אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכה: השווי של חברת הבת של סולגרין בארה"ב צנח ב-30% ברבעון יו"ר סולגרין אלדד פרשר | צילום: עמית שעל

הערכה: השווי של חברת הבת של סולגרין בארה"ב צנח ב-30% ברבעון

לקראת פרסום הדוחות הכספיים השנתיים של החברה, סולגרין הודיעה על אינדיקציות ראשוניות למחיקת ערך של 90 מיליון שקל בשווי חברת הבת קיוביקס הפועלת בארה"ב - ל-190 מיליון שקל

22.03.2023, 14:33 | עדיאל איתן מוסטקי

"זאת הייתה השקעה לא נכונה (...) בעבר היו בקיוביקס אנשים עם רמת אתיקה נמוכה, בלשון עדינה, אבל היום יש שם אנשים אחרים". כך תיאר לפני כחודשיים מנכ"ל קרן ג'נריישן קפיטל, ארז בלשה, המחזיקה ב-57% בחברת האנרגיה המתחדשת סולגרין את פעילות החברה בארה"ב. היום (ד'), לקראת פרסום הדוחות הכספיים של החברה, הודיעה סולגרין על אינדיקציות ראשוניות למחיקת ערך של 90 מיליון שקל בשווי חברת הבת קיוביקס, האחראית על פעילותה בארה"ב. לאחר המחיקה, שוויה של קיוביקס יוערך בכ-190 מיליון שקל, מה שמשקף ירידה של יותר מ-30% בשווי החברה ברבעון השלישי של 2022. הדיווח כעת מגיע לקראת פרסום הדוחות השנתיים ל-2022.

הקשיים של סולגרין ומחיקת הערך של החברה לא הפתיעו את השוק בתל אביב, מה שהוביל לירידה במניית סולגרין ב-2% בלבד, ל-6.8 שקלים שמשקפים לחברה שווי של 195 מיליון שקל. בפברואר 2021 היה שוויה של סולגרין בשיא – 1.1 מיליארד שקל ומחיר מניה של 39.4 שקל. לאחר פרסום הדוחות הכספיים האחרונים של סולגרין - שבה נחשפו הפסדי קיוביקס שהובילו את סולגרין כולה להפסד של 35 מיליון שקל ברבעון השלישי של השנה - צנחה מניית החברה ב-19% ביום אחד. התוצאות השליליות, שנגרמו בעיקר בשל פעילות סולגרין בארה"ב הובילו בדצמבר האחרון לפרישתו של מנכ"ל החברה דאז – תום שפרן.

לא רק קיוביקס הייתה אחראית להתרסקות מניית סולגרין, שצנחה מתחילת 2023 ב-27%. בתחילת חודש ינואר זכתה סולגרין בשני מכרזים של רשות מקרקעי ישראל להקמת שתי חוות סולאריות בדרום הארץ – בעלות של יותר ממיליארד שקל לשני השטחים. על אחד השטחים הציעה סולגרין 336 מיליון שקל, סכום הגבוה ב-16% מההצעה הבאה במכרז. על שטח האדמה השני החברה הציעה 717 מיליון שקל – 68% יותר מההצעה השנייה במכרז. ההצעות הגבוהות על שטחי הקרקע, וההתחייבות הגבוהה לתשלום שדרשו מקדמה של 210 מיליון שקל - הגבוהה פי 3 מיתרונות המזומנים של סולגרין – גרמו למניית החברה ליפול בכ-20% תוך מספר ימים.

תגובת השוק לשתי המפולות של החברה הובילו את בעלת השליטה בסולגרין, קרן ג'נריישן קפיטל, לבצע שינוי עמוק בחברה בסוף ינואר האחרון. בחברה הודיעו על מינויו של דרור שרון למנכ"ל – שייכנס לתפקידו בינואר (כעת מנכ"ל החברה הוא בעל השליטה בג'נריישן קפיטל, ארז בלשה). כמו כן הודיעה סולגרין כי היא מוותרת על אחת הקרקעות שבה זכתה במכרזי רמ"י (הקרקע עליה הוצע 717 מיליון שקל), והלוואת בעלים בגובה של מאה מיליון שקל.

בשנת 2021 רכשה סולגרין אחוזים בחברה האמריקאית לפי שווי של 145 מיליון דולר. בהדרגה החברה העלתה את ההשקעה של בקיוביקס, וכיום מחזיקה 92% ממניות החברה. עיקר פעילותה של קיוביקס היא התקנה של מערכות סולאריות על גגות מבנים במספר מדינות בארה"ב, כאשר שוק הפעילות המרכזי של החברה הוא קליפורניה. ברבעון השלישי של 2022 הפסידה קיוביקס 38 מיליון שקל – זאת לעומת הפסד של 30 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנת 2021. בחודשים ינואר-ספטמבר 2021 הפסידה קיוביקס 173 מיליון שקל – לעומת 68 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2021. כיום עובדים בסולגרין על תוכנית טרן-ארונד לחברה.


תגיות