה), נדרש לעבור מבחן תיאוריה חוזר וכן להיות שנתיים נוספות בסטטוס של 'נהג חדש'.

בנוסף לאמור, רבים נוטים להניח כי 'אין מה לעשות' מול אישום בעבירת תנועה, אולם המציאות מלמדת שהמצב בפועל רחוק מכך. חשוב להבין, כי גם עבירות תנועה, כמו כלל המשפט הפלילי, יש להוכיח מעבר לספק סביר. פעמים רבות קיימים קשיים מהותיים או טכניים בהוכחת אשמתו של הנהג, באופן שיכול להקל עם הנהג עד כדי זיכויו בדין או לכל הפחות, הקלה משמעותית בתוצאות המשפט. רק עורך דין עם ניסיון והבנה משפטית ידע לזהות את הקשיים הראייתיים הללו, ולנצל זאת לטובתו של הנהג. 

מעבר לכך, התמודדות עצמאית מול מערכת בתי המשפט לתעבורה, אינה פשוטה עבור מי שאינו בקיא בשפה המשפטית הנהוגה, וכך עשוי אף להחמיר את מצבו במקום לשפר אותו. בעבירות תעבורה למשל, לרוב לא נדרשים להוכיח יסוד נפשי, ולכן מספיקה הודאה בעובדות היבשות המתארות את העבירה, ואין משמעות לנסיבות נוספות שהיו ברקע המעשים לכאורה. בנוסף, הגרסה הראשונית אשר מוסר נהג לרוב מקבלת את המשקל הראייתי החזק ביותר, גם אם היא ניתנה בשטח לשוטר ששוחח עמו; לכן לעתים ייעוץ ראשוני עם עורך לפני מתן עדות, יכול לעשות הבדל של שמיים וארץ מבחינת התייחסות המערכת לאותו נהג. 

עו"ד משולם גלעד, יח"צ עו"ד משולם גלעד | יח"צ עו"ד משולם גלעד, יח"צ

הניסיון מדבר

לעו"ד גלעד משולם תואר ראשון במשפטים וכן תואר ראשון נוסף במנהל עסקים, וכן תואר שני במדעי המדינה ותואר שני נוסף במשפטים. משולם שירת ביחידות מובחרות בצה"ל והגיע לדרגת סגן אלוף, ולאחר מכן שירת שנים ארוכות במשטרת ישראל. בעשור האחרון היה תובע תעבורתי ביחידת התביעות המשטרתיות (יחידה שעבודתה דומה לפרקליטות, אשר תובעת בעבירות הנמצאות תחת סמכותה), וב-2018 פרש ועבר לעבוד במגזר הפרטי, כאשר פתח משרד משלו העוסק בתיקי תעבורה. בשנה האחרונה הצטרף לגלעד בנו, דור משולם, שגם הוא כמו אביו היה קצין ביחידות מובחרות בצה"ל, וכעת השניים עובדים יחדיו כסנגורים בתיקי תעבורה שונים. 

לפי עו"ד משולם, אין מניעה לקבל לפחות ייעוץ ראשוני מעורך דין תעבורה. "חשוב שנהג יבין את מצבו המשפטי כהלכתו, יבין את כלל האפשרויות העומדות בפניו וכך, יוכל לבחור בדרך הנכונה ביותר עבורו", אומר עו"ד משולם. "לא פעם יעצנו לנהג כי הדרך הנכונה ביותר עבורו היא להמשיך לבדו ללא ייצוג עורך דין, כי לא תמיד יש צורך בייצוג. לא פעם גם מסרנו לנהג את המידע שיספיק לו לסיים את העניין בצורה המיטבית עבורו בכוחות עצמו. הנקודה היא שהמשמעות של עבירות תנועה והתנהלות נכונה בבית המשפט היא גדולה, ולכן אין סיבה לא לקבל ייעוץ ראשוני מעורך דין תעבורה ללא עלות".

משרד עורך דין תעבורה משולם גלעד מייצג בבתי המשפט לתעבורה בכל רחבי הארץ. ניתן להתקשר לטלפון 050-6271124 או לפנות בדף הפייסבוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות