אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האלכימיה של מחירי הדיור: הכנסות אאורה ירדו ב-21% - הרווח הנקי זינק פי 3.2 צילום: אוראל כהן

האלכימיה של מחירי הדיור: הכנסות אאורה ירדו ב-21% - הרווח הנקי זינק פי 3.2

עליית מחירי הדיור עזרה לאאורה לרשום עלייה בשיעור הרווח הגולמי ברבעון השלישי; הנפקה פרטית לבית ההשקעות מור ביססה את ההון העצמי שעומד על 40.1% ממאזן החברה - לעומת 28% בסוף 2020

17.11.2021, 11:02 | חזי שטרנליכט

איך קורה שחברה שההכנסות שלה נשחקות ב-20% בתוך שנה, מצליחה לרשום זינוק חד בכל הפרמטרים של הרווחיות שלה? פלא שכזה יכול לקרות בתחום הבנייה למגורים הרותח. העליות במחירי הדיור סידרה לחברת אאורה, שבשליטת יעקב אטרקצ'י (50.7%), זינוק חד בשיעור הרווח הגולמי, שהוביל לקפיצה ברווח התפעולי והנקי. הכל הודות למחירים המטפסים שבהם מכרה החברה דירות בשנה החולפת.

אאורה סיכמה את הרבעון השלישי עם הכנסות של 189.3 מיליון שקל, ירידה של 21% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. הסיבה העיקרית, כמו אצל חברות בנייה למגורים אחרות, נובעת מהשלמת המסירה בחלק מהפרויקטים עיקריים של החברה, במקרה המדובר ביהוד ובמושב אחיסמך. אך שיעור הרווח הגולמי של החברה עלה מ-13.9% ברבעון השלישי אשתקד ל-16.4% ברבעון שחלף עתה, בשל מה שהוגדר כ"שיפור ניכר במחירי המכירה בשנה האחרונה". 

העליות במחירי הנדל"ן למגורים בישראל שיפרו את הביצועים של החברה. ולכך נוסף עוד פקטור אחר, מכירת קרקע שהניבה הפסד גולמי ברבעון המקביל, ולכן סייעה בעלייתו ברבעון הנוכחי בכ-2.5 מיליון שקל ביחס לתקופה המקבילה. החברה רשמה ירידה בהוצאות המכירה, בשל הפרויקטים שהסתיימו, יציבות בהוצאות ההנהלה, והיא הכירה גם ברווח הון של 18.8 ממכירת מעונות סטודנטים בקריית אונו.

העליות במחירי הנדל"ן למגורים בישראל איפשרו לאאורה לרשום רווח נקי למרות הירידה בהכנסות

כתוצאה מכך זינק הרווח התפעולי ב-110% ל-44.1 מיליון שקל, ובשורה התחתונה קפץ הרווח הנקי של אאורה פי 3.2 ל-27.8 מיליון שקל. החברה גם שיפרה את ההון העצמי שלה, לא רק דרך רישום רווחים בשנה החולפת, אלא גם דרך הנפקה פרטית לקופות הגמל של בית ההשקעות מור. באותה הנפקה התקבלה תמורה מיידית של 47.3 מיליון שקל, שסייעה להון העצמי לגידול בסיכום השנה שלפה ב-145 מיליון שקל ל-472 מיליון שקל. ההון העצמי מהווה כיום 40.1% מאזן החברה, למול 28% בסיכום 2020 ו-24% שנה קודם לכן.

אאורה מתמחה כיום בתחום ההתחדשות העירונית. מתוך צבר של 50 פרויקטים להקמת 23.8 אלף יחידות דיור ו-26 אלף מ"ר שטחי מסחר, 40 פרויקטים הם בתחום ההתחדשות העירונית לצורך הקמת 19.2 אלף יחידות דיור. לחברה 11 פרוייקטים בביצוע, והיא מקימה 3,407 יחידות דיור, חלקן מיועדות לבעלי הדירות בפרוייקטי פינוי בינוי – ולכן מתוך המספר הזה תשווק ותמכור החברה 2,749 יח"ד. נכון לרבעון השלישי נמכרו מתוכן 1,888 דירות. 

יעקב אטרקצ'י, מנכ"ל ובעל השליטה באאורה מסר כי "שלושת הרבעונים הראשונים של השנה, אופיינו בצמיחה בהיקפי הפעילות, אכלוס מאסיבי של פרויקטים, כניסה לשיווק וביצוע של פרויקטים בהיקפים של אלפי יחידו דיור". לדבריו, המגמה תתגבר "גם ברבעון הרביעי ובוודאי בשנת 2022. אנחנו נערכים למכירה של אלפי יחידות דיור בשנתיים-שלוש הקרובות שייצרו לחברה הכנסות של מיליארדי שקל ורווח גולמי של מאות מיליוני שקל".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות